Krzesełko dla małego dziecka - jakie wybrać?

Krzesełko dla małego dziecka - jakie wybrać?

Kiedy dziecko jest jeszcze maleńkie, potrzebuje naszej pomocy, aby usiąść w krzesełku. Każdy rodzic pragnie jednak, aby jego dziecko było niezależne w przyszłości. Pamiętajmy, żeby tę niezależność wspierać już od maleńkości. A co gdyby tak niespełna roczniakowi podarować małe krzesełko i stolik - dostosowane do jego wzrostu?

Po co dziecku takie krzesło?

Przede wszystkim wspieramy jego niezależność. Maluch kiedy tylko zechce siada w nim, nie potrzebując naszej pomocy. Dzięki temu ma również własne miejsce do pracy. Idealną  przestrzeń do zabaw plastycznych czyli stolik i krzesełko.

Wiele się mówi o prawidłowej postawie przy biurku: kręgosłup prosty, kolana pod kątem 90 °- to dotyczy również najmniejszych dzieci. Musimy od początku wspierać ich prawidłową postawę dziecka tak, by stała się nawykiem, a unikniemy problemów w przyszłości.

Kiedy kupić pierwsze krzesełko?

Kiedy tylko dziecko zacznie stabilnie siedzieć. Na początku może mu służyć jak pomoc przy nauce wstawiania, dlatego ważne, aby było stabilne i bezpieczne.  Z czasem stanie się to jego ulubionym mebelkiem.

Jakie krzesełko wybrać?

Przede wszystkim musi być dostosowane do wieku i wzrostu dziecka. Krzesełko dla najmłodszych powinno mieć oparcie z trzech stron. Podczas nauki siadania dzieci zaczynają wchodzić na krzesło przodem, a dopiero później obracają się do prawidłowej pozycji. Aby zapewnić im bezpieczeństwo,  krzesło typu „cube” będzie najlepszym rozwiązaniem.

Jaka wysokość siedziska ?

Szacunkowo można przyjąć, że siedzisko dla dziecka w wieku od 6 do 18 miesięcy ma wysokość 13 cm, 10 – 30 miesięcy to 17 cm. Należy również obserwować dziecko. Jeśli widzimy, że pod kolanami nogi nie tworzą kąta prostego, należy wtedy pomyśleć o większym krzesełku. Dla dzieci już nieco większych wartości są opisane w polskiej normie  PN-EN 1729-1,2:2007.

reklama

Poniżej znajdują się przykłady krzesełek typu „cube”

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: