Pomysły na fajne zabawy z niemowlakiem

Zabawa z niemowlakiem to nie tylko wspaniały sposób na wspólne spędzanie czasu, na wzmacnianie rodzinnych więzi, ale to także nasz wkład w prawidłowy rozwój dziecka.

Zabawa stymuluje zmysły malucha, dostarcza mu nowych wrażeń, ma udział w rozwoju połączeń mózgowych- co może przyczynić się do sukcesów w późniejszym procesie nauki. Poprzez z pozoru banalną zabawa- mało wyszukaną i nieskomplikowaną- dziecko poznaje świat, ćwiczy nowe umiejętności, gimnastykuje ciało i umysł. Zabawa z niemowlakiem nie wymaga szczególnych zabawek- wystarczy dobry humor i inwencja rodzica:

Szybko, wolno, głośno, cicho- zabawa ta, oprócz tego, że rozbawi malucha, może pozwolić mamie lub tacie zrobić na przykład obiad- całkowicie absorbuje ona tylko dziecko. Posadź malucha na wysokim krześle (pamiętaj o szelkach) lub kocyku. Daj mu garnuszek, plastikowa miskę, metalową łyżkę lub drewnianą łopatkę- coś, co może spełniać rolę instrumentu muzycznego. Możesz śpiewać piosenkę- raz wolniej, raz szybciej i w jej tempie wybijając rytm. Możesz też pozwolić dziecku na odrobinę szaleństwa i pozwolić mu na muzyczną improwizację (poprzez tą zabawę pomagasz dziecku zrozumieć pojęcia wolniej, szybciej, ciszej, głośniej);

„Kółko graniaste czworokanciaste, Kółko nam się połamało-a my wszyscy bęc”- w wersji niemowlęcej? Posadź dziecko na kolanach, bujaj je w rytm wierszyka- przy słowach „a my wszyscy bęc”- przytrzymaj dziecko mocno i udawaj, że spada ci z kolan- emocje gwarantowane;

mówiąc „nie ma mamy” połowicznie schowaj się za drzwi i co chwilę ze słowami „tu jestem!”- pokazuj się maluchowi wychylając głowę na różnych wysokościach- wprowadzasz w ten sposób element zaskoczenia. Możesz też bawić się w chowanego w wersji „a-kuku”- kiedy to chowasz twarz za dłońmi i na słowa „a-kuku” odsłaniasz buzię. Poprzez zabawę tą dziecko uczy się między innymi przewidywania;

reklama

Lustro- usiądźcie przed lustrem- rób głupie miny, kiwaj się na boki, potrząsaj różnymi częściami ciała (możesz je nazywać) lub wydawać śmieszne odgłosy. Maluchy to kochają!

Wspólna lektura- pokazu dziecku obrazki, na których są różne zwierzęta lub środki lokomocji, dodatkowo naśladując ich odgłosy.

 „Kici kici”- połóż malucha, weź jego łapki w swoje dłoni i tak głaszcz go po policzkach mówiąc ”kici kici”, kiedy powiesz „psik psik psik”- przestań i delikatnie poklep maluszka po buźce, a to na pewno wywoła jego uśmiech;

Części twarzy- paluszkiem malucha dotykaj poszczególnych części swojej twarzy, kolejno je nazywając; możesz to też robić inaczej- powoli dotykać części twarzy malucha i nazywać je oko-usta- i szybko- polik, polik (dla urozmaicenia, nadania różnego tempa zabawie- zwłaszcza to przyspieszenie rozbawia dzieciaki);

Zabawa w ubieranie- jeśli nie spieszysz się, to zakładanie bluzeczki czy rajstopek możesz uatrakcyjnić tak, że nawet najbardziej oporne dziecko zapomni, jak bardzo irytuje go ta czynność. Możesz nazywać części ciała, śpiewać, łaskotać, całować, muskać, masować, komentować czy szukać twarzyczki częściowo schowanej w bluzeczce. Małe opóźnienie, a ile radości;


Apaszkowy wąż. Zwiąż ze sobą kilka apaszek. Możesz je włożyć do butelki tak, aby wystawał tylko róg; zachęć dziecko do pociągnięcia za wystający koniec- zobaczysz, jakie będzie zdziwione- chustki zmieniają się, ale końca nie widać.

reklama

Ketchupowe obrazki. Do przezroczystej torebki (na przykład na mrożonki) wlej trochę keczupu- potem włóż ją do jeszcze jednej torebki; między nimi włóż obrazek przedstawiający na przykład uśmiechnięta buzię. Pokaż, jak naciskając palcem na torebkę można przesuwać keczup wewnątrz i tym samym odsłaniać obrazek.

Bańki mydlane. Niemowlęta uwielbiają bańki mydlane- może to być woda z detergentem i słomka, jednak najlepsze są gotowe zestawy do robienia baniek;

Zabawa piłkami. Turlajcie piłkę, a może zaszalejecie z dużą piłką plażową? Na takiej piłce można pobujać się, poleżeć (z asekuracją mamy)- i oprócz zabawy ćwiczyć zmysł równowagi.

Butelkowe eksperymenty. Przygotuj kilka butelek- do jednej wsyp groch, do drugiej wlej wodę, do trzeciej wsyp cukier i wrzuć trzy duże guziki- turlajcie butelki po podłodze, obserwujcie, jakie wydają dźwięki i jak zachowuje się ich zawartość.

„Pada deszczyk, pada deszczyk- przeszedł dreszczyk?”- któż nie zna tej zabawy! Na pleckach dziecka wstukujemy palcami panią idącą na szpileczkach, pana w koreczkach, stado słoni czy padający dreszczyk- by na koniec połaskotać bąbla w karczek w okrzykiem: ”przeszedł dreszczyk?”

Mówiący miś!- prowadź żywy monolog, a może nawet namiastkę dialogu z dzieckiem, podkładając głos pod pacynkę lub zwykłego misia; taki miś mówi, łaskocze, pokazuje różne rzeczy- zabawa z misiem mówiącym głosem rodzica jest naprawdę super!

reklama

Ważne - nie zostawiaj dziecka samego z zabawkami. Ona jest szybsze i bardziej sprawne, niż Ci się wydaje. natomiast kompletnie nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji swoich działań. Dlatego bawcie się dobrze- wspólnie:-)

Monika Z-B

Ocena: 4.34 z 5. Ocen: 93

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: