8 mitów na temat ząbkowania

8 mitów na temat ząbkowania

Mitów dotyczących ząbkowania jest sporo, np: jeśli dziecko będzie miało wcześnie ząbki, to będa one słabe. Nie wierzcie. Dzisiaj rozprawimy się z najbardziej popularnymi i szkodliwymi mitami.

 1. Mleczne zęby zawsze wyrastają w tej samej kolejności
  Maluszkom najczęściej najpierw wyrzynają się dolne jedynki, ale jako pierwsze mogą pojawić się także dolne dwójki lub jedynki górne. Jeśli jednak uzębienie twojego dziecka nie pojawia się książkowo, nie panikuj - tak się po prostu może zdarzyć.

 2. Pierwszych ząbków mlecznych nie trzeba czyścić
  Nic bardziej mylnego! Ząbki należy delikatnie szczotkować dwa razy dziennie. Rodzice powinni rozpocząć czyszczenie ząbków tak szybko, jak się pojawiają. To zapobiega próchnicy zębów i uczy dobrych nawyków stomatologicznych.

  Higienę jamy ustnej warto rozpocząć, zanim pojawią się zęby. Miękką, wilgotną szmatką przecieraj dziąsełka, co zredukuje bakterie, jak również przyniesie ulgę ząbkującemu dziecku.Przeczytaj więcej o pielęgnacji pierwszych zębów.

 3. Ząbkowanie musi boleć
  Ząbkowanie może być bolesne i powodować dyskomfort, niemniej istnieje wiele sposobów na złagodzenie bólu, dlatego maluszek nie musi cierpieć. Możesz sprawdzić domowe sposoby na ząbkowanie, sięgnąć po preparaty miejscowe przynoszące ulgę a za zgodą lekarza podać lek przeciwbólowy.

 4. Kropeczkami na pierwszych ząbkach nie trzeba się martwić
  Jeśli zauważysz na ząbkach swojego dziecka przebarwienia, może to znaczyć, że dziecko ma próchnicę. Trzeba ją wyleczyć u stomatologa, ponieważ próchnica na mleczakach rozprzestrzenia się błyskawicznie.
  Założenie, że skoro mleczaki w końcu wypadną, więc nie ma znaczenia, w jakim są stanie jest błędne. Niestety, ubytki mogą spowodować ból a bakterie z jamy ustnej mogą rozprzestrzeniać się za pośrednictwem krwi i w efekcie pogorszyć stan zdrowia dziecka.

 5. Podczas ząbkowania gorączka, biegunka i rozdrażnienie to norma
  Jeśli dziecko ma gorączkę, biegunkę i zachowuje się inaczej niż zazwyczaj, warto - mimo powszechnie panującej opinii, że to normalne - skonsultować się z lekarzem. Ząbkowanie może być przyczyną owych objawów, ale równie dobrze dziecko może walczyć z infekcją.

 6. Gdy dziecko ząbkuje, nie może normalnie jeść
  Dziecko może mieć trudności z gryzieniem twardych produktów, ale nie znaczy to, że musi przez okres ząbkowania odżywiać się wyłącznie pokarmami płynnymi - z pewnością poradzi sobie z jedzeniem, które można żuć, jest miękkie.

 7. Dziecko zaczyna się ślinić - ooo! Idą zęby!
  To, że kilkumiesięczny maluch zaczyna się ślinić znaczy na pewno tyle, że zaczęły pracować jego ślinianki, a ono nie nadąża z przełykaniem śliny. Tak więc ślinienie się nie jest wyłącznie objawem zbliżającego się ząbkowania.

 8. Wszystkie dzieci zaczynają ząbkować w podobnym wieku
  Nie ma reguły, która mówiłaby, że pierwszy ząbek pojawia się u 6- czy 8-miesięczniaków. Pierwszy ząbek może pojawić się tak w wieku 4, jak i 10 miesięcy czy nawet później. Jest to uwarunkowane genetycznie, nie ma reguły. Niemniej pamiętaj, że jeśli pierwszy ząbek nie pojawi się do pierwszych urodzin, warto skonsultować się z pediatrą.

Ocena: 4.8 z 5. Ocen: 5

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Objawy ząbkowania

Objawy ząbkowania

Dzieci ząbkują zwykle około 6 miesiąca. Nie jest to jednak norma, bo dzieci potrafią rozpocząć ząbkowanie…   Więcej

Ząbkowanie – jak pomóc dziecku

Ząbkowanie – jak pomóc dziecku

Nie każde dziecko dobrze znosi ząbkowanie, choć bywają i takie. Zazwyczaj jednak maluchy ślinią się na…   Więcej

Ząbkowanie. Kiedy do lekarza?

Ząbkowanie. Kiedy do lekarza?

Ząbkowanie to zazwyczaj okres trudny i dla maluszka, i dla jego opiekunów - towarzyszy mu wiele przykrych…   Więcej

Czy ząbkowanie utrudnia karmienie piersią?

Czy ząbkowanie utrudnia karmienie piersią?

Bardzo dobre pytanie! Wiele matek rozpoczyna karmienie piersią z myślą, że zakończą je, gdy tylko ich…   Więcej

Domowe sposoby na ząbkowanie

Domowe sposoby na ząbkowanie

Istnieje kilka sposobów pomagających przynieść ulgę maluchom cierpiącym z powodu bólu, podrażnionych…   Więcej

Kiedy pierwszy ząbek?

Kiedy pierwszy ząbek?

Niemowlęta z pierwszymi ząbkami wyglądają cudnie, chociaz potrafi to byc poprzedzone dniami pełnymi…   Więcej

reklama