Domowe sposoby na ząbkowanie

Domowe sposoby na ząbkowanie

reklama

Istnieje kilka sposobów pomagających przynieść ulgę maluchom cierpiącym z powodu bólu, podrażnionych dziąseł i innych objawów związanych z ząbkowaniem.

Jakie są domowe sposoby na ząbkowanie?

Zimne okłady na ząbkowanie
Zimne okłady to znany sposób na zmniejszenie bólu i obrzęku przy zwichnięciu kostki. Zbawienne działanie zimna możemy również wykorzystać w przypadku opuchniętych, obolałych dziąseł.

 • Mokrą ściereczkę wkładamy do foliowego woreczka i umieszczamy w zamrażalniku na godzinę (dla lepszego efektu zamiast w wody możesz użyć herbatki rumiankowej znanej z właściwości uspokajających - tylko sprawdź, czy dziecko nie ma alergii). Następnie wyjmujemy ściereczkę z torebki i pozwalamy maluchowi żuć zimny materiał, który działa znieczulająco, a dodatkowo, dzięki swojej fakturze, masuje obolałe dziąsła.

 • W podobny sposób schłodzić możemy smoczek lub gryzak umieszczając je na jakiś czas w lodówce (nie wkładamy ich do zamrażalnika, gdyż mogą zamarznąć i zbytnio stwardnieć, co grozi uszkodzeniem dziąseł dziecka). Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów gryzaków, niektóre mają plastykowe uchwytu ułatwiające dziecku trzymanie zimnego przedmiotu.

 • Dziecku, które je już pokarmy stałe możesz podać mrożone owoce w specjalnej siateczce, zamrożoną bułkę lub dużą marchew (mała jest zbyt niebezpieczna z uwagi na ryzyko zadławienia).

Ucisk dziąsełek na bolesne ząbkowanie
Ząbkujące maluchy często wkładają do buzi i  gryzą różne przedmioty, gdyż ucisk na dziąsła pomaga im złagodzić ból.

 • Jeśli twojemu dziecku nie przypadnie do gustu żucie zimnych owoców, być może wystarczy mu gryzak w temperaturze pokojowej. Wypróbuj kilka różnych rodzajów gryzaków, a na pewno znajdziesz taki, który twoje dziecko polubi.

 • Możesz także wypróbować następującą metodę: wkładamy czysty palec do buzi dziecka i masujemy jego dziąsła w miejscu, gdzie wyrzyna się ząb. Maluchy przeważnie za tym przepadają, zwłaszcza że palec pocierając o dziąsło wydaje zabawne skrzypiące dźwięki.

Leki homeopatyczne  
Niektórzy rodzice są wielkimi zwolennikami lekarstw homeopatycznych w kroplach lub tabletkach. (W homeopatii substancja czynna ulega wielokrotnemu rozcieńczeniu aż do momentu gdy staje się ona praktycznie nie do wykrycia. Podanie jej w takiej formie ma stymulować organizm pacjenta do walki z chorobą i uzdrowienia.)

 • Wielu pediatrów twierdzi, że ryzyko zwiane z zażywaniem leków homeopatycznych jest znacznie większe niż potencjalne korzyści. 

 • Zanim zdecydujesz się na użycie leku homeopatycznego, zasięgnij porady lekarza, czy dany środek jest bezpieczny – niektóre leki homeopatyczne zostały wycofane z dystrybucji ze względu na ich potencjalną szkodliwość.

Środki przeciwbólowe na ząbkowane
Wielu rodziców decyduje się na użycie środków stworzonych z myślą o ząbkujących dzieciach, takich jak żele na ząbkowanie  lub kremy znieczulające, które wciera się w dziąsła by złagodzić ból.

 • Uwaga na preparaty z benzokainą, która może powodować methemoglobinemię, groźną chorobę polegającą na  znacznym spadku ilości tlenu we krwi. nie stosuj produktów zawierających benzokainę u dzieci poniżej drugiego roku życia bez nadzoru lekarza. Istnieje także ryzyko, że użyty środek przemieści się, na przykład ze śliną, i dostanie się do gardła, gdzie znieczuli przełyk i  osłabi odruch odkrztuszania zwiększając ryzyko zadławienia. 

Środki przeciwbólowe 
Jeśli żaden z wyżej wymienionych sposobów nie działa, a twoje dziecko cierpi, możesz poradzić się lekarza, który zadecyduje, czy użycie lekarstw przeciwbólowych zawierających np. paracetamol dostępnych w aptece bez recepty jest uzasadnione i bezpieczne.

reklama

 • Uwaga, nigdy nie podawaj dziecku poniżej trzeciego miesiąca życia żadnych lekarstw bez konsultacji z pediatrą).

 • W przypadku maluchów powyżej szóstego miesiąca życia, alternatywą dla paracetamolu jest także ibuprofen, który oprócz efektu przeciwbólowego, łagodzi także stan zapalny dziąseł. Pamiętaj jednak, że może on podrażniać żołądek, co w przypadku dzieci, które ząbkując grymaszą przy jedzeniu (a zdarza się to pewnej grupie ząbkujących maluchów) może okazać się poważnym problemem.

 • Środkiem absolutnie zakazanym dla kogokolwiek poniżej dziewiętnastego roku życia jest Aspiryna. Nigdy nie podawaj jej dzieciom i nie wcieraj w dziąsła żadnych środków, które ją zawierają. Lek ten wiązany jest z Syndromem Reye’a, rzadkim, ale śmiertelnie niebezpiecznym schorzeniem.

Jeśli zastosowany środek przeciwbólowy nie działa, a objawy utrzymują się dłużej niż dwadzieścia cztery godziny, skonsultuj się z pediatrą

Ocena: 3.59 z 5. Ocen: 22

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: