reklama
Jak zadbać o rozwój mowy dziecka?
materiał partnera (*)

Jak zadbać o rozwój mowy dziecka?

Twój niemowlaczek jeszcze nie mówi. Na razie tylko śmieje się i wydaje różne nieartykułowane dźwięki. Ale niedługo zacznie wypowiadać pierwsze słowa, dlatego warto już teraz zadbać o rozwój jego mowy.

Jak mówić do dziecka

 Najgorszą możliwą opcją jest mówienie do dziecka metodą celowego seplenienia, zwracanie się do niego w taki sposób, jakby nie było w stanie zrozumieć normalnej mowy, nienaturalnie zmodyfikowanym tembrem głosu. Oczywistym jest, że język jakim zwracamy się do maluszka powinien być dostosowany do jego wieku, ale niezwykle ważne jest aby używać słów w sposób wyraźny, tak aby dziecko szybko przyswajało sobie kolejne zwroty.

Na łagodność całej wypowiedzi wpłynie nie seplenienie i zdrabnianie każdego słowa, ale tembr głosu, tempo i głośność mówienia. Wydaje się, że ważne jest także zwracanie się do maluszka, który jeszcze nie przyszedł na świat i bezpiecznie „czeka” w brzuchu mamy.

Kolorowe książeczki

 Już od pierwszych miesięcy życia dziecka warto uczyć go nowych słów dzięki kolorowych książeczkom. Jeśli maluszek, choćby podświadomie będzie kojarzył konkretny obiekt z jego nazwą, szybciej przyswoi sobie język. Na rynku dostępnych jest wiele pozycji książkowych, począwszy od tych prezentujących zwierzęta, części ciała, poprzez książeczki o kolorach, na tych o pomieszczeniach w domu skończywszy.

Zaangażuj inne osoby

 Jeśli Twoim maluszkiem zajmuje się niania, albo ktoś z rodziny – poproś ich żeby również starali się rozwijać mowę u dziecka. Jeśli na przykład chcesz, żeby jak najszybciej padły słowa „mama” czy „tata”, poproś opiekunkę, aby często używała ich kontekście. Opieka nad dzieckiem to przecież nie tylko przewijanie czy karmienie, ale także dbałość o ogólnie pojęty rozwój. Warto tu nadmienić, że jeśli aktualnie poszukujesz odpowiedniej opiekunki, zajrzyj na stronę www.niania.pl. Znajdziesz tam wiele różnych ofert.

Języki obce

 Oczywiście, chcesz, żeby Twoje dziecko płynnie władało językiem polskim. Ale z drugiej strony, jeśli masz okazję odzywaj się do niego czasem w obcym języku, włącz obcojęzyczną audycję w telewizji. Ta metoda może teraz pozornie nie odnieść żadnego skutku, ale dzięki niej, dziecku łatwiej będzie przyswoić obcy język za parę lat, kiedy będzie się go już uczyć świadomie. W ten sposób dbasz o rozwój swojego maluszka.
Generalnie, warto już od pierwszych chwil życia dziecka dbać o rozwój jego mowy i umiejętności językowych. To bardzo zaprocentuje w przyszłości.

reklama

Niezbędniki w dziale niemowlęta