Jak często wypróżnia się zdrowe niemowlę?

Jak często wypróżnia się zdrowe niemowlę?

Wiele mam zastanawia się, czy jeśli niemowlę wypróżnia się raz na kilka dni, to czy oznacza to, że ma zaparcie? Czy wiesz, że o ile liczba moczonych pieluszek może być użytecznym wskaźnikiem zjadanej przez dziecko ilości pokarmu, o tyle częstość wypróżnień u niemowląt to już bardzo indywidualna kwestia.

Wypróżnienia - Pierwsze dni życia

Zwykle w pierwszej dobie po urodzeniu noworodek wydala smółkę, składającą się z substancji nagromadzonych w jelitach w czasie życia płodowego. Kiedy dziecko zaczyna ssać pierś, jego stolce stają się jaśniejsze - duża ilość laktozy w tzw. mleku przejściowym powoduje, że są one znacznie rzadsze (lekarze mówią o stolcach "tryskających").

W końcu 1. tygodnia po porodzie pojawia się mleko dojrzałe i wypróżnienia ulegają normalizacji. Normalne stolce u karmionego wyłącznie piersią niemowlęcia są stosunkowo luźne (o konsystencji przyrównywanej do jajecznicy lub musztardy), mają żółty lub żółtozielony kolor (pod wpływem powietrza zmieniają barwę na zieloną) i łagodny zapach.

Wypróżnienia - Pierwsze sześć tygodni życia

W okresie pierwszych sześciu tygodni życia większość niemowląt wypróżnia się 2-5 razy na dobę. Niektóre dzieci oddają jednak stolec częściej (nawet przy każdym karmieniu), inne rzadziej. W tym ostatnim przypadku w celu wyeliminowania obaw o niedostateczną ilość pokarmu, należy zwrócić uwagę na liczbę moczonych w ciągu dnia pieluszek (6-8 tetrowych lub 5-6 jednorazowych), przyrost wagi oraz ilość oddawanego stolca.

reklama

Wypróżnienia - Powyżej sześciu tygodni życia

W tym okresie liczba stolców oddawanych w ciągu doby może się zmniejszyć, ponieważ około szóstego tygodnia po porodzie w mleku ostatecznie zanika siara, która ma właściwości przeczyszczające. Niektóre dzieci nadal jednak wypróżniają się bardzo często, nawet po każdym karmieniu. Inne z kolei oddają stolec raz na kilka dni (powinno go wówczas być więcej).

Nie powinno to stanowić powodu do zmartwienia, jeśli maluch ma dobre samopoczucie, odpowiednio przybiera na wadze i moczy wystarczająco dużo pieluszek (ich liczba zmniejsza się do 5-6 tetrowych, są jednak bardziej mokre, ponieważ niemowlę rzadziej oddaje mocz, za to w większej ilości). W takim wypadku dziecku nie należy podawać środków przeczyszczających, soku owocowego czy w inny sposób zmuszać je do wypróżnienia.

Wypróżnienia - Po wprowadzeniu stałych pokarmów

Wprowadzenie stałych pokarmów w miejsce mleka objawia się zmianami w kolorze, zapachu stolca oraz w liczbie wypróżnień. Często stolec zawiera niestrawione resztki pokarmów (najczęściej są to kawałki warzyw). Teraz dzieciom mogą dokuczać zaparcia lub biegunka, co często stanowi objaw nietolerancji pokarmowej (więcej informacji zawarto w rozdziale "Kiedy wprowadzać nowe pokarmy do diety niemowlęcia ?").

mgr Ewa Ressel

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: