Jak rozwijać umiejętności komunikacyjne niemowlęcia

Jak rozwijać umiejętności komunikacyjne niemowlęcia

Mówienie i słuchanie dzieci od chwili narodzin pomaga im rozwijać umiejętności językowe i komunikacyjne.

Dzieci potrafią komunikować się, zanim zaczną mówić i najczęściej wyraźnie dążą do interakcji z ludźmi, zwłaszcza najbliższymi. Język ciała to ich sposób. Od urodzenia dziecko słucha, a więc automatycznie bierze udział w rozmowie.

Sześciomiesięczne dzieci zaczynają przyglądać się dorosłym wokół nich i uważnie przysłuchiwać odgłosom. Bardzo chętnie angażują się w „rozmowę” i cieszą, kiedy jesteśmy tylko dla nich: mówimy, śpiewamy piosenki i pokazujemy im książeczkę. Dobrze jest słuchać i reagować na gaworzenie twojego dziecka, ponieważ dzięki temu będzie ono wiedziało, że to, co mówi, jest dla ciebie ważne. Dzieci wyczuwają, kiedy jesteśmy szczęśliwi bądź zagniewani. Rozpoznają różne emocje w głosach rodziców i mogą na nie reagować wyciszeniem lub uśmiechem. Staraj się, by jak najczęściej widziało wyraz twarzy mamy lub taty, a to z kolei pomoże mu w uważniejszym oglądaniu i słuchaniu.

Jak rozwijać umiejętności komunikacyjne maluszka?

 • Rozmawiaj z twoim maluszkiem patrząc mu prosto w oczy i czekaj na jego odpowiedź. Dzięki temu pobudzasz mózg dziecka, pomagasz w zwiększeniu połączeń nerwowych, które czynią dalszą naukę łatwiejszą. Wykorzystaj czas kąpieli, zmianę pieluszki itp.
 • Mówienie i słuchanie pomaga w późniejszej nauce czytania i pisania, bowiem biegłość językowa stanowi fundament dla rozwoju dalszych umiejętności dziecka.
 • Werbalne i niewerbalne porozumiewanie się, nasze rozmowy z maluszkiem są bardzo ważne dla rozwoju umiejętności społecznych i budowania dobrych relacji z ludźmi. O tym jak dogadać się z maluszkiem przeczytasz klikając w link.
 • Kiedy mówisz do dziecka, czuje się ono kochane i szanowane, co zwiększa poczucie własnej wartości.
 • Ponieważ komunikacja jest podstawą relacji między najbliższymi, czas spędzany na rozmowie z maleństwem pomaga wytworzyć ścisłą więź między wami.
 • Możesz mówić do dziecka o rzeczach które, widzisz w danej chwili: w autobusie, w samochodzie lub podczas zakupów w sklepach.
 • Supermarket jest dobrym miejscem, aby porozmawiać i wprowadzać nowe słowa
 • Staraj się nie zadawać zbyt wielu pytań. Zamiast tego opowiadaj o rzeczach, które maluszka szczególnie interesują , na przykład o ulubionej zabawce.
 • Kiedy wspólnie oglądacie programy telewizyjne, rozmawiaj z dzieckiem o tym, co się dzieje na ekranie.

Muzyka ułatwia naukę mowy, czytania i pisania

 • Dziecko może reagować gaworzeniem, bulgotaniem, uśmiechem, kopaniem na różnorodną muzykę.
 • Czy masz jakiś ulubiony wierszyk, piosenkę lub melodię z dzieciństwa? Podziel się nią z twoim maleństwem.
 • Wspólnie bawicie się,  odkrywając muzykę i ruch. Wyłącz telewizor, komputer i radio, usiądź z dzieckiem na kolanach i zaśpiewaj jedną ze swoich ulubionych piosenek. Tak naprawdę nie ma znaczenia, jaki utwór wybierzesz.  Nie martw się, jeśli nie uważasz, że brzmi świetnie - twoje dziecko i tak pokocha dźwięk twojego głosu. Włącz imię dziecka do swojej piosenki i słuchaj tonu jego głosu. Jeśli odpowiada lub robi minę, oglądaj i słuchaj go uważnie, aby pokazać, jak bardzo jesteś zainteresowana jego odpowiedzią.
 • Śpiewaj w kółko te same piosenki. Twoje dziecko nie będzie się nudzić słysząc je. Spróbuj używać słów rymujących się i dodatkowo podkreślaj rymy. Dodaj ruch do swoich słów i klaszcz dłońmi dziecka w rytm muzyki.
 • Wykorzystaj swoje ręce do klaskania, palce do klikania, a usta do tworzenia zabawnych dźwięków i gwizdów. Wypełnij plastikowe butelki piaskiem lub fasolą i potrząsaj nimi w takt melodii.

reklama

Jeśli dziecko urodziło się przedwcześnie…

Warto przypomnieć, że największy rozwój mózgu dziecka występuje w okresie od urodzenia do wieku dwóch lat, dlatego oczywistym jest, że niemowlęta i małe dzieci potrzebują stymulacji tak, jak pokarmu. Najlepszym sposobem, aby pobudzić mózg maluszka, jest rozmowa z nim. Gdy dziecko rodzi się przedwcześnie, może spędzić kilka dni, tygodni lub miesięcy na oddziale noworodkowym. Mówienie i komunikowanie się z dzieckiem od samego początku pomaga mu w poznawaniu siebie i otoczenia. Język migowy może być ciekawym rozwiązaniem. Należy jednak pamiętać, że wcześniaki szybciej się nudzą i dużo śpią – nawet do 20 godzin dziennie. Mimo to istnieje wiele możliwości, aby mówić do swojego maleństwa i słuchać go. Nie chodzi jedynie o kontakt werbalny. Dotyk, kontakt wzrokowy i mimika, to równie ważne sposoby komunikowania się, które pomagają w stymulowaniu rozwoju dziecka i budują więź między nim a rodzicami.

Porady

Metoda kangura należy do najbardziej naturalnych i najstarszych sposobów utrzymywania przy życiu noworodków, które przyszły na świat zbyt wcześnie. To rodzaj specyficznego kontaktu mamy z dzieckiem, który umożliwia szybsze zaaklimatyzowanie się w całkowicie nowym środowisku. Bliski kontakt „ciało do ciała, skóra do skóry” daje wcześniakowi poczucie bliskości i bezpieczeństwa, którego w tej chwili bardzo potrzebuje. Kojące bicie serca, znajomy głos i zapach, ciepło i miłość, a do tego izolowanie przed nadmiarem bodźców sprzyja szybszemu rozwojowi maluszka i pozwala na nawiązanie pozytywnego kontaktu między rodzicami a dzieckiem. Wykorzystaj ten czas, by spokojnie porozmawiać i by słuchać twojego maleństwa. Jeśli „hałasuje”, spróbuj odpowiedzieć mu. Gdy jest spokojne, możesz również wykorzystać ten czas, aby zrelaksować się razem z nim.

 • W czasie rutynowych zadań, takich jak zmiana pieluchy i karmienie, można porozmawiać ze swoim dzieckiem. Nie spiesz się i opowiadaj mu o tym, co robisz lub śpiewaj. Nie ma znaczenia, czy uważasz, że jesteś muzykalna - dziecko i tak pokocha twój głos i z radością go będzie słuchać.
 • Gdy dziecko wydaje różne dźwięki, kontynuuj „rozmowę” kopiując je i dodając swoje.
 • Słuchaj uważnie, jak twoje maleństwo uczy się nowych dźwięków  - obserwuj, reaguj i przyłączaj się do powtarzania
 • Zwracaj się do maluszka po imieniu, a dźwięk głosu pomoże mu odprężyć się i ukoić, gdy jest ono niespokojne.
 • W miarę upływu tygodni, twoje dziecko będzie patrzeć na ciebie dłużej i zobaczy twoją twarz wyraźniej. Uśmiechaj się i reaguj, ale pamiętaj, że skupienie wymaga od niego dużego wysiłku, dlatego staraj się unikać rozpraszania go światłem i hałasem.
 • Gdy dziecko rośnie i staje się silniejsze, można je wykąpać. To również doskonała okazja, aby mówić do niego i zobaczyć, jak dźwięk głosu mamy pozwala poczuć się bezpiecznie, zwłaszcza za pierwszym razem.
 • Nigdy nie jest za wcześnie, aby przeczytać maleństwu historię!  Wybierz prostą książkę dla dzieci i czytaj , a głos pomoże mu się zrelaksować i zasnąć.
 • Podobnie jak dorośli, dzieci nie zawsze są w  towarzyskim nastroju, zwłaszcza gdy męczy je głód, zmęczenie lub niewygoda, a wcześniaki znużenie czują najszybciej.  Czkawka lub ziewanie to znaki, że maluszek musi odpocząć.
 • Gry są doskonałym sposobem, aby porozmawiać ze sobą. I nie potrzeba żadnych zabawek. Gdy dziecko staje się silniejsze, możesz liczyć jego paluszki, bawić się w łaskotanie lub chowanie – a ku ku!

Nie potrzeba ani szczególnej wiedzy, ani wyjątkowych zdolności, by pomóc dziecku rozwijać dobre umiejętności komunikacyjne. Wszystko czego potrzebujemy, to gotowość do słuchania i rozmowy z dzieckiem, kiedy tylko możemy.

Anna Czajkowska
pedagog, logopeda
www.logopedzi.pl
 

Ocena: 5 z 5. Ocen: 2

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Sprawność dotykowa niemowlaka

Sprawność dotykowa niemowlaka

Wrażliwość na nacisk i dotyk rozwija się już w życiu płodowym, a więc od od najwcześniejszych momentów...   Więcej

Jak dogadać się z maluszkiem... - trudne początki

Jak dogadać się z maluszkiem... - trudne początki

Niewiele jest w dorosłym życiu wydarzeń równie stresujących jak narodziny dziecka. Zwłaszcza tego...   Więcej

Język migowy czyli rozmowy z niemowlęciem

Język migowy czyli rozmowy z niemowlęciem

Nawet kiedy rodzic już dobrze pozna swoje dziecko i nauczy się odczytywać jego płacz, to jeszcze dość...   Więcej

Co komunikuje płaczem niemowlę

Co komunikuje płaczem niemowlę

Każdy rodzic prędzej czy później uczy się rozumieć swoje dziecko. Zanim to jednak nastąpi, zdarza się, że...   Więcej

Skala Brazeltona czyli o komunikacji z noworodkiem

Skala Brazeltona czyli o komunikacji z noworodkiem

Coraz częściej można się spotkać z tym określeniem. Czym jest ta skala i do czego służy? Kiedy  rodzi...   Więcej

Jak uspokoić starsze niemowlę?

Jak uspokoić starsze niemowlę?

Jest wiele sposobów uspokojenia starszego niemowlęcia. Gdy płacze, można dać mu zabawki lub pograć z nim...   Więcej

reklama

Niezbędniki w dziale niemowlęta