Jak dbać o pierwsze ząbki

Jak dbać o pierwsze ząbki

Jak postępować z pierwszymi ząbkami dziecka, by jak najdłużej były zdrowe i ładne? Nie każdy o tym wie, ale o higienę jamy ustnej należy dbać od pierwszych miesięcy życia małego człowieka. Najlepiej byłoby, byś po każdym karmieniu delikatnie oczyszczała dziąsła i język maluszka - zwilżoną, nałożoną na palce gazą. To zapobiega zaleganiu pokarmu w zachyłkach jamy ustnej i powstawaniu pleśniawek, ale także oswaja smyka z zabiegami higienicznymi wewnątrz jego buźki. Pamiętaj, że próchnica zębów jest chorobą zakaźną – nie wolno oblizywać łyżeczek i smoczków dzieci!

Gdy dziecko ma już pierwsze ząbki, możesz zacząć używać specjalnej silikonowej nakładki (z wypustkami lub bez) – pamiętaj tylko o tym, by po każdym użyciu ją wyparzyć. Powierzchnie dziąseł i zębów oczyszczaj poziomo -  to także świetny masaż dla dziąseł, które sprawiają ból podczas ząbkowania. Używaj pasty bez fluoru, w ilościach minimalnych. Pamiętaj, by resztki pasty koniecznie usunąć wilgotnym gazikiem nawiniętym na palec. Ważne! W nocy nie podawaj maluchowi do picia słodkich napojów – unikniesz tzw. próchnicy butelkowej.

Kiedy maluszek ma już kilka ząbków, a jego dieta składa się już nie tylko z mleka, kup szczoteczkę – koniecznie dostosowaną do wieku dziecka. Zaopatrz się także w specjalną, nie zawierającą fluoru, pastę dla niemowląt, a potem małych dzieci. To ważne, bowiem połykanie pasty nie przeznaczonej dla maluszków – co dzieci robią nagminnie - może prowadzić do przedawkowania fluoru, a w konsekwencji do obniżonej mineralizacji i przebarwienia zębów stałych. Nie przesadzaj z ilością pasty, jaką nakładasz na szczoteczkę – jej ilość to wielkość połowy dziecięcego paznokcia. Ząbki myj maluchowi dwa razy dziennie – po śniadaniu i przed snem. Potem, gdy dziecko jest starsze, ucz je myć ząbki samodzielnie, ale staraj się asystować jak najdłużej. Raz na pół roku odwiedzajcie gabinet stomatologiczny, nawet jeśli wydaje ci się, że wszystkie ząbki są zdrowe. Takie wizyty to nie tylko gwarancja fachowej opieki, ale i oswajanie maluszka z fotelem dentystycznym. 

reklama

mzb

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Czy ssanie kciuka to problem?

Czy ssanie kciuka to problem?

Odruch ssania jest u niemowląt zjawiskiem jak najbardziej naturalnym, u niektórych wyjątkowo silnym. Taki...   Więcej

Próchnica u dziecka

Próchnica u dziecka

Próchnica zębów jest jedną z najbardziej powszechnych chorób  – niestety dotyka ona nie tylko dorosłych,...   Więcej

Zęby mleczne, a zęby stałe

Zęby mleczne, a zęby stałe

Każdy człowiek ma dwa rodzaje zębów: mleczne i stałe. Pierwsze zęby mleczne pojawiają się w wieku...   Więcej

Ząbkowanie. Kiedy do lekarza?

Ząbkowanie. Kiedy do lekarza?

Ząbkowanie to zazwyczaj okres trudny i dla maluszka, i dla jego opiekunów - towarzyszy mu wiele przykrych...   Więcej

Ząbkowanie – jak pomóc dziecku

Ząbkowanie – jak pomóc dziecku

Nie każde dziecko dobrze znosi ząbkowanie, choć bywają i takie. Zazwyczaj jednak maluchy ślinią się na...   Więcej

Co to jest ząbkowanie?

Co to jest ząbkowanie?

Ząbkowanie to temat niezwykle emocjonujący, zwłaszcza dla debiutujących rodziców (cioć i dziadków). Oj...   Więcej

reklama