Czy dzieci mogą spać ze smoczkiem?

Czy dzieci mogą spać ze smoczkiem?

Smoczek, przyjaciel niemowląt, zdecydowanie ułatwia rodzicom życie. Jeśli jest używany sporadycznie, nie ma z tym kłopotu. Niestety bywa, że staje się gadżetem absolutnie niezastąpionym – towarzyszy dziecku w ciągu dnia, podczas zabawy, jak i wieczorem i nocą, jako towarzysz snu. Czy to bezpieczne? Czy dziecko może spać ze smoczkiem?

Dlaczego niektóre dzieci tak bardzo lubią smoczki?

Dziecko przychodzi na świat z odruchem ssania, który pozwala mu zaspokoić głód, ale też potrzebę bezpieczeństwa i bliskości. O ile niektóre maluchy zaspokajają je podczas karmienia, o tyle inne do pełni szczęścia potrzebują smoczka.

Ssanie koi i uspokaja, dostarcza miłych wrażeń. Co zrobić, jeśli dziecko swój smoczek uwielbia i najchętniej nie rozstawałoby się z nim wcale? Przede wszystkim nie iść na łatwiznę. Najgorsze, co można zrobić, to dać się zwariować, machnąć ręką i pozwolić, by maluch i smoczek byli nierozłączni. Zdecydowanie warto zachować zdrowy rozsądek i podawać dziecku smoczek wyłącznie w sytuacjach kryzysowych. W przeciwnym razie maluch szybko się uzależni i nie będzie mógł funkcjonować solo, bez uspokajacza.

Czy dzieci mogą spać ze smokiem?

Z pewnością spanie ze smoczkiem, choć kojące dla malucha, jest dla niego niezdrowe i niewygodne. Uzależniony od smoczka maluch nie tylko może zasnąć „bez wspomagania”, ale i budzi się za każdym razem, kiedy smoczek wypadnie mu z buźki – wówczas płaczem (jeśli nie jest jeszcze samodzielny) wzywa na pomoc rodziców. W konsekwencji dziecko się nie wysypia (mama i tata także), nie może swobodnie oddychać i odksztuszać śliny. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy walczy z infekcją kataralną – zatkany nosek utrudnia oddychanie.

reklama

Minusy używania smoczka

Smoczek, choć koi i uspokaja, to nie tylko niewygodna kula u nogi (spacer czy podróż bez smoczka? To niewyobrażalne!), ale i ma zły wpływ na zdrowie dziecka.

Specjaliści alarmują, że zbyt długie ssanie smoka:

  • naraża dziecko na rozwój wielu infekcji ucha,
  • ma szkodliwe skutki dla rozwoju zębów malucha – nieustanne ssanie smoka grozi próchnicą, a także wadami zgryzu, deformacją łuków szczękowych,
  • może mieć negatywny wpływ na karmienie – zdarza się, że dziecko może nie chcieć ssać piersi, co może odbić się na laktacji mamy,
  • może skutkować zaburzeniami ssania, utrudniającymi karmienie piersią,
  • może się przełożyć na opóźnienia w rozwoju mowy,
  • mogą powstać deficyty w rozwoju emocjonalnym.

Choć odzwyczajanie dziecka od zasypiania i spania ze smokiem nie jest łatwe (czasem jednak łatwiejsze niż sądzimy), warto próbować, bowiem idą za tym wymierne korzyści. Dziecko po pewnym czasie przyzwyczai się do spania bez smoczka, a później stanie się to dla niego nawykiem i czymś naturalnym.

Jak długo dzieci ssą smoki?

Dzieci zazwyczaj porzucają smoki między 12. a 18. miesiącem życia, ale zdarza się, że miłość ta trwa także w przedszkolu.  

Pamiętajmy, że im starsze dziecko, tym trudniej mu odzwyczaić się od smoczka.

Najlepiej byłoby dziecko od smoka jak najszybciej odzwyczaić – tylko jak i kiedy? Dobrym momentem wydaje się drugie półrocze 1. roku życia, kiedy to mija największa potrzeba ssania, a najpóźniej – w okolicach ukończenia 2. roku życia, kiedy potrzeba ssania mija.

Jak to zrobić? Sposobów jest wiele – od odcinania końcówki smoczka, przez przeszywanie go nitką, po smarowanie ich nieprzyjemnymi smakowo mazidłami czy nie zabieranie go na spacer.

Jeśli dziecko potrzebuje smoka, bo się nudzi – najpierw podsuń mu zabawkę. Jeśli płacze, to zanim podasz smoczek, przytul. Jeśli dziecko nie umie zasypiać bez ssania - pozwól, by zasnęło ze smoczkiem, ale kiedy tylko możesz – wyjmij go z buźki. Nie pozwalaj, by dziecko ze smokiem całą noc spało.

Ocena: 4.83 z 5. Ocen: 3

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

4 sytuacje, które zagrażają bezpieczeństwu niemowląt w domu

4 sytuacje, które zagrażają bezpieczeństwu niemowląt w domu

Opiekujesz się dzieckiem, więc masz oczy dookoła głowy, jesteś czujna i rozważna. Asekurujesz malucha i...   Więcej

Objawy odwodnienia u dziecka

Objawy odwodnienia u dziecka

Odwodnienie dziecka, choć nie brzmi groźnie, realnie zagraża jego zdrowiu i życiu. Czy wiesz, jakie są...   Więcej

20 niepokojących objawów u niemowlęcia

20 niepokojących objawów u niemowlęcia

Nie zawsze warto wpadać w panikę, nawet jeśli bardzo tego chcemy. Lepiej uważnie poobserwować niemowlę i...   Więcej

Poćwiczmy mamo. Ćwiczenia od drugiego miesiąca życia

Poćwiczmy mamo. Ćwiczenia od drugiego miesiąca życia

Jeżeli macie ochotę wspomóc rozwój Waszego dziecka polecamy ćwiczenia zaproponowane przez lekarza...   Więcej

Kiedy maluch gorączkuje...

Kiedy maluch gorączkuje...

Dziecko, które gorączkuje jest marudne, czasem posypiające lub niespokojne, ma rozpalone policzki,...   Więcej

Czyste powietrze w domu. Jak o nie zadbać?

Czyste powietrze w domu. Jak o nie zadbać?

artykuł sponsorowany (*)

Twoje dziecko ma ciągle katar, kaszel i męczą je infekcje? Kiedy poszłam do lekarza z pytaniem, co się...   Więcej

reklama

Niezbędniki w dziale niemowlęta