Bezpieczny lek dla wcześniaków? Sprawdź, co podać

Zobacz co podać ząbkującemu wcześniakowi

materiał partnera (*)
Bezpieczny lek dla wcześniaków? Sprawdź, co podać

Jeśli nasze dziecko jest wcześniakiem, musimy szczególnie uważać na to, jakie leki mu podajemy. Wszystkie niemowlaki mają tendencję do gorączkowania, między innymi ze względu na słabo wykształconą odporność czy odbywające się wcześniej szczepienia. Dziś przedstawiamy krótki poradnik na temat tego, jaki lek przeciwgorączkowy dla niemowląt wybrać – ze szczególnym uwzględnieniem wcześniaków.

WHO radzi: paracetamol najbezpieczniejszy dla niemowląt

Gorączka u wcześniaka stanowi zazwyczaj poważne źródło niepokoju rodziców. Optymalna temperatura ciała noworodka wynosi od 36,6 do 37,5 stopni Celsjusza. Powyżej 38 stopni możemy mówić o gorączce. Miewa ona rozmaite przyczyny. Zaliczają się do nich: infekcje, typowe powikłania poszczepienne czy biegunka.

Gorączkę u niemowlaka, również wcześniaka, warto zbijać nie tylko domowymi sposobami, lecz także lekami. W aptekach dostępne są środki przeciwgorączkowe możliwe do stosowania już od pierwszych dni życia dziecka. Substancją czynną jest paracetamol. Wątroba noworodka metabolizuje go z łatwością do nietoksycznej postaci (w przeciwieństwie do ibuprofenu), co ogranicza ryzyko zatrucia. Rodzice mają do dyspozycji takie leki jak Pedicetamol®, czyli preparat w płynie zawierający najwyższe na polskim rynku stężenie paracetamolu. Dzięki temu lek można bardzo łatwo podawać niemowlęciu bez większych obaw o wyplucie.

Paracetamol służy zbijaniu podwyższonej temperatury spowodowanej między innymi biegunką, ząbkowaniem czy powikłaniami po szczepieniu. Stosowanie paracetamolu jest bezpieczne nie tylko dla noworodków urodzonych w terminie, lecz także dla wcześniaków. Światowa Organizacja Zdrowia przyznała tej substancji złoty standard postępowania przy gorączce.

Warto konsultować postępowanie z lekarzem

Wcześniaki z oczywistych względów otaczamy szczególną troską. Noworodkom można co prawda podawać na własną rękę przeznaczone dla nich leki przeciwgorączkowe, ale tylko w przypadku, gdy nie mamy wątpliwości związanych ze źródłem podwyższonej temperatury ciała.

Warto jednak skonsultować się z lekarzem, a gdy zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy wizyta u specjalisty jest wręcz koniecznością. Lekarz zdiagnozuje malucha i wskaże odpowiedni dla niego preparat.

W jaki sposób odpowiednio dozować leki przeciwgorączkowe wcześniakowi?

Leki w płynie to znacznie lepszy wybór niż np. czopki – z kilku powodów. Po pierwsze, w tej formie preparat lepiej się wchłania i zaczyna szybciej działać. Maksymalne stężenie może osiągnąć już po godzinie, a pierwsze efekty przynieść nawet po 5 minutach. W odróżnieniu od czopków preparaty doustne można stosować także przy gorączce towarzyszącej biegunce.

Szczególne znaczenie odgrywa tu też możliwość precyzyjnego odmierzenia dawki leku. To bardzo istotne w przypadku niemowląt, ponieważ leki należy dozować proporcjonalnie do masy ciała, a niekoniecznie wieku dziecka. W razie wątpliwości sposób podawania i dawkę leku przeciwgorączkowego dla wcześniaków najlepiej skonsultować z lekarzem.

Informacja o produkcie Pedicetamol®

Nazwa produktu leczniczego: Pedicetamol®, paracetamol 100 mg/ml, roztwór doustny. Wskazania do stosowania: leczenie objawowe gorączki trwającej nie dłużej niż 3 dni oraz bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na paracetamol, substancję pomocniczą azorubinę lub inną wymienioną w składzie produktu. Podmiot odpowiedzialny: ”Polski Lek – Dystrybucja” Spółka z o.o., ul. Chopina 10, 34-100 Wadowice. Kategoria dostępności: lek OTC. Data ostatniej aktualizacji ChPL: czerwiec 2019.

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Ocena: 5 z 5. Ocen: 2

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: