Czyste powietrze w domu. Jak o nie zadbać?

Materiał sponsorowany 
Czyste powietrze w domu. Jak o nie zadbać?

Twoje dziecko ma ciągle katar, kaszel i męczą je infekcje? Kiedy poszłam do lekarza z pytaniem, co się dzieje? Spojrzał tylko i powiedział: Proszę pani, przecież nie ma czym oddychać. A jakość powietrza przekłada się na jakość życia.

Niestety zewsząd atakują zanieczyszczenia – w domu roztocza, pleśń, grzyby, sierść zwierząt i inne alergeny, ale także wirusy i bakterie. Z kolei na zewnątrz w powietrzu obecne są szkodliwe gazy, metale ciężkie czy smog... Im gorsze powietrze, im mniej w nim tlenu, tym słabsze samopoczucie, a i szwankuje zdrowie – zwłaszcza dzieci ponieważ są w grupie wysokiego ryzyka z wielu powodów:

  • mają krótsze i węższe drogi oddechowe,
  • niedojrzały układ immunologiczny
  • niedojrzały system detoksykacji, gdyż częściej biorą oddech i oddychają przez usta,
  • są aktywne fizycznie, przez co także wchłaniają więcej toksycznych substancji.

Podsumowując, Twoje dziecko wdycha o 50% więcej powietrza na kilogram masy ciała niż ty, więc rozumiesz, że sprawa jest poważna.

Oczywiście mogłabym cię teraz postraszyć całą listą chorób i dolegliwości, które grożą waszej rodzinie, ale może nie o to chodzi. Najważniejsza wydaje się odpowiedź, w jaki sposób można uchronić dziecko, np. przed alergiami, astmą, problemami z koncentracją czy bólami głowy i złym samopoczuciem?

Badania dowodzą, że wpływ zanieczyszczonego powietrza w pomieszczeniach jest równie szkodliwy, jak ten na zewnątrz. A przecież jesienią i zimą głównie przebywamy w domu.

Jak zadbać o jakość powietrza w domu?

Na początku rozejrzyj się po mieszkaniu. Wszelkie dywany czy mięsiste zasłony są wspaniałymi „zbieraczami” kurzu, pleśń i innych paskudztw. Dlatego, jeśli zauważysz, że twoje dziecko często choruje lub ma objawy alergii, warto ich się pozbyć.

Oczywiście wprowadź zakaz palenia papierosów w domu. Szczęśliwie coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z zagrożenia, ale jeśli jesteś rodzicem po prostu twoim obowiązkiem jest dbanie o bezpieczeństwo dziecka, więc paleniu powiedz nie.

Dobrym pomysłem jest także korzystanie z oczyszczacza powietrza.  Czy wiesz, że niektóre z nich, jak na przykład urządzenia Haus & Luft, posiadają 5-stopniowy system filtracji, który oczyszcza powietrze aż w 99,98%?

Wybierając oczyszczacz powietrza zwróć uwagę:

  • czy posiada filtr HEPA
  • czy ma ewentualną możliwość nawilżenia powietrza oraz jego jonizacji
  • czy posiada filtr bakteriobójczy / antybakteryjny
  • jak wygląda głośność pracy
  • czy zadowala cię łatwość użytkowania
  • czy jest możliwość zmiany trybu pracy

Zaopatrz się w rośliny, które nie tylko są piękne, ale wiele z nich oczyszcza powietrze z toksyn i dostarcza tlenu. Świetnie się sprawdzą: Nefrolepis wyniosły - rodzaj paproci, Zielistka Sternberga, Sansewieria gwinejska, Daktylowiec niski, Bluszcz pospolity, Anturium Andreego czy gerbera.

Do sprzątania domu staraj się używać produktów, które nie zawierają szkodliwych związków chemicznych.

Jeśli ogłoszono alarm smogowy – nie otwieraj okien, a mieszkając przy ruchliwej ulicy zamykaj je podczas szczytu komunikacyjnego.

Pokój dziecka, oczywiście w miarę możliwości, zaprojektuj tak, żeby jego okna nie wychodziły na parking czy ruchliwą ulicę.

Jak uchronić dziecko przed zanieczyszczeniem powietrza na dworze?

Codziennie sprawdzaj jakość powietrza, zwłaszcza, jeśli mieszkasz w miejscu, gdzie jest to prawdopodobne. Rób to na stronach Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska. Tam w razie czego znajdziesz również alerty, jeśli stężenie zanieczyszczeń stanie się niebezpieczne dla zdrowia.

Poproś dziecko, żeby starało się oddychać przez nosek. Jest on naturalnym filtrem. Oddychanie przez buzię podrażnia gardło co ułatwia atak wirusów i bakterii.

Jeśli wiesz, że stężenie zanieczyszczeń jest wysokie - zrezygnuj ze spacerów i postaraj się zostać w domu. W innym razie pomyśl o maseczce. Idąc unikaj ruchliwych ulic i trzymaj się z dala od krawężnika, gdzie jest największe stężenie zanieczyszczeń. Pamiętaj, że maluszek w wózku lub na rowerku znajduje się bliżej powierzchni ziemi.

Jeśli jesteś fit mamą, ćwicz przynajmniej w odległości 400 metrów od ulicy. A najlepiej wybierz się do parku lub lasu.

Podczas spacerów podawaj dziecku coś do picia. Dzięki temu część zanieczyszczeń nie trafi do płuc.

Warto raz na jakiś czas wyjechać do miejsca, gdzie nie ma zanieczyszczeń. Nawet krótki wypad dobrze wpłynie na zdrowie.

Jeśli mieszkasz w dużym mieście, podróżując samochodem unikaj godzin szczytu, a jeżeli to niemożliwe ustaw klimatyzację na obieg zamknięty.

Jeśli chodzi o zagrożenie, to według rankingu Światowej Organizacji Zdrowia – mamy najbardziej zanieczyszczone miasta w Europie. I zanim coś się zmieni, musimy samodzielnie zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo naszych rodzin. Mam nadzieję, że teraz już wiesz na co zwrócić uwagę.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: