Ząbkowanie – jak pomóc dziecku

Ząbkowanie – jak pomóc dziecku

reklama


Nie każde dziecko dobrze znosi ząbkowanie, choć bywają i takie. Zazwyczaj jednak maluchy ślinią się na potęgę, inne zaś są marudne i wysoko gorączkują. Tak – dla wielu maluchów ząbkowanie to trudny i bolesny temat, czesto wymagajacy konsultacji z pediatrą. Cierpiące dziecko – nawet z powodu wyrzynających się zębów - to widok, który chwyta za serce. Jak możesz pomóc dziecku?  

Gryzak

Świetnym pomysłem jest nabycie gryzaka. Jest on nie tylko ładny (przykuwa wzrok dziecka, budzi jego zainteresowanie), ale i skuteczny. Z pewnością też jest o niebo lepszym rozwiązaniem niż: paluszek czy rączka dziecka występujące w roli gryzaka (dziecko może się ugryźć), marchewka czy chleb (o zgrozo! – owe babcine sposoby są naprawdę niebezpieczne!) czy każda przypadkowa rzecz (którą maluch może się na przykład skaleczyć). Gryzak, najlepiej o chropowatej powierzchni, warto włożyć na kilka minut do lodówki. Maluch, przykładając go do obolałych dziąseł, z pewnością poczuje ulgę – chłód zmniejszy ból i opuchliznę. Pamiętaj o właściwej higienie gryzaka – myj go często ciepłą wodą.

Masaż dziąseł 

Z pewnością pomoże masaż dziąseł – wykonuj kuliste ruchy, przez kilkanaście sekund, kilka razy dziennie. Zamiast swojego palca (nie jest to jednak zbyt higieniczne rozwiązanie), użyj silikonowej szczoteczki, specjalnej nakładki na palec lub - po prostu - jałowego gazika. 

reklama

Żel znieczulający

Żel na ząbkowanie, który kupisz w aptece, nie tylko znieczula - skutecznie uśmierza ból i nadwrażliwość dziąseł, ale i działa przeciwzapalnie. Ponieważ środek obkurcza naczynia krwionośne i pogarsza ukrwienie śluzówki, używaj go rozsądnie - nie przesadzaj z ilością i częstotliwością aplikacji. Uważniej czytaj instrukcję i ściśle się do niej stosuj.

Leki przeciwbólowe

Jeśli nic nie pomaga, maluszek wyraźnie cierpi – sięgnij po lek przeciwbolowy zawierający paracetamol, w syropie bądź czopku (dostępne także leki homeopatyczne). Pamiętaj, że kwasu acetylosalicylowego (polopiryna, aspiryna i jego pochodne), nie można podawać dzieciom do 12 roku życia!

mzb

Ocena: 3.5 z 5. Ocen: 3

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: