Ile śpi niemowlę w wieku 7-9 miesięcy

Ile śpi niemowlę w wieku 7-9 miesięcy

Zapotrzebowanie na sen, czyli optymalna ilość godzin przeznaczonych na sen w ciągu doby, zmieniają się z wiekiem dziecka. Ma to związek także z tym, że im maluch starszy, tym bardziej interesuje się światem – w rezultacie okresy czuwania w ciągu dnia wydłużają się. Dobra wiadomość jest taka, że z wiekiem przychodzi też głębokość i ciągłość snu nocnego.

Ile snu potrzebuje niemowlę w wieku 7 - 9 miesięcy?

W ciągu doby 7-miesięczne dziecko śpi nawet 14 godzin. Sen nocny trwa 9-10 godzin, z kolei w ciągu dnia maluch sypia zazwyczaj 2 razy dziennie – przed południem i po południu. Takie drzemki trwają ok. 1,5-2 godzin.

Niemniej trzeba pamiętać, że sen dziecka, tak jak i wszystko, co związane z jego rozwojem i funkcjonowaniem, to sprawa indywidualna, ponieważ każde niemowlę jest inne. To, ile maluch śpi, zależy od wieku oraz higieny życia czy przestrzegania przez rodziców rytuałów, ale także od czynników niezależnych: od genów, temperamentu, potrzeb. W tym kontekście tabele, normy, liczby podawane przez specjalistów mają charakter wyłącznie informacyjny i orientacyjny.

Co zatem jest miarą snu? Wskazówką, czy dziecko przesypia odpowiednią ilość godzin w ciągu doby? Z pewnością znasz odpowiedź. Wystarczy obserwować dziecko, by wiedzieć, czy jest wyspane, czy też nie. Maluch, który przesypia optymalną ilość godzin w ciągu doby jest radosny, pełen energii i ciekawości świata, ma ochotę na zabawę.  Dziecko, które jest niewsypane, jest nie tylko marudne, ale i zdekoncentrowane. Trze oczka, nie ma ani siły, ani ochoty na aktywność.

Zapotrzebowanie na sen oraz jego jakość i ilość zmieniają się z wiekiem dziecka. Im maluch starszy, tym bardziej interesuje się światem. Trudno mu się dziwić, że szkoda jest czasu na sen. To dlatego niemowlę śpi coraz mniej, wydłużając tym samym okres czuwania. Wraz z intensywnością okresu czuwania przychodzi też długość głębokość snu nocnego. Teoretycznie bowiem maluch nie powinien się bowiem wybudzać w nocy.

Drzemki

Choć dzieci śpią różnie – one przecież nie czytają poradników i nie wiedzą, że powinny wpisać się w jakiś schemat – śpią tyle, ile potrzebują i wtedy, kiedy im się chce. Trzeba jednak zauważyć, że pomiędzy 7. a 9. miesiącem życia drzemki stają dłuższe i bardziej przewidywalne. Maluch śpi określoną ilość czasu w określonych porach.

reklama

Sen nocny

Marzeniem rodziców jest, by dziecko przesypiało całe noce. Niestety nie zdarza się to tak często, jak byśmy chcieli. Dzieci wybudzają się w nocy najczęściej wtedy, gdy przechodzą z jednej fazy snu do drugiej. Zdarza się, że przyczyną pobudki jest infekcja, ząbkowanie czy ból brzuszka. Zaburzenia snu pojawiają się także wtedy, gdy dziecko osiąga kamień milowy w rozwoju poznawczym i motorycznym. W okolicach 7-9 miesiąca dodatkowo może pojawić się tzw. lęk separacyjny. Wówczas to maluszki nie tylko nie spuszczają mamy z oczu, boja się obcych twarzy, ale i łatwo je przestraszyć… czymkolwiek. Bywa, że dzieciaki swoje lęki i niepokoje odreagowują w nocy, we śnie. Dlatego jeśli maluszek w nocy obudzi się z płaczem, nie wolno tego bagatelizować. Pogłaszcz go, pocałuj, przytul, otul kocykiem. Jednak nie rozmawiaj, nie wyjmuj z łóżeczka, nie zapalaj światła, nie rozbawiaj.

Przed położeniem maluszka spać, na dobranoc, wciąż ważna jest rutyna, stały harmonogram dnia. Kluczowe są „przedsenne rytuały”. Co się na nie składa? Wyciszające zabawy, kąpiel, kolacja, wspólne czytanie książeczek, słuchanie kołysanek i przytulanki. Pamiętaj, że dzieci bardzo lubią przewidywalność i schematy – to daje im poczucie bezpieczeństwa.

Aby sen regenerował, warto zadbać o otoczenie. W tym celu odpowiednio przygotuj sypialnię: temperatura pokoju do spania powinna wynosić 21-22 stopnie Celsjusza. Koniecznie wywietrz pokój przed nocnym spaniem, zadbaj o optymalną wilgotność (w przypadku suchych pomieszczeń, zwłaszcza przy ogrzewaniu centralnym, powinno się stosować nawilżacze powietrza). Zadbaj o nastrój - zainstaluj lampkę nocną, zaciągnij żaluzje lub rolety, włącz kojącą muzykę.

Jeśli temat snu twojego maluszka cię niepokoi, ponieważ za dużo w nim nieprzewidywalności i chaosu, zaobserwuj - czy twoje dziecko nie śpi za długo w dzień (przez co krócej śpi w nocy bądź później zasypia?). Być może czas skrócić jego drzemkę lub zamiast dwa razy usypiać je tylko raz? To ważne, ponieważ brak wystarczającej ilości snu, szczególnie przez dłuższy czas, to nie tylko marudne i płaczliwe dziecko, ale przemęczony rodzic.

Dlaczego sen jest ważny?

Sen to nie tylko okazja, by rodzic odpoczął, a dziecko wstało wypoczęte i gotowe do zabawy. Są też inne, nie mniej istotne, powody: podczas snu z przysadki mózgowej wyzwala się hormon wzrostu. Rozwija się także układ nerwowy (tworzą się nowe połączenia między neuronami) i układ odpornościowy. Podczas snu odebrane przez dziecko bodźce i zebrane doświadczenia są przetwarzane przez komórki mózgowe (i zapamiętywane). Zbyt małe ilości snu sprawiają, że dziecko jest marudne, zmęczone, słabsze i drażliwe, co z kolei nie sprzyja prawidłowemu rozwojowi.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: