reklama
materiał partnera (*)

Jak rozpoznać alergię na białka mleka krowiego?

Czy zastanawiałaś się nad tym, czy Twoje dziecko może być alergikiem?

Coraz więcej wśród nas alergików. Statystycznie najczęstsza jest alergia pokarmowa. Wśród niemowląt i małych dzieci najczęściej występuje alergia na białka mleka krowiego. Charakterystyczną cechą alergii na białka mleka krowiego jest duża różnorodność towarzyszących jej objawów.

Jeśli pojawiły się u dziecka reakcje, które Cię niepokoją, a ich występowanie przedłuża się, nasila lub powtarza, sprawdź, czy nie jest to alergia. Symptomy alergii na białko mleka krowiegomogą różnić się u poszczególnych osób, ale najczęściej występują: objawy skórne (czerwone, suche policzki; egzema i/lub wysypki skórne, atopowe zapalenie skóry, opuchlizna i/lub swędzenie wokół ust i oczu), dolegliwości ze strony układu pokarmowego (biegunka, wymioty, kolka, wzdęcia, zaparcia, refluks żołądkowo-przełykowy, krew w stolcu) oraz objawy ze strony układu oddechowego (kichanie,sapka, kaszel czy utrudnione oddychanie).

Alergia to nadmierna (nieprawidłowa) reakcja organizmu na składnik, który dla większości ludzi jest bezpieczny, tzw. alergen, np. białka mleka krowiego. Po zetknięciu z białkiem mleka krowiego układ odpornościowy uznaje je za niebezpieczne dla organizmu i rozpoczyna z nimi walkę. Alergia pokarmowa może dotyczyć obecnie 2-5 % dzieci do 4. roku życia.

Jeśli dziecko wykazuje nadwrażliwość na białka mleka krowiego, istnieje duża szansa na to, że mleko sojowe będzie je również uczulać. Nosi to nazwę alergii krzyżowej. Nie pomoże tu zatem zamiana jednego mleka na drugie. Należy wyeliminować z diety dziecka wszystkie alergeny.

Czy dolegliwości po spożyciu mleka zawsze oznaczają alergię?

Niekoniecznie. Warto znać różnice między alergią na białka mleka krowiego (ang. Cow’s Milk Allergy, w skrócie CMA) i nietolerancją laktozy (ang. LI – Lactose Intolerance). U podłoża nietolerancji laktozy leży zbyt mała ilość enzymu laktazy, odpowiedzialnego za trawienie laktozy (cukier w mleku). Osoby nietolerujące laktozy nie trawią jej, ani nie przyswajają, stąd efekt w postaci biegunek, wzdęć i niestrawności. Aby ich uniknąć, osoby z nietolerancją laktozy powinny spożywać produkty o niskiej jej zawartości.

Alergicy na białka mleka krowiego, aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości, muszą wystrzegać się mleka w ogóle. Co ciekawe, nietolerancja laktozy występuje zazwyczaj u dorosłych i osób starszych, lecz rzadko u dzieci. Alergia odwrotnie - w pierwszych miesiącach życia mleko krowie to najczęstszy alergen. Z wiekiem jest szansa na wyrośnięcie z niej.

Aby sprawdzić, czy Twoje dziecko ma alergię na białko mleka krowiego, wejdź na stronę www.alergianamlekokrowie.pl i wypełnij Listę Objawów. Wydrukowaną ankietę możesz zabrać ze sobą do lekarza na konsultację.

Więcej informacji o alergii na mleko, pokarmach których należy unikać, a także zaleceniach dietetycznych znajdziesz w poradniku „ Zrozumieć alergię na białka mleka krowiego” - do pobrania po rejestracji na stronie neocate.com.pl

 

Niezbędniki w dziale niemowlęta