Rozwój przez zabawę

Daj dziecku przewagę na przyszłość, dbając o jego rozwój od pierwszych dni życia!

Treść powstała we współpracy z Marko 
Rozwój przez zabawę

Pewnie zauważysz, że zabawa w pierwszym roku życia polega na intensywnej eksploracji. Niemowlęta używają wszystkich zmysłów, aby odkrywać świat wokół nich. Uczą się, co jak działa: czy przedmiot jest twardy czy miękki? Czy wydaje dźwięk, czy nie. Co się stanie, kiedy nim rzucę? Co zrobi, jeśli go włożę do buzi?

Dlatego podarowanie dziecku bezpiecznych i stymulujących zabawek edukacyjnych ma znaczenie nie tylko dlatego, że maluch będzie się świetnie bawił, ale przede wszystkim dlatego, że każda zabawka pomaga mu się rozwijać

Dlaczego w rozwoju dziecka ważne są zabawki edukacyjne?

Korzystanie z zabawek edukacyjnych pomaga niemowlętom i dzieciom uczyć się wielu różnych umiejętności, które będą potrzebne w ich dalszym życiu. Zabawki edukacyjne stymulują rozwój motoryki małej i dużej, wspomagają koordynację wzrokowo-ruchową, wpływają na rozwój kreatywności i wyobraźni, przyczyniając się do dobrostanu poznawczego, fizycznego, społecznego i emocjonalnego dzieci.

To od ciebie zależy, w jaki sposób wesprzesz i ukształtujesz wrodzoną zdolność uczenia się twojego dziecka. A możesz zacząć już od samych narodzin. Pamiętaj tylko o dwóch sprawach. Najważniejsze to budowanie relacji z twoim dzieckiem. Kiedy będziesz mu towarzyszyć podczas zabawy, jeśli zaangażujesz się w interakcje, opowiadając o świecie, wcielając się w różne role, pokazując nowe rozwiązania - wtedy właśnie ono nauczy się najwięcej. 



Ważne jest również, żeby zabawki, które wybierasz były odpowiednie do wieku dziecka oraz żebyś obserwował/a, jak twój maluszek na nie reaguje. Jeśli należy do wysokowrażliwych dzieci, wybieraj zabawki, które nie spowodują przebodźcowania jego układu nerwowego.

Jednocześnie zrozumienie zainteresowań i etapów rozwoju dziecka pomoże Ci w wyborze odpowiednich zabawek i gier edukacyjnych.

Jakie korzyści niosą ze sobą zabawki edukacyjne?

Niemowlętom rekomenduje się zabawy sensoryczne, które pomagają stymulować zmysły. W miarę upływu kolejnych miesięcy, kiedy maluszek staje się bardziej aktywny, możesz wprowadzać zabawki uczące rozwiazywania problemów, dzięki czemu maluch zacznie rozumieć związki przyczynowo skutkowe. To przełoży się na jego poczucie sprawczości i pewności siebie.

Dla dzieci powyżej roku świetnie nadadzą się zabawki, które pomagają w nauce równowagi i koordynacji oraz zaspokajają jego coraz większą ciekawość. Zestawy tematyczne, zabawki wydające dźwięki, kolorowe i w różnych kształtach pozwalają na rozwój języka, rozpoznawanie kolorów czy kształtów.

Przyjrzyjmy się, na rozwój jakich obszary wpływają zabawki edukacyjne?

Wspomagają rozwój motoryczny

Zabawki edukacyjne są powiązane z rozwijaniem umiejętności sensoryczno-motorycznych u dzieci. Wyraziste wzory, kolory, dźwięki mogą rozwijać zmysł wzroku i słuchu u małych dzieci. Bawiąc się mniejszymi elementami, dzieci uczą się wykorzystywać najpierw chwyt całą dłonią, a później chwyt szczypcowy, ćwiczą koordynację, precyzję i równowagę, a te umiejętności są niezbędne w kilku obszarach ich życia: od umiejętności samodzielnego jedzenia, poprzez wiązanie butów, po naukę prawidłowego pisania. Jednocześnie rozwijają motorykę dużą, ćwicząc wyciąganie raczek po kolorowe elementy.


Jedną z pierwszych zabawek, którą możesz podarować maluszkowi jest karuzela do łóżeczka, np. Tiny Love. Wybierz taką, która ma kontrastowe kolory, np.: biel, czerń, czerwień, bo właśnie je dziecko widzi wyraźnie właściwie od urodzenia. Sprawdź też, czy dołączona pozytywka gra melodie, które stopniowo ukoją maluszka, kiedy jest śpiący i pozwolą mu na spokojny sen. 

Wspierają lepszą koncentrację i stymulują sensorycznie

Kiedy twoje dziecko rozwinie nowe umiejętności motoryczne to zauważysz, że jego zabawa stanie się bardziej skoordynowana i złożona. Już w wieku około 4 miesięcy niemowlęta zaczynają sięgać i chwytać przedmioty, takie jak grzechotki czy gryzaki. Po 6 miesiącu przekładają zabawki z ręki do ręki, a już w 9 miesięcy zaczynają intensywnie ćwiczyć uchwyt szczypcowy.  



To czas, kiedy potrzebują odpowiedniej stymulacji. Wybieraj zabawki w odważnych, kontrastowych barwach. Pamiętaj, żeby zachęcać dziecko do sięgania i badania różnych tekstur, które będą stymulować jego zmysł dotyku. 



Świetnie nada się do tego mata edukacyjna. Najczęściej jest stworzone z różnych materiałów. Zawiera kolorowe zabawki, lusterka, wstążki i szeleszczące części.

Niektóre dzieci uwielbiają, kiedy mata edukacyjna ma dodatkowo grające i świecące elementy, ponieważ przyciągają ich uwagę. Lusterko zachęca maluszki do skupienia, pozwala na rozpoznawanie własnej buzi i przyspiesza rozwój społeczny oraz emocjonalny. Szeleszczące zabawki rozwijają jego zmysł słuchu i dotyku.

Gryzaki ułatwiają stymulację i eksplorację jamy ustnej. 

Pamiętaj, że bez względu na to, jak świetna jest mata edukacyjna, maluch potrzebuje twojej obecności. Twój dotyk, głos, zapach, widok twojego uśmiechu jest dla niego najważniejszą stymulacją.

A wybierając produkty, sięgnij po te, co do których masz pewność, że są bezpieczne i stworzone z myślą o rozwoju dzieci.  Na przykład nad zabawkami Tiny Love pracują naukowcy, projektanci i eksperci, których celem jest aktywne wspomaganie rozwoju percepcji i zmysłów dziecka poprzez zabawę. 

Uczą umiejętności rozwiązywania problemów

Zabawki edukacyjne uczą również dziecko rozwiązywania problemów. I chociaż na późniejszym etapie doskonałe będą do tego klocki, sortery i układanki, to w pierwszych miesiącach właśnie mata edukacyjna, pałąk, łuk muzyczny czy karuzele idealnie spełniają to zadanie.



Kiedy maluszek chwyta, ciągnie lub kopie zabawki, żeby móc je uruchomić lub sprawić, żeby wydawały dźwięki, to jest to początek rozwijania logicznego myślenia oraz zrozumienia przyczyny i skutku. To właśnie pierwsze zabawki edukacyjne ułatwiają mu to zadanie. Ponieważ dziecko widzi, że jego działanie przynosi efekt, coraz chętniej eksploruje i eksperymentuje z zabawkami, mając coraz większe poczucie sprawczości oraz zrozumienia.

Wystarczy zaobserwować, jak dzieci są szczęśliwe, kiedy nauczą się samodzielnie aktywować pozytywkę - sprawić, że po włączeniu przycisku uruchamia się światło czy zabawka wydaje dźwięk.
 Z czasem te wyzwania pomogą umysłowi rozwijać się i doskonalić umiejętności rozwiązywania problemów.

Rozwijają inteligencję społeczną i emocjonalną

Dzięki zabawkom edukacyjnym dzieci zaczynają odgrywać role, rozpoznają emocje i rozwijają empatię. One również mogą wprowadzić maluszka w różne sytuacje społeczne, np. ucząc dzielenia się, budowania więzi, opiekowania się. Dodatkowo rozwijają również inteligencję emocjonalną. 

Zabawy i interakcje pomagają dziecku uczyć się mowy i rozumienia oraz dowiadywać się, w jaki sposób różne rzeczy są ze sobą powiązane. Na przykład zabawki interaktywne Tiny Love  z serii Mali Odkrywcy uczą o codziennych czynnościach, reagują na to, co robi z nimi dziecko i wchodzą z nim w interakcję na wiele sposobów.

Maluszek może się nimi opiekować, kłaść spać, bawić w chowanego, karmić. A rodzic wraz z zabawkami Mali Odkrywcy dostaje karty z przykładowymi aktywnościami dla dziecka. To świetne narzędzie do planowania wspólnej zabawy.

Twoje zaangażowanie, uwaga, chęć towarzyszenia dziecku w poznawaniu świata buduje w nim poczucie bezpieczeństwa i przynależności. Jednocześnie, dzięki interaktywnemu przyjacielowi może bawić się samodzielnie odkrywając niezależność i pewność siebie.

Wspomagają wyciszanie emocji

Duża część maluszków ma trudności z regulowaniem swoich emocji. Napady złości, wybuchy, płacz są najczęściej objawami silnych uczuć, których dzieci nie potrafią kontrolować. Jednym ze sposobów pomocy dzieciom w nauce samoregulacji jest zapewnienie im spokojnego kącika. Z pomocą mogą Ci przyjść zabawki edukacyjne. 

Kiedy obserwujesz, że emocje twojego maluszka sięgają zenitu to sprawdź, co pozwala mu się wyciszyć i odzyskać równowagę. Pierwsza rzecz to twój dotyk i kojący głos oraz zrozumienie i akceptacja jego emocji. 

Następnie możesz poszukać czegoś, co sprawi, że dziecko poczuje się lepiej. Może się okazać, że uspokojenie przynosi gniecenie w łapce szeleszczącego materiału czy gryzienie gryzaka. Dla starszych dzieci może to być przytulanie ukochanej zabawki.

W przypadku niektórych maluszków idealnie sprawdza się projektor z pozytywką. Nie tylko ułatwia zasypianie, ale również pomaga zmniejszyć napięcie emocjonalne. Dla wielu dzieci uspokajające światło i kojące dźwięki muzyki mają wręcz terapeutyczny wymiar.

Najważniejsze, żeby w trudnych sytuacjach nie zostawiać dziecka samego z jego emocjami.

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania interaktywnych zabawek edukacyjnych?

Ogólnie rzecz biorąc, najlepsze zabawki to takie, które odpowiadają umiejętnościom oraz zdolnościom rozwojowym dzieci i dodatkowo zachęcają do rozwijania nowych umiejętności.  A poza tym:

  • Zastanów się, na jakim etapie rozwoju jest Twoje dziecko i uwaga – każde dziecko rozwija się w innym tempie, więc zabawki dopasuj do jego indywidualnego rozwoju, a nie do wykresów z książek.
  • Pomyśl, jaką wartość oferuje dana zabawka? Czy będzie angażowała twoje dziecko w działania i pozwoli mu odkryć nowe umiejętności?
  • Uważaj na jakość zabawki: dowiedz się czy jest wytrzymała, czy ma odpowiednie atesty i jest zrobiona bezpiecznych dla dziecka materiałów.
  • Sprawdź, czy nad edukacyjną zabawką pracowali eksperci, chcąc stworzyć produkt, który efektywnie wspomaga rozwój emocjonalny, społeczny, fizyczny i poznawczy dziecka, tak jak ma to miejsce w przypadku produktów Tiny Love.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: