Sposoby na płacz dziecka

Co robić i jak reagować, kiedy dziecko płacze?

Sposoby na płacz dziecka

Płacz dziecka w pierwszych tygodniach życia jest jedynym sposobem na zakomunikowanie opiekunom swoich potrzeb. Maluchy płaczą, kiedy czegoś potrzebują bądź coś im dokucza – nie potrafią tego przekazać inaczej. Ponieważ rodzice często o tym zapominają lub nie zdają sobie sprawy, że dziecięcy płacz to normalne zjawisko, czują się bezradni, winni, sfrustrowani. Co robić, gdy dziecko płacze? Jak je ukoić? Poznaj sposoby na płacz dziecka.

Przyczyny płaczu dziecka

Powodów płaczu dziecka może być mnóstwo. Maluszek najczęściej płacze, bo nie zna innego sposobu wyrażania swoich potrzeb. Płacze, ponieważ jest głodny lub ma nieprzyjemnie mokrą pieluszkę. Być może jest mu niewygodnie, za zimno lub za gorąco. Może się zdarzyć, że dziecko manifestuje w ten sposób swoje emocje, jest rozdrażnione, znudzone lub zmęczone. Zdarza się, że boli je brzuszek lub dziąsła albo zaczyna się jakaś infekcja. Ponieważ płacz izoluje malucha od bodźców zewnętrznych i pozwala odpocząć systemowi nerwowemu, bywa także formą samouspokajania i naturalnym procesem powrotu do równowagi.

Aby ustalić, dlaczego dziecko płacze, należy zadbać o dobrostan maluszka, a co za tym idzie wykluczyć najczęstsze powody płaczu. Jeśli dziecko jest nakarmione i wypoczęte, ma suchą pieluszkę, a nie udaje się ustalić przyczyny dyskomfortu, trzeba się skupić na uspokojeniu maluszka.

Dobra wiadomość jest taka, że z czasem dzieci nabywają umiejętność komunikowania się z rodzicami w inny sposób, a mama i tata uczą się rozpoznawać różne rodzaje płaczu, przez co łatwiej im zaspokoić potrzeby dziecka. To dlatego warto obserwować dziecko, jego gesty, ruchy i mimikę. Zrozumienie języka ciała malucha zdecydowanie wpływa na komfort bycia rodzicem.

Sposoby na płacz dziecka

Jak uspokoić płaczące niemowlę? Dziecko najszybciej wycisza się w bezpiecznych ramionach mamy. Dlatego kiedy maluch płacze, przytul go, noś na rękach, kołysz (pamiętaj, żeby ruchy były płynne i wolne). Maluszki lubią, kiedy mama szepcze coś do ucha lub cicho śpiewa. Niektóre dzieci uspokaja bujanie w wózku, szum suszarki czy inne odgłosy.

Możesz puścić dziecku kojącą muzykę albo szum (np. odgłosy pralki czy maskotki emitującej „biały szum”). Gdy podejrzewasz, że przyczyną płaczu dziecka jest ból brzuszka, pomasuj brzuszek, zrób ciepłą kąpiel lub ciepły okład.

Noworodki i młodsze niemowlęta lubią być otulone kocykiem lub rożkiem, a i być noszone w chuście. W odróżnieniu od nich starszaki preferują swobodę ruchów. Ponieważ dzieci uwielbiają delikatny dotyk, możesz pomasować maluszka albo połaskotać po stópkach. Zwykle dzieci to rozśmiesza i zapominają o płaczu.

Aby uspokoić płaczące niemowlę, możesz odwrócić jego uwagę, pokazując otoczenie. Mów, opowiadaj, pokazuj elementy otoczenia. Ułóż dziecko w pozycji półpionowej przodem do świata lub na brzuszku, na swojej ręce. Aby poprawić dziecku humor, możesz z nim tańczyć lub zabawiać w inny sposób, na przykład rozśmieszając.

Czasem, by płacz zamilkł, wystarczy stanąć przed lustrem i robić śmieszne miny. Innym razem lepiej sprawdzi się nadymanie policzków i wydawanie zabawnych dźwięków. Dobrym sposobem na odwrócenie uwagi jest zabawa, na przykład w „a kuku”.

W podejmowaniu aktywności mających na celu odwrócenie uwagi dziecka i poprawienie mu nastroju warto zachować umiar. Przestymulowywanie, czyli narażenie na zbyt dużo hałasu, zbyt intensywną aktywność bądź nadmiar bodźców może przynieść odwrotny skutek.

Dzieci, które mają silną potrzebę ssania, szybko uspokajają się, gdy ssą smoczek. Jeśli masz wątpliwości, pomyśl sobie, że to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż ssanie kciuka (trudniej z niego zrezygnować i się odzwyczaić). Możesz wybrać smoczek o kształcie anatomicznym lub symetrycznym. Większość maluchów preferuje smoczki silikonowe.

Jak reagować, kiedy dziecko płacze?

Kiedy dziecko płacze, nietrudno wpaść w irytację, rozdrażnienie, poczuć bezradność czy złość. W takiej sytuacji trzeba starać się reagować spokojnie. Maluchy wyczuwają emocje dorosłych. Niedopuszczalne jest, by na dziecko krzyczeć, potrząsać nim czy zostawiać samego, kiedy płacze (i czekać, aż się samo uspokoi.

Jeśli twoje dziecko płacze często (masz wrażenie, że niemowlę ciągle płacze) i jest absorbujące, bardzo ważne jest, abyś miała trochę czasu dla siebie. Korzystaj z pomocy partnera, bliskich i przyjaciół. Postaraj się codziennie wyjść na spacer. Dzięki temu zrelaksujesz się, wyciszysz, zdystansujesz i odpoczniesz.

Kiedy płacz dziecka powinien niepokoić?

Jeśli płacz dziecka brzmi inaczej niż zwykle, maluch płacze długo, nie sposób go uspokoić, a i zachowuje się inaczej, skontaktuj się z pediatrą. Czasem płacz jest sygnałem, że dziecko źle się czuje: ma kolkę, coś je boli, rozwija się infekcja. Jeśli podejrzewasz chorobę, sprawdź czy maluch nie ma jej  objawów (np. gorączka, wzdęty brzuszek, blada skóra).

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: