reklama
20 niepokojących objawów u niemowlęcia

20 niepokojących objawów u niemowlęcia

1.gdy dziecko jest osowiałe, senne, apatyczne lub przeciwnie – rozdrażnione, płaczliwe, krzykliwe; jednym słowem wtedy, gdy według ciebie maluch zachowuje się niepokojąco, jest inny niż zwykle.

2.kiedy niemowlę nie patrzy na nas, nie uśmiecha się w ciągu pierwszych ośmiu tygodni życia, słabo reaguje na dźwięki – może to świadczyć o nieprawidłowościach w rozwoju psychoruchowym.

3.gdy wydaje ci się, że dziecku podczas siusiania towarzyszy ból lub pieczenie; kiedy wystąpi gorączka, dziecko oddaje mocz bardzo często, a pojawi się w nim krew lub jest on mętny i ma nieprzyjemny zapach – może to wskazywać na choroby układu moczowego.

4.gdy niepokoi cię konsystencja stolca lub obecność krwi w nim lub gdy istnieje podejrzenie, że dziecko coś połknęło; gdy pojawiły się wymioty lub biegunka, które są objawem zatrucia pokarmowego lub infekcji pokarmowej (najczęściej odpowiedzialne za nią są rotawirusy), a dolegliwościom towarzyszy ogólne rozbicie i niewysoka gorączka. Pamiętaj, by do czasu konsultacji lekarskiej podawać dziecku dużo płynów (by nie doszło do odwodnienia organizmu).

5.kiedy katar nie pozwala szkrabowi spać i oddychać, staje się on męczący i nie ustępuje po czterech dniach; gdy jest zielony bądź żółty i zaczyna towarzyszyć mu kaszel; gdy przy wdechu słychać wysoki świszczący dźwięk lub gdy wargi i język dziecka stają się sine.

6.kiedy malucha dręczy kaszel – zawsze trzeba sprawdzić czy męczący kaszel wynika z podrażnienia gardła i odksztuszania wydzieliny spływającej z nosa podczas przeziębienia, czy też słychać zmiany w oskrzelach lub płucach dziecka. Czasem zdarza się też, że szczekający kaszel, kłopoty z oddychaniem to objawy zapalenia krtani (choroby szczególnie groźnej dla małych dzieci).

7.od kilku godzin maluch nie moczy pieluszek, płacze bez łez, ma zapadnięte oczy i  ciemiączko oraz spierzchnięte usta; zaobserwowałaś przy tym brak śliny i ciemnożółty kolor moczu – objawy te mogą świadczyć odwodnieniu dziecka.

8.gdy ma  zaczerwienione, łzawiące lub podchodzące ropą oczy, a ich okolice są spuchnięte; gdy jest nadwrażliwe na światło; gdy do oka dostała się substancja chemiczna lub ciało obce, którego nie można wypłukać (z oka nie wyciągaj nic sama!)
 
9.kiedy maluch ponad dobę gorączkuje powyżej 38,5 ºC, temperatura nie chce spaść po podaniu leku lub wystąpiły drgawki gorączkowe (ciało dziecka sztywnieje, gałki oczne wywracają się do góry, a kończyny wiotczeją).

10.gdy maluch dotyka ucha, szarpie za nie, ociera główką o poduszkę – może to świadczyć o zapaleniu ucha zewnętrznego lub środkowego, może też być objawem świnki, zapalenia węzłów chłonnych; a może do ucha dostało się ciało obce.

11.kiedy niemowlę przestało przybierać na wadze zgodnie z siatką centylową (nie jest to związane z przeziębieniem czy też z tym, że maluch nauczył się chodzić) lub chudnie (a nie przebył żadnej choroby) – może to świadczyć o jakiś niepokojących nieprawidłowościach, które ustalić może tylko lekarz.

12.maluszek protestuje, gdy dajesz mu jeść, pić, próbujesz mu wymyć ząbki albo w ogóle zajrzeć do buzi – może to wskazywać na bolesne zmiany na śluzówce wewnątrz buzi (afty, pleśniawki, zapalenie jamy ustnej wywołane wirusem).

13.nadmiernie poci mu się tył główki, głównie podczas jedzenia i snu. Może to taka uroda dziecka, ale może to też świadczyć o niedoborze witaminy D, który na dłuższą metę może prowadzić do krzywicy.

14.dziecko próbuje włożyć do buzi piąstki i wszystko, co trzyma w rączce, ślini się przy tym, a jego dziąsła są rozpulchnione i zaczerwienione – najprawdopodobniej maluchowi wyrzyna się ząb; do lekarza zgłoś się wtedy, kiedy pojawi się wysoka gorączka albo biegunka.

15.jeśli znienacka niemowlę pręży się, napina ciałko, podkurcza i prostuje nóżki, krzyczy, a do tego ma do bolesne wzdęcia – może to wskazywać na kolkę jelitową. Jeśli dziecko bardzo się męczy, a ulgi nie przynoszą mu domowe sposoby, skontaktuj się z pediatrą, może potrzebna będzie zmiana twojej diety, przy okazji lekarz wykluczy choroby np. zapalenie wyrostka robaczkowego.

16.dziecko jest wygięte, bardzo spięte, a na codzienne zabiegi pielęgnacyjne reaguje krzykiem, do tego często robi mostki lub wręcz przeciwnie, jest wiotkie i nie zainteresowane otoczeniem - może to świadczyć o kłopotach z napięciem mięśniowym, które dotyczy całego ciała lub tylko jego części.

17.ma czerwone, jakby lakierowane policzki, do tego suchą, szorstką skórę za uszami, w zgięciach łokci, pod kolanami i na łydkach; ulewa, wymiotuje, ma biegunkę, zaparcia lub kolkę; ma nawracające infekcje nosa, gardła, uszu lub oskrzeli - zazwyczaj jest to objaw alergii pokarmowej, której winowajcą najczęściej jest mleko i jego przetwory.

18.maluch wierci się w łóżeczku, śpi niespokojnie, budzi się i zgrzyta zębami, a do tego ma zaczerwienioną pupę; nie chce jeść, ma nudności i bóle brzucha – te objawy mogą wskazywać na obecności pasożytów, najczęściej owsików. Należy udać się do lekarza, a jeśli badania to potwierdzą – należy odrobaczyć cała rodzinę.

19.przejmująco płacze bez powodu (a przyczyną nie jest kolka), krzyczy z bólu, kiedy dotykasz jego ciała, zaś wtulone w ciebie bezsilnie łka – szybko skontaktuj się z pediatrą, by ten ustalił źródła bólu.

20.na skórze pojawiły się czerwone plamy – które mogą być dokuczliwe lub wręcz niebezpieczne; może to być reakcja na alergen, zmiany grzybicze lub inne, wymagające pomocy dermatologicznej.


mzb

reklama

Niezbędniki w dziale niemowlęta

reklama