Mata edukacyjna – pierwszy kącik zabaw dziecka

materiał partnera (*)
Mata edukacyjna – pierwszy kącik zabaw dziecka

Wybór maty edukacyjnej to prawdziwe wyzwanie dla każdego rodzica. Mnogość produktów dostępnych na rynku jest przytłaczająca. Na co zwrócić uwagę przy decyzji o kupnie maty dla niemowlaka? Modny gadżet? A może niezbędnik w wyprawce?

„Pobaw się ze mną na podłodze!”

Fizjoterapeuci nie pozostawiają złudzeń. Podłoga jest najlepszym środowiskiem dla wzrastania dziecka: pozwala śledzić domowników, stymuluje pracę mięśni i zapewnia swobodę ruchów. Maluszek na podłodze? Takie rozwiązanie budzi w dorosłych obawy o zachowanie higieny i bezpieczeństwa. Mata edukacyjna pozwala stworzyć kącik zabaw: bezpieczny, a przy tym w pełni wspierający rozwój fizyczny.

 

Jakość, a nie ilość

Producenci kuszą zabawkami, feerią kolorów i kształtów. Jednak nie ilość zabawek, a jakość decyduje o tym czy dana mata jest przyjazna dla dziecka. Jaskrawe kolory oraz grające elementy - zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia - mogą przyczynić się do przebodźcowania. Stonowane barwy i naturalne sensoryczne zabawki (piszczałki, szeleszcząca tkanina o zróżnicowanej fakturze) pozwolą zająć maluszka na dłużej, nie przytłaczając jego wrażliwego układu nerwowego. Warto zwrócić uwagę na możliwość odczepienia pałąka czy zmiany wiszących elementów. Drobne przeróbki pozwolą na nowo zachwycić się matą.

Z pałąkiem czy bez

Na rynku obecne są maty pozbawione pałąków. Nad dzieckiem można ustawić dowolny stojak edukacyjny tzw. baby gym. To rozwiązanie doskonałe dla indywidualistów, którzy chcą stworzyć spersonalizowany kącik dla dziecka lub rodziców trochę starszych niemowląt. Brak pałąków umożliwia zabranie ze sobą maty właściwie wszędzie.   

Mata do zadań specjalnych

Nowością na rynku są większe maty edukacyjne. Przykładem może być produkt polskiej firmy BabySteps. Mata kontrastowa to okazja do ćwiczeń na brzuszku i plecach, a dodatkowo możliwość rozwijania zmysłu wzroku, słuchu i dotyku (dzięki wbudowanym szeleszczącym i piszczącym książeczkom). Spore rozmiary z pewnością zadowolą rodziców dwojga maluszków.

 

Kilka słów na koniec

Przyjazna tkanina, staranne wykończenie, wartościowe zabawki i łatwość utrzymania maty w czystości to kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie. Ciekawa i estetyczna zachęci niejednego rodzica do wspólnej podłogowej zabawy z dzieckiem.  

Ocena: 5 z 5. Ocen: 3

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: