Kiedy pierwszy ząbek?

Kiedy pierwszy ząbek?

reklama

Niemowlęta z pierwszymi ząbkami wyglądają cudnie, chociaz potrafi to byc poprzedzone dniami pełnymi płaczu i marudzenia. Kiedy powinniście się spodziewać pierwszego ząbka?

Pierwszy mleczak u niemowląt pojawia się między 4. a 12. miesiącem życia. Zdecydowana większość dzieci zaczyna ząbkować między 6. a 9. miesiącem życia. Należy jednak pamiętać, że są to dane wyłącznie informacyjne – bywa, że pierwszym ząbkiem swoich rodziców będzie mógł uszczęśliwić trzymiesięczniak, ale też zdarza się, że maluszek pozostanie bez ząbków do końca pierwszego roku życia.

5 czynników mających wpływ na ząbkowanie

1. Geny

mówi się, że ząbkowanie to tendencja „rodzinna”, oczekując pierwszego ząbka należałoby więc prześledzić dentystyczną historię mamy i taty. 

2. Stan zdrowia

jeśli maluszek dużo choruje, zapewne ząbki zaczną pojawiać się u niego nieco później.

3. Masa urodzeniowa

u dzieci większych pierwszy ząbek pojawi się wcześniej.   

4. Termin porodu

czy ciąża była donoszona czy też nie: u wcześniaków zęby pojawiają się zgodnie z tzw. wiekiem korygowanym, a nie kalendarzowym, to jest nieco później, niż u dzieci urodzonych w terminie.

5. Sposób karmienia

maluchy karmione piersią pierwszym zębem pochwalą się szybciej niż ich „butelkowi” koledzy.

Czy wiesz, że zdarza się, że dziecko przychodzi na świat już z pierwszym ząbkiem? Taką perełkę nazywamy zębem wrodzonym.  

reklama

Kiedy pojawiają się i wypadają kolejne zęby mleczne

Ocena: 3.55 z 5. Ocen: 33

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: