Co to jest ząbkowanie?

Co to jest ząbkowanie?

Ząbkowanie to temat niezwykle emocjonujący, zwłaszcza dla debiutujących rodziców (cioć i dziadków). Oj tak, oczekiwania na pierwszy ząbek i momentu odkrycia, że wreszcie jest, z pewnością nie da zapomnieć. To ważna chwila i piękne wspomnienie, ale czasem także stres - zwłaszcza wtedy, gdy pierwszy ząbek opóźnia swoje przybycie, za nic mając tabele, normy i statystki.

Pierwszy ząbek

Pierwszy ząbek pojawia się zazwyczaj między 6. a 8. miesiącem życia, ale – pamiętajmy - nie jest to jednak reguła. Każe dziecko rozwija się w swoim indywidualnym tempie, dlatego niektóre maluchy nie mają zębów nawet po swych pierwszych urodzinach, a inne nabywają je już jako trzymiesięczniaki. U wcześniaków ząbkowanie następuje średnio o miesiąc później niż u dzieci donoszonych. 

Podobnie jest z kolejnością wyrzynania się zębów - zwykle jako pierwsze wychodzą dolne jedynki, po nich jedynki górne. Potem przychodzi czas na dwójki (najczęściej górne) i czwórki. Dopiero potem pojawiają się trójki (kły). Piątki pojawiają się, gdy maluch ukończy 1. rok życia. 

Dokładny schemat wyrzynania się zębów mlecznych wygląda następująco:

  • Przednie dolne siekacze, 
  • Przednie górne siekacze, 
  • Boczne górne siekacze,
  • Boczne dolne siekacze,
  • Pierwsze zęby trzonowe, 
  • Kły,
  • Drugie zęby trzonowe. 

Co warto jeszcze wiedzieć o ząbkowaniu?
Ząbkowania może powodować u dziecka drażliwość, opuchnięcie i zaczerwienienie dziąsełek. Niemowlę stara się wkładać do buzi różne przedmioty lub paluszki, żeby zmniejszyć dyskomfort.   

W razie silnych objawów, za zgoda pediatry można dziecku podać leki przeciwbólowe zawierające paracetamol lub ibuprofen ( dawkowane w zależności od wieku dziecka).

Można również sięgnąć po preparaty działające miejscowo, ale uwaga: nie mogą ona zawierać benzokainy. Ten składnik   może mieć poważne, potencjalnie śmiertelne efekty uboczne.

Jeszcze jedna ważna wiadomość dotycząca ząbkowania. Gorączka, kaszel, biegunka oraz objawy przeziębienia nie są objawami ząbkowania. Mogą one się pojawić w trakcie, jako reakcja na obniżoną odporność.

Istnieją jeszcze domowe sposoby na ząbkowanie, które przynoszą ulgę maluszkom, np: chłodne okłady, czy gryzaczki.

Jeżeli objawy mają nasilony charakter koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Pamiętaj jednak, że powyższe dane mają charakter informacyjny.

mzb

Ocena: 4.17 z 5. Ocen: 6

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: