Jak pomóc niespokojnemu maluszkowi

Jak pomóc niespokojnemu maluszkowi

materiał partnera (*)

Maluchy bywają niespokojne – z różnych powodów. Ich niezadowolenie i dyskomfort, płacz i nerwowość, a także zupełnie inne niż zwykle zachowanie bardzo stresują rodziców. Z pewnością każdy z nas nie raz miał wrażenie, że zabrnął w ślepą uliczkę i nie wie, co robić. Jak pomóc niespokojnemu maluszkowi? Przede wszystkim nie tracić głowy. 

Przyczyny i objawy niepokoju u małych dzieci 

W początkowym okresie życia dzieci niepokój najczęściej wywołują dolegliwości, takie jak kolka, ząbkowanie, zaparcia czy wzdęcia, alergie i infekcje. Dochodzą do tego różne stresujące okoliczności, takie jak szczepienia, pójście do żłobka czy długa podróż. 

Pojawiają się też inne - naturalne, choć trudne - momenty wpisane w etapy rozwoju małego człowieka. Lęki - nie tylko separacyjne czy nocne, problemy ze snem, sprzeczne emocje czy konflikty wewnętrzne są źródłem stresu nie tylko dla maluchów, ale i ich rodziców. Nie da się ich uniknąć - sytuacje kryzysowe trzeba po prostu przetrwać.

Maluszki w sytuacjach trudnych i budzących dyskomfort wysyłają rodzicom różne sygnały. To, jakie one będą, zależy od przyczyny niepokoju - inaczej bedzie zachowywał się maluszek, któremu wychodzą ząbki, a inaczej ten, który przeżywa rozstanie z mamą. 

Co można zaobserwować? Krzyk i płacz - także histeryczny, trudny do ukojenia. Irytację, niepokój, drażliwość i nerwowość lub przeciwnie - maluch sprawia wrażenie wycofanego. Pojawiają się problemy z jedzeniem, wypróżnianiem, zasypianiem i budzenie się w nocy. To również gryzienie wszystkiego, co wpadnie w małe łapki lub inne fizyczne objawy, takie jak napinanie brzuszka czy podkurczanie nóżek. 

Generalnie dziecko zachowuje się inaczej niż zwykle - albo jest rozdrażnione i niespokojne, albo obniża się jego nastrój i aktywność, pojawia się brak zainteresowania otoczeniem. Wyraźnie coś mu dolega, coś wywołuje jego dyskomfort i niepokój.

Jak pomóc niespokojnemu maluszkowi?

Niezależnie od powodu niepokoju dziecka pewne jest jedno. W każdej sytuacji rodzice powinni je wspierać i pomagać spokojnie i bezpiecznie funkcjonować. Co możesz zrobić?

Przede wszystkim poświęć czas i uwagę, otocz szczególną troską i miłością - bądż blisko. Niespokojne maluszki potrzebują spokoju, kontaktu i bliskości mamy. Dlatego przytulaj dziecko, mów do niego cicho i spokojnie. Noś je na rękach, kołysz. Włączaj kołysanki i muzykę relaksacyjną, śpiewaj. Klasykę możesz zastąpić dźwiękami natury, fal morskich, śpiewu ptaków.

Możesz też zrobić masaż, zwłaszcza gdy dziecku dokucza ból brzuszka. Delikatnie zataczaj kółka na brzuszku maleństwa, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, 2-3 razy dziennie. Masaż przynosi ulgę i stymulują brzuszek do działania, przyspieszając metabolizm. 

Karm maluszka na żądanie. Bądź cierpliwa i wyrozumiała – niespokojne dzieci raz jedzą łapczywie, innym razem niechętnie. Jeśli maluch je stałe pokarmy, z diety wyklucz te, które mogą go uczulać, powodować wzdęcia czy kolki.

Zadbaj o komfort. Otulaj dziecko, by było mu ciepło (ale nie przegrzewaj). Podawaj maluszkowi do picia herbatki ziołowe, z kopru włoskiego, rumianku czy mięty. Zmieniaj często pieluszki.

Zadbaj o to, by w mieszkaniu nie było zbyt ciepło. Należy pamiętać, aby nie przegrzewać dziecka. Najlepszym sposobem określenia czy jest mu za zimno lub za ciepło jest przyłożenie ręki do karku.

Przed drzemką w ciągu dnia zasłaniaj okna, a w nocy nie zapalaj nagle światła. Nie włączaj głośnej muzyki, ścisz program w TV, nie włączaj ostrego światła – niespokojne maluchy są szczególnie wrażliwe na nadmiar bodźców.

Jeśli maluszek jest niespokojny, bo ząbkuje, pomogą schłodzone w lodówce gryzaki, które przynoszą ulgę oraz smoczek, który maluch może gryźć. Możesz też masować dziąsła palcem wskazującym, okrężnymi ruchami, delikatnie naciskając na dziąsła. 

Dbaj o przewidywalność i rytuały dnia - dawkuj atrakcje, przestrzegaj kolejności czynności, przede wszystkim tych przed drzemką i snem nocnym. To uspokaja, daje poczucie bezpieczeństwa.

Warto też zastosować sprawdzony środek, który w naturalny sposób łagodzi stany niepokoju u niemowląt i małych dzieci. Poznaj Viburcol.

Na niepokój u dzieci - Viburcol

Viburcol to lek stworzony z myślą o potrzebach najmłodszych pacjentów. Zapewnia szerokie spektrum działania w stanach niepokoju u niemowląt i małych dzieci. 

Viburcol to linia produktów stosowanych od ponad 30 lat w 50 krajach świata (w Polsce od 20 lat).

Viburcol jest nie tylko skuteczny, ale także bezpieczny. Produkt to moc naturalnych składników (pokrzyk wilcza jagoda, rumianek, babka zwyczajna, sasanka łąkowa), dzięki czemu lek jest bezpieczny nawet dla najmłodszych dzieci. Nie zawiera substancji konserwujących ani lidokainy, która wprawdzie przynosi czasową ulgę, ale ma szereg działań niepożądanych. Dobra tolerancja i bezpieczeństwo zostały potwierdzone w badaniu klinicznym przeprowadzonym w Polsce.

Viburcol to wygoda aplikacji i szerokie spektrum działania. Preparat przyjmuje postać czopków i kropelek doustnych – obydwie formy mają status leków bez recepty (OTC).

Na ząbkowanie - Viburgel

Kiedy dziecko ząbkuje, warto sięgnąć po Viburgel - żel na ząbkowanie, który działając miejscowo, dopełnia działanie leku Viburcol.

Viburgel, preparat o statusie kosmetyku, nie zawiera środków znieczulających, a wyłącznie naturalne i bezpieczne składniki o szerokim spectrum działania, takie jak olejek goździkowy, szałwia lekarska, rumianek.

Viburgel przynosi ulgę w trakcie ząbkowania, można go stosować do pielęgnacji dziąseł już przy pierwszych objawach wyrzynania się ząbków. Rekomendowany dla niemowląt i dzieci od 4. miesiąca życia.

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, odwiedź www.spokojdziecka.pl

Ocena: 4.95 z 5. Ocen: 10

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:
reklama

Niezbędniki w dziale niemowlęta