reklama
Rozwój wcześniaków

Rozwój wcześniaków

Kiedy powinno podnosić głowę? Kiedy siadać? Ile powinno ważyć? Jeszcze nie chodzi... - martwią się rodzice każdego dziecka (no, może każdego pierwszego dziecka).

Rodzice dzieci urodzonych przedwcześnie mają podwójne zmartwienie: opanowanie przez ich dziecko tych czy innych umiejętności świadczy o tym, że maluch rozwija się prawidłowo, że mózg nie został uszkodzony, a każde 100 gramów jest pieczołowicie odnotowywane. Co zatem warto wiedzieć na temat rozwoju wcześniaka?

Ogólnie rozwój dziecka dzieli się na:

- rozwój somatyczny - (powiększanie obwodu głowy, klatki piersiowej, wzrost długości ciała i  przyrost masy)

rozwój psychoruchowy obejmuje (w pewnym uproszczeniu, można się też spotkać z innymi podziałami):

- rozwój motoryczny (postawa, poruszanie się, sprawność manualna);

- rozwój procesów poznawczych i rozwój intelektualny (wzrok, słuch, uwaga, pamięć, myślenie, uczenie się);

- rozwój społeczny i emocjonalny;

Rozwój dziecka jest uwarunkowany ogólnym stanem w momencie narodzin (szczególnie zaś stanem układu nerwowego), a także środowiskiem zewnętrznym (wpływem różnorodnych bodźców docierających z zewnętrznego świata), a tempo i przebieg rozwoju jest różne – jedne maluchy szybciej zaczynają chodzić, inne zaś są mało ruchliwe, ale ładnie mówią itp.

Wiek korygowany

Pewnym ułatwieniem dla oceny rozwoju dziecka może być pojęcie wieku korygowanego. Od wieku dziecka odejmuje się czas, jaki dzielił poród rzeczywisty od wyznaczonego terminu. I tak na sześciomiesięcznego malucha, urodzonego dwa miesiące przed terminem, trzeba raczej patrzeć jak na czteromiesięcznego szkraba i oczekiwać stosownych do tego wieku umiejętności - tak kolejności, jak i adekwatności do wieku. (np. może zacząć chodzić nie w dwunastym, a trzynastym miesiącu życia.

Pamiętaj, że tak naprawdę trudno jest przewidzieć kalendarz postępów wcześniaka, każdy bowiem maluch ma inny start, inne warunki, a i tempo rozwoju. Na szczęście owe różnice pomiędzy wcześniakami a dziećmi urodzonymi w terminie wyrównują się z biegiem czasu – i najczęściej są widoczne tylko w pierwszych miesiącach życia.

reklama

Niezbędniki w dziale niemowlęta

reklama