Jak sobie poradzić z ciemieniuchą

Zauważyłaś na główce swojego maleństwa żółte łuski, nieco przypominające łupież. Spokojnie, nie jest to jednak żadna poważna choroba, ale przypadłość dość często spotykana u maleńkich dzieci – ciemieniucha.

Skąd się bierze ciemieniucha?
Każdy człowiek ma gruczoły łojowe, których zadaniem jest wytwarzanie łoju – naturalnej substancji nawilżającej, uelastyczniającej i chroniącej skórę przed bakteriami i grzybami.

W organizmie nowonarodzonego dziecka wciąż krążą hormony matki, jeszcze z okresu ciąży. Niestabilność hormonalna powoduje, że gruczoły łojowe wykazują nadprodukcję. Znajduje ona ujście z gruczołów na owłosionej skórze główki. Tu miesza się ze złuszczonym nabłonkiem (naskórkiem) głowy i taka mieszanina zasycha tworząc żółte strupki różnej wielkości obejmujące tylko pojedyncze punkty lub prawie całą powierzchnię główki. Ciemieniucha częściej występuje latem (jest to związane ze wzmożoną pracą gruczołów skórnych w czasie upału).

Mimo że ciemieniucha nie wygląda estetycznie, nie jest bolesna, ani uciążliwa dla dziecka. Nie zdarza się, by dzieci marudziły z tego powodu., gdyż nie odczuwają jej zupełnie (strupki nie tylko nie bola, ale nawet nie swędzą).

reklama

Jak sobie radzić z tym problemem?
Częste mycie główki nie zmniejsza nasilenia ciemieniuchy, gdyż gruczoły łojowe pracują niezależnie od tego, jak często główka jest myta.

Rzecz jasna, nie można zaniedbać higieny skóry głowy, jednak wystarczające jest mycie mydłem dla dzieci, nie poleca się natomiast mycia szamponem do pierwszego roku życia.

Łusek na główce nie można zdrapywać, odłupywać paznokciami itd. (wówczas ciemieniucha może się tez powiększyć dość znacznie). Łuski należy rozmiękczyć po to, by skutecznie usunąć. Jest to tym ważniejsze, że skóra dziecka jest niezwykle delikatna.

Przed kąpielą najlepiej nasmarować główkę oliwką i odczekać kilka minut. Następnie szczoteczką do włosów dla niemowląt delikatnie wyczesać łuski – powinny one odejść od skóry bez większych problemów. Później wystarczy umyć główkę dziecka mydłem. Niektórzy zalecają użycie oliwki nawet na 12 godzin przed kąpielą.

Jeśli ciemieniucha zajmuje dużą powierzchnię, można gazik nasączyć oliwką i położyć na główce, a potem założyć dziecku czapeczkę. Wtedy oliwka się dobrze wchłonie. Czapeczka jednak musi być w stu procentach bawełniana!!!

W aptece można dostać preparaty, które pomagają usunąć ciemieniuchę.

Usuwanie ciemieniuchy może zająć  nawet do czterech tygodni codziennych systematycznych zabiegów. Jednak nawet po jej zniknięciu trzeba bacznie obserwować skórę dziecka. Jeśli suche łuski znów wracają – może to być objaw alergii. Wówczas konieczna jest konsultacja z lekarzem pediatrą. W przypadku dzieci karmionych piersią pediatra zaleca wtedy zwykle dietę eliminacyjną dla mamy (wykluczenie produktów mlecznych i wołowiny), gdyż najczęstszą alergia u dzieci jest ta na mleko krowie. U dzieci karmionych butelką  pediatra może zmienić mleko modyfikowane na hydrolizat.
Agnieszka Jankowska

Ocena: 4.32 z 5. Ocen: 31

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: