reklama
Zęby mleczne, a zęby stałe

Zęby mleczne, a zęby stałe

Każdy człowiek ma dwa rodzaje zębów: mleczne i stałe. Pierwsze zęby mleczne pojawiają się w wieku niemowlęcym, zęby stałe dopiero koło siódmego roku życia. A tzw. zęby mądrości mogą w ogóle się nie wyrznąć. Co warto wiedzieć na temat zębów?

Choć rodzimy się z zawiązkami zębów obydwu typów, pierwsze pojawiają się zęby mleczne - wyrzynają się od szóstego do trzydziestego miesiąca życia. Jest ich w sumie dwadzieścia - po dziesięć w szczęce i żuchwie. Ze względu na kształt oraz wykonywaną czynność, dzielą się na trzy grupy: siekacze (jest ich 8), kły (w liczbie 4) i trzonowce (w sumie 8). Ich wypadanie następuje - z reguły - w okresie między szóstym a trzynastym rokiem życia (w pewnym momencie w jamie ustnej znajdują się i zęby mleczne, i stałe). Niekiedy zęby mleczne zostają na całe życie.

Zęby mleczne a stałe różnice

Zęby mleczne, nazywane pierwszym pokoleniem zębów, przypominają kształtem zęby stałe, jednak nieco się od nich różnią. Korzenie mleczaków są mniejsze i cieńsze, a także bardziej proste. Mają cieńszą warstwę szkliwa i zębiny, a ich szkliwo jest słabiej zmineralizowane. Mają kolor mleczno-biały, a zęby stałe wydają się być przy nich kremowe.

Zęby mleczne cechują się ruchomością fizjologiczną - przed wypadnięciem są rozchwiane. Zawiązki zębów stałych zajmują we wspólnym zębodole co "mleczaki", a są od nich oddzielone przegrodą kostną. Przed okresem wymiany zębów rozpoczyna się niszczenie przegrody kostnej i korzeni zębów mlecznych, co powoduje ich wypadanie. W miejscu zęba mlecznego pojawia się ząb stały. Proces wyrastania zębów stałych kończy się około trzynastego roku życia.

Pamiętajmy, że zepsute zęby mleczne to nie tylko problem estetyczny, a próchnica to poważny problem. Stan "mleczaków" ma wpływ na zęby stałe, dlatego ważne jest, by dbać o nie, a także leczyć stomatologicznie. Owa troska to - bez dwóch zdań - inwestycja w zdrowe i piękne zęby stałe, te na całe życie.
mzb

reklama

Niezbędniki w dziale niemowlęta

reklama