reklama

Wybieramy wózek

Gondola

Początkowo będzie potrzebna Ci gondola. Nawet jeśli dziecko urodzi się wiosną lub latem dla jego bezpieczeństwa i wygody wybierz głęboki wózek. Wybierając zwróć uwagę na to, czy ma atest ( trójkąt z wpisanym B), bo to gwarancja, że spełnia określone normy bezpieczeństwa, z których najważniejsze to: stabilność,  zabezpieczenie przed zaklinowaniem lub ewentualnością zranienia się dziecka i wytrzymałość konstrukcji.

W wózku ważne są  amortyzatory. Jeżdżenie (zwłaszcza po polskich chodnikach) przypomina rajd Paryż – Dakar. Tu dziura, tu kałuża, tu wyrwa, a wszelkie drgania są przenoszone. Zwróć również uwagę na kółka. Z doświadczenia polecam szersze i dmuchane, ponieważ dobrze się spisują zarówno na spacerach w mieście, jak i czasie wyjazdów na łono natury. Prowadzenie wózka z małymi, plastikowymi kółkami jest często niewygodne, a sam wózek jest mniej stabilny.  Jeśli koła są montowane na zacisk w razie awarii łatwiej je zdejmiesz. Tobie pozostawiam wybór czy kółka mają być skrętne, czy nie.  Mi spacer z wózkiem, który miał małe i samoskrętne kółka na zawsze będzie kojarzył się z koszmarem, ale zdaję sobie sprawę, że trening mógł uczynić ze mnie mistrza i fana.

Wózek cięższy będzie bardziej stabilny niż lekki, ale za nim go wybierzesz pomyśl, czy dasz radę go znieść, wnieść i pchać po nierównościach. Wagę wózka dopasuj do swoich możliwości.

Jeśli wiesz, że będziesz jeździć samochodem kup wózek, który ma szansę zmieścić się w bagażniku, bez wymontowywania foteli. Jest też droższa metoda czyli zmiana samochodu na bardziej pojemny;-)

Łatwość składania wózka jest jedną z zalet, zwłaszcza kiedy musisz robić to w pojedynkę. Dlatego jeszcze w sklepie sprawdź, jak sobie poradzisz.
Przy okazji  obejrzyj gondolę. Powinna być duża (dzieci szybko rosną)  i wygodna. Materiał, którym jest wyściełana musi się łatwo zdejmować do prania. Ponieważ masz szansę na częste pranie tego elementu sprawdź jakość materiału i wybierz coś w ciemniejszej kolorystyce. Ważne, żeby materacyk amortyzujący miał grubość ok.1 cm i przepuszczał powietrze.

W sklepie „przymierz” wysokości i układ rączek w wózku. Regulacja wysokości ustawienia rączki jest dużym plusem, bo umożliwia wygodne prowadzenie wózka zarówno osobie, która ma 160 cm wzrostu jak i tej, którą los obdarzył 1,80.

Dokładnie przyjrzyj się budce gondoli. Zobacz, czy jej złożenie nie wymaga znacznej siły i czy odgłos składania lub rozkładania nie będzie wybudzał maluszka.

Zwróć uwagę na możliwość montowania szelek, które są niezbędnym wyposażeniem, kiedy dziecko staje się bardziej ruchliwe. Przydadzą się również dobre hamulce blokujące oba koła.

Przyjemnie jeśli do wózka dodawane są:  kosz i siatka na zakupy, parasolka przeciwsłoneczna, folia przeciwdeszczowa, moskitiera i śpiworek. Jeśli tego nie ma warto się w te rzeczy zaopatrzyć.

Spacerówka

Twoje dziecko wyrosło z gondoli. Czas na spacerówkę. Na co tym razem zwrócić uwagę.
Spacerówka powinna być wygodna i dopasowana do wieku dziecka (pamiętaj o certyfikacie bezpieczeństwa).
Jeśli wozisz w niej niemowlaka powinna mieć miękkie obicie i pałąk z przodu, który jest zabezpieczony obiciem z gąbki. Dla starszego dziecka bardziej atrakcyjny będzie pałąk, na którym można zamocować kubek z piciem, czy podstawkę na chrupki.
W sklepach znajdziesz też spacerówki, które możesz montować przodem lub tyłem do kierunku jazdy, co może być przydatne.

Istotna jest możliwość rozłożenia oparcia do pozycji leżącej. Najwygodniej sprawdzają się wózki z trójstopniową regulacją i oczywiście zaopatrzone w budkę. Dobrze wybrać wózek z pięciopunktowymi szelkami, co jest nie tylko bezpiecznie, ale również wygodne, bo maluchowi trudniej się wyswobodzić i uciec mamie.

Również w spacerówce polecam koła średnie i duże, no chyba, że tam gdzie mieszkacie są równe nawierzchnie.  Dobrze żeby dziecko mogło wygodnie oprzeć nogi na podnóżku. Jeśli chodzi o amortyzatory, ciężar, wysokość rączki to znajdziesz je we fragmencie o gondolach.

Koniecznie wybierzcie wózek, z którego łatwo zdjąć obicie i je wyprać. Jasnym wózkom mówimy nie. Chyba, że jesteście fanami nieustannego prania.

Parasolka

Dla starszych dzieci, które rzadko korzystają z wózka proponuję zakup parasolki. Należy pamiętać, że tego typu wózki nadają się na wypad do supermarketu i niedługi spacer do parku. Nie polecam ich dla osób, które mieszkają poza miastem.  Zaletą spacerówki jest to, że łatwo się składa, zajmuje niewiele miejsca i jest lekka. Postarajcie się poszukać wózka z większymi kółkami, żeby dziecku zapewnić komfort. Zadbajcie o wygodne siedzisko, podnóżek, budkę lub przynajmniej daszek i oczywiście pięciopunktowe szelki bezpieczeństwa. Duży kosz na zabawki to niebywale przydatny element.

Jeśli masz okazję podpytaj użytkowniczki Forum Babyboom, jakie wózki polecają. <link forum/polecam-odradzam-f77/ - external-link-new-window "Otwiera zewnętrzny odsyłacz w nowym oknie">Wątek o wózkach</link>

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: