reklama
Treść powstała we współpracy z Dyduś (*)

Dyduś – to nam w duszy gra

Badania dowodzą, że już od szóstego miesiąca życia płód ludzki jest zdolny do przetwarzania dźwięku. Pierwszym rytmem, które dziecko usłyszy i pokocha, będzie bicie serca mamy.

Później, gdy maluszek pojawi się już na świecie, będzie czekała na niego zachwycająca feeria dźwięków, która ułoży się w muzykę – ta niesie ze sobą nie tylko przyjemności i radość, ale będzie miała nieoceniony wpływ na jego rozwój.

Pozytywny wpływ muzyki na rozwój dzieci

Nie jest tajemnicą, że kontakt z muzyką ma korzystny i długotrwały wpływ na organizm, rozwój i samopoczucie dzieci.

Możemy zaobserwować to na co dzień, mówią też o tym specjaliści.

Nie sposób jej przecenić.

Nade wszystko muzyka pobudza zmysły - dźwięki wpływają na psychikę i prowokują powstawanie pewnych stanów emocjonalno – poznawczych.

Muzyka kształtuje pamięć, podzielność uwagi, wspiera koncentrację, wyobraźnię twórczą, zdolności interpersonalne, a także koordynację.

Dzięki niej tworzy się świat przeżyć, kształtuje emocjonalność, wrażliwość i kreatywność. Specjaliści dowodzą, że zapoznawanie dzieci z muzyka od najmłodszych lat wspiera rozwój intelektualny i przekłada się na lepsze wyniki w nauce.

Zaproś dziecko do muzycznego świata

Szalenie ważne jest, by muzyka była obecna w życiu maluszka od samego początku – bo to procentuje. Dlatego zaproś dziecko do krainy muzyki. Możesz to zrobić na wiele sposobów:

Otaczaj malucha dźwiękami – włączaj utwory, które wpływają na niego pozytywnie. Mogą to być kołysanki i łagodne płyty relaksacyjne, jak i skoczne piosenki, które radośnie pobudzają do działania.

Gdy maluch rozwinie możliwości koordynacyjno-ruchowe, warto zachęcać je do tworzenia muzyki samodzielnie. Już niemowlakowi podsuwaj różne proste instrumenty muzyczne – bębenki, trąbki i inne zabawki dostosowane do wieku. To fantastyczna zaprawa, nim przyjdzie czas na poważniejsze próby.

Jednak, aby dziecko sięgnęło po instrument, by dowiedziało się, co to w ogóle jest - warto, by maluch zapoznał się z jego kształtem i go zapamiętał.

Dlatego warto zadbać, by w otoczeniu dziecka znajdowały się obrazki instrumentów i muzyczne elementy obrazkowe .

Na ubrankach, jako elementy dekoracyjne w pokoiku czy grafika, na przykład na smoczkach, butelkach czy kubeczkach. To świetna alternatywa dla wszechobecnych motywów zaczerpniętych z bajek. Nie mniej ważne są kształty i żywe kolory w otoczeniu malucha – one także maja znaczenie i wpływają pozytywnie zarówno na rozwój, jak i samopoczucie malusz

Czy znasz już produkty marki Dyduś?

Są nie tylko ładne i funkcjonalne, ale dzięki swojej nietuzinkowej szacie graficznej pobudzają zmysły maluszka, pozytywnie wpływają na ich rozwój, a także dzięki swojej instrumentalnej, kolorowej i nasyconej szacie graficznej wywołują radość i… zaszczepiają miłość do muzyki.

A wracając do muzyki…

Pamiętajmy, że zmysły, ale i gusty malucha kształtują się od najmłodszych lat, na co dzień. Dlatego właśnie warto zadbać o to, by dziecko rozwijało się w otoczeniu, które je stymuluje i jest przyjazne.

Dobrze, by przestrzeń dziecka wypełniały żywe kolory, bezpieczne kształty i przyjemne dźwięki. Muzyka, nie tylko dla smyka, to sprawny mózg, emocjonalna harmonia, a także poczucie szczęścia (podczas słuchania muzyki uwalnia się dopamina, hormon szczęścia). Wykorzystajmy tę wiedzę mądrze.

reklama

Niezbędniki w dziale niemowlęta