reklama

Butelkowy maluszek

Karmienie piersią i mleko matki to bez wątpienia najlepsza rzecz, jaką kobieta może podarować swemu niemowlęciu. Czasem jednak, z różnych względów, dziecko musi zaprzyjaźnia się z butelką - pijąc w niej mleko modyfikowane bądź ściągnięte laktatorem mleko mamy.

Zakładając, że karmienie naturalne jest idealnym sposobem żywienia niemowlęcia - to karmiąc sztucznie należy zrobić wszystko, by sposób ten jak najmniej odbiegał od wzorca. Kluczem do sukcesu - prawidłowego rozwoju małego dziecka są: dobór odpowiedniego mleka modyfikowanego (sugestia pediatry) i odpowiednie nastawienie mamy (akceptacja sytuacji).

Sprawa najważniejsza - nie czyń sobie wyrzutów

Nie wyrzucaj sobie, że jesteś gorszą matką, że mniej je kochasz, bo nie karmisz dziecka piersią. Obwiniająca się matka jest smutna, a to niekorzystnie wpływa na rozwój dziecka. Przy karmieniu trzymaj dziecko tak, jakbyś karmiła je piersią- najlepiej ułożyć go sobie na ręku, a będziecie blisko siebie. (Zadbaj, by dziecku było wygodnie – jego główka powinna się znajdować wyżej niż reszta ciała. Ważne! Nie zostawiaj niemowlęcia samego z butelką- to nie tylko niebezpieczne, ale i pozbawia was bliskiego kontaktu)

Przytulaj, przytulaj i przytulaj

Największym problemem, z jakim borykają się młode mamy jest poczucie winy wynikające z przekonania o niemożności zbudowania bliskiego kontaktu z dzieckiem, jełki nie karmimy go piersią. Wprawdzie maluch karmiony sztucznie pozbawiony jest naturalnej bliskości, jaka tworzy się między matką a dzieckiem podczas karmienia naturalnego, ale i na to jest rada: przytulać, kołysać, być blisko- jak najczęściej, jak najdłużej. W życiu dziecka najważniejsza jest mama i jej miłość.

Odpowiedni sprzęt

Jeżeli decydujesz się na karmienie sztuczne - będziesz potrzebowała kilku akcesoriów.
• butelki z podziałką oraz odpowiednie do wieku smoczki  
• szczoteczka do mycia butelek
• garnek z pokrywą do wygotowywania butelek lub sterylizator
• podgrzewacz

Dopajaj dziecko

Dziecko karmione sztucznie powinno być dopajane, tzn. oprócz butelki z mieszanką powinno otrzymywać butelkę z płynem do picia: słabą herbatką lub wodą.

Nie zagęszczaj, nie rozcieńczaj, nie gotuj, czyli przygotowuj mleko zgodnie z instrukcją producenta

Skład mleka modyfikowanego jest przygotowywany tak, by jak najbardziej przypominał skład kobiecego pokarmu i ważne jest, by sporządzać je zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Mleko najlepiej przygotowywać bezpośrednio przez podaniem go dziecku, a niedopite resztki – wylewać. Po każdym posiłku dokładnie umyć i wygotować/wyparzyć butelkę.

Używaj wody dobrej jakości

Do przygotowania mleka najlepiej używać wody butelkowanej, atestowanej. Powinna być niskozmineralizowana bądź świeża oligoceńską, jeśli używasz wody z kranu - gotuj ją przez 2–3 minuty

Obserwuj malca pod kątem zagrożeń - bóle brzuszka, kolki, zaparcia- i reaguj

Po każdym posiłku przez kilka minut przytrzymaj dziecko w pozycji pionowej (podtrzymując mu główkę i plecki), aby odbiło mu się połknięte w czasie jedzenia powietrze. Przy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego wskazane są masaże dziecka, częste kładzenie dziecka na brzuszku, noszenie na rękach, ciepłe kąpiele, okłady z rozgrzanych pieluszek. Można pomóc maleństwu dodatkowo podając czopek glicerynowy (zaparcia) lub do picia zamiast zwykłej słabej herbatki - gotowe mieszanki ziołowe na wzdęcia niemowląt, z kopru włoskiego lub z rumianku. Niektórzy mówią, że w taki sposób natura „wymusza” na mamie bliski kontakt z dzieckiem pozbawionym ciepła matczynej piersi…

Twój pokarm z butelki

Jeśli karmisz dziecko butelką, ale swoim ściągniętym mlekiem- pamiętaj, że pokarm można przechowywać w sterylnym, szczelnie zamkniętym naczyniu (w lodówce przez 48 godzin, a w zamrażalniku nawet do dwóch tygodni), pokarmu kobiecego nie trzeba gotować – wystarczy go podgrzać bezpośrednio przed podaniem go dziecku. Jeśli ty lub twoje dziecko nie akceptujecie karmienia piersią, ale masz w nich pokarm - rozwiązanie to jest dla was optymalne.

Nie zmuszaj malucha do jedzenia

Nie zmuszaj niemowlaka do jedzenia, nie wymagaj, by „zastosowało się do zaleceń” producenta mieszanki co do ilości wypijanego mleka - przecież gdybyś karmiła malca piersią, nie wiedziałabyś, ile mililitrów wypił i niewiedza ta nie spędzałaby ci to snu z powiek. Jeśli jednak wydaje ci się, że maluch zjada za mało - skonsultuj się z pediatrą, a ten sprawdzi, czy dziecko dobrze przybiera na wadze.

Skup się na plusach karmienia sztucznego

•    w karmieniu butelka może uczestniczyć ojciec dziecka, co umocni więź emocjonalna miedzy nimi


•    masz więcej swobody- nie musisz być niewolnikiem zegarka i pory karmienia


•    możesz sprawdzić jaka ilość pokarmu wypiło dziecko


•    możesz jeść wszystko co chcesz i w jakich chcesz ilościach- nie musisz niczego się wyrzekać- od piwa po czekoladę


•    możesz szybciej powrócić do pracy zawodowej

•    lepiej być zadowoloną mamą karmiąca sztucznie niż sfrustrowaną kobietą karmiącą naturalnie wbrew sobie lub dziecku


•    częściej przesypiasz noce- możesz nawet ustalać z mężem dyżury


•    łatwiej i wygodniej jest ci nakarmić malca w miejscu publicznym


•    unikniesz stresu związanego z odstawianiem dziecka od piersi


Monika Zalewska-Biełło

reklama
reklama

Niezbędniki w dziale niemowlęta

reklama