Butelkowy maluszek

Karmienie piersią i mleko matki to bez wątpienia najlepsza rzecz, jaką kobieta może podarować swemu niemowlęciu. Czasem jednak, z różnych względów, dziecko musi zaprzyjaźnia się z butelką - pijąc w niej mleko modyfikowane bądź ściągnięte laktatorem mleko mamy.

Zakładając, że karmienie naturalne jest idealnym sposobem żywienia niemowlęcia - to karmiąc sztucznie należy zrobić wszystko, by sposób ten jak najmniej odbiegał od wzorca. Kluczem do sukcesu - prawidłowego rozwoju małego dziecka są: dobór odpowiedniego mleka modyfikowanego (sugestia pediatry) i odpowiednie nastawienie mamy (akceptacja sytuacji).

Sprawa najważniejsza - nie czyń sobie wyrzutów

Nie wyrzucaj sobie, że jesteś gorszą matką, że mniej je kochasz, bo nie karmisz dziecka piersią. Obwiniająca się matka jest smutna, a to niekorzystnie wpływa na rozwój dziecka. Przy karmieniu trzymaj dziecko tak, jakbyś karmiła je piersią- najlepiej ułożyć go sobie na ręku, a będziecie blisko siebie. (Zadbaj, by dziecku było wygodnie – jego główka powinna się znajdować wyżej niż reszta ciała. Ważne! Nie zostawiaj niemowlęcia samego z butelką- to nie tylko niebezpieczne, ale i pozbawia was bliskiego kontaktu)

Przytulaj, przytulaj i przytulaj

Największym problemem, z jakim borykają się młode mamy jest poczucie winy wynikające z przekonania o niemożności zbudowania bliskiego kontaktu z dzieckiem, jełki nie karmimy go piersią. Wprawdzie maluch karmiony sztucznie pozbawiony jest naturalnej bliskości, jaka tworzy się między matką a dzieckiem podczas karmienia naturalnego, ale i na to jest rada: przytulać, kołysać, być blisko- jak najczęściej, jak najdłużej. W życiu dziecka najważniejsza jest mama i jej miłość.

Odpowiedni sprzęt

Jeżeli decydujesz się na karmienie sztuczne - będziesz potrzebowała kilku akcesoriów.
• butelki z podziałką oraz odpowiednie do wieku smoczki  
• szczoteczka do mycia butelek
• garnek z pokrywą do wygotowywania butelek lub sterylizator
• podgrzewacz

Dopajaj dziecko

reklama

Dziecko karmione sztucznie powinno być dopajane, tzn. oprócz butelki z mieszanką powinno otrzymywać butelkę z płynem do picia: słabą herbatką lub wodą.

Nie zagęszczaj, nie rozcieńczaj, nie gotuj, czyli przygotowuj mleko zgodnie z instrukcją producenta

Skład mleka modyfikowanego jest przygotowywany tak, by jak najbardziej przypominał skład kobiecego pokarmu i ważne jest, by sporządzać je zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Mleko najlepiej przygotowywać bezpośrednio przez podaniem go dziecku, a niedopite resztki – wylewać. Po każdym posiłku dokładnie umyć i wygotować/wyparzyć butelkę.

Używaj wody dobrej jakości

Do przygotowania mleka najlepiej używać wody butelkowanej, atestowanej. Powinna być niskozmineralizowana bądź świeża oligoceńską, jeśli używasz wody z kranu - gotuj ją przez 2–3 minuty

Obserwuj malca pod kątem zagrożeń - bóle brzuszka, kolki, zaparcia- i reaguj

Po każdym posiłku przez kilka minut przytrzymaj dziecko w pozycji pionowej (podtrzymując mu główkę i plecki), aby odbiło mu się połknięte w czasie jedzenia powietrze. Przy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego wskazane są masaże dziecka, częste kładzenie dziecka na brzuszku, noszenie na rękach, ciepłe kąpiele, okłady z rozgrzanych pieluszek. Można pomóc maleństwu dodatkowo podając czopek glicerynowy (zaparcia) lub do picia zamiast zwykłej słabej herbatki - gotowe mieszanki ziołowe na wzdęcia niemowląt, z kopru włoskiego lub z rumianku. Niektórzy mówią, że w taki sposób natura „wymusza” na mamie bliski kontakt z dzieckiem pozbawionym ciepła matczynej piersi…

Twój pokarm z butelki

Jeśli karmisz dziecko butelką, ale swoim ściągniętym mlekiem- pamiętaj, że pokarm można przechowywać w sterylnym, szczelnie zamkniętym naczyniu (w lodówce przez 48 godzin, a w zamrażalniku nawet do dwóch tygodni), pokarmu kobiecego nie trzeba gotować – wystarczy go podgrzać bezpośrednio przed podaniem go dziecku. Jeśli ty lub twoje dziecko nie akceptujecie karmienia piersią, ale masz w nich pokarm - rozwiązanie to jest dla was optymalne.

reklama

Nie zmuszaj malucha do jedzenia

Nie zmuszaj niemowlaka do jedzenia, nie wymagaj, by „zastosowało się do zaleceń” producenta mieszanki co do ilości wypijanego mleka - przecież gdybyś karmiła malca piersią, nie wiedziałabyś, ile mililitrów wypił i niewiedza ta nie spędzałaby ci to snu z powiek. Jeśli jednak wydaje ci się, że maluch zjada za mało - skonsultuj się z pediatrą, a ten sprawdzi, czy dziecko dobrze przybiera na wadze.

Skup się na plusach karmienia sztucznego

•    w karmieniu butelka może uczestniczyć ojciec dziecka, co umocni więź emocjonalna miedzy nimi


•    masz więcej swobody- nie musisz być niewolnikiem zegarka i pory karmienia


•    możesz sprawdzić jaka ilość pokarmu wypiło dziecko


•    możesz jeść wszystko co chcesz i w jakich chcesz ilościach- nie musisz niczego się wyrzekać- od piwa po czekoladę


•    możesz szybciej powrócić do pracy zawodowej

•    lepiej być zadowoloną mamą karmiąca sztucznie niż sfrustrowaną kobietą karmiącą naturalnie wbrew sobie lub dziecku


•    częściej przesypiasz noce- możesz nawet ustalać z mężem dyżury

reklama


•    łatwiej i wygodniej jest ci nakarmić malca w miejscu publicznym


•    unikniesz stresu związanego z odstawianiem dziecka od piersi


Monika Zalewska-Biełło

Ocena: 4.43 z 5. Ocen: 65

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: