reklama
Biegunka u dzieci - co robić

Biegunka u dzieci - co robić

Biegunka. Kiedy należy interweniować?

Jeżeli dziecko oddaje więcej stolców niż zwykle tj. kilka lub kilkanaście płynnych lub półpłynnych stolców dziennie, albo jeżeli w stolcu zauważymy krew czy śluz.

Dlaczego biegunka może być groźna?

Biegunka jest bardzo niebezpieczna szczególnie dla niemowląt i małych dzieci.Częste oddawanie stolców i towarzyszące temu wymioty, sprawiają, że dziecko traci więcej płynów niż wypija. Organizm ma coraz mniej wody i elektrolitów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Najgroźniejszym skutkiem biegunki jest odwodnienie, które może stanowić nawet zagrożenie życia. Długo utrzymująca się biegunka może również uszkodzić jelito, przez to organizm dziecka jest bardziej podatny na dodatkowe zakażenie bakteryjne czy wtórną alergię.

Co jest najczęstszą przyczyną biegunki?

Najczęstszą przyczyną biegunki, zwłaszcza u dzieci, są zakażenia wirusowe, a zwłaszcza rotawirus (nawet do 50% zakażeń). Oprócz wirusów, biegunkę mogą spowodować również bakterie, rzadziej pasożyty.  Przyczyną biegunki mogą być także m.in. przyjmowanie niektórych antybiotyków, błędy żywieniowe, alergia/nietolerancja na dany składnik diety, czy ogólnie stres związany np. z pójściem do żłobka czy przedszkola.

Czy można zmniejszyć ryzyko wystąpienia biegunki?

Przestrzegając kilku podstawowych zasad można zmniejszyć ryzyko wystąpienia biegunki. Należy w odpowiedni sposób przechowywać jedzenie (lodówka, zamknięte pojemniki), starannie przygotowywać posiłki oraz przestrzegać podstawowych zasad higieny.

Badania naukowe wykazały również dużą skuteczność niektórych probiotyków w zapobieganiu biegunkom o różnym pochodzeniu.

Co robić, gdy pojawi się biegunka?

Należy jak najszybciej podać doustny płyn nawadniający, aby zapobiec odwodnieniu dziecka. Płyn nawadniający to podstawa, ale nie skróci on czasu trwania biegunki. Razem z doustnym płynem nawadniającym można rozważyć podawanie skutecznego i bezpiecznego szczepu
probiotycznego.

Co zawsze warto mieć w apteczce na tzw. wszelki wypadek?

W przypadku biegunki, wymiotów, gorączki, bólu ważne jest aby działać szybko, skutecznie i bezpiecznie dla dziecka; aby jak najszybciej poprawić jego samopoczucie i nie dopuścić do groźnych dla zdrowia następstw. W domowej aptece zawsze warto mieć skuteczny i bezpieczny preparat pomagający w każdej biegunce, który skróci czas jej trwania oraz doustny płyn nawadniający. Dodatkowo trzeba mieć lek przeciwgorączkowy/ przeciwbólowy taki jak np. paracetamol – lek pierwszego podania w gorączce u niemowląt i dzieci.

Jak żywić dziecko, które ma biegunkę?

Po wstępnym nawodnieniu dziecka należy kontynuować dotychczasowe karmienie.
Nie należy głodzić dziecka, ani stosować dłuższych przerw w jedzeniu. W przypadku niemowląt karmionych piersią, należy kontynuować karmienie naturalne.

Kiedy bezwzględnie należy zasięgnąć porady lekarza?

Najbardziej niebezpiecznym skutkiem biegunki jest odwodnienie dziecka, które często może stanowić nawet zagrożenie życia. Dziecko odwodnione dużo rzadziej niż zwykle oddaje mocz, a jego kolor jest ciemnożółty.

Pozostałe objawy odwodnienia to: zapadnięte oczy, płacz bez łez, brak śliny, suche usta i język, blada, chłodna, mało elastyczna skóra. Przy tych objawach dziecko może być senne, rozdrażnione, płaczliwe i marudne. Dziecko należy bacznie obserwować i jeżeli zauważymy niepokojące objawy odwodnienia należy natychmiast udać się do lekarza.

Czy podawanie preparatów na biegunkę powinno być konsultowane z lekarzem?

Biegunka może pojawić się niespodziewanie. Bardzo ważna jest szybka reakcja, aby nie dopuścić do odwodnienia dziecka. Dlatego w każdej domowej apteczce powinien być skuteczny i bezpieczny preparat, który działa w każdej biegunce niezależnie od jej przyczyny oraz doustny płyn nawadniający, który należy podać jak najszybciej.

Jeżeli biegunka nie ustępuje, należy udać się do lekarza. Specjalista zdiagnozuje jaka jest przyczyna biegunki oraz podejmie decyzję o właściwym sposobie postępowania.

Niezbędniki w dziale niemowlęta

reklama