reklama

Jak zapobiegać biegunkom

Biegunka jest oznaką podrażnienia bądź stanu zapalnego jelit. Jest to przypadłość uciążliwa – towarzyszy jej ból brzucha, wymioty i ogólne osłabienie. Najbardziej groźne – zwłaszcza w przypadku dzieci - jest odwodnienie. Dlatego zawsze warto szybko i rozsądnie reagować, a także starać się biegunkom zapobiegać.

 

Aby zapobiegać biegunkom, pamiętaj by:

·    Jeść tylko świeżą żywność, dobrze umytą i pochodzącą z pewnych źródeł. Przechowuj ją bezpiecznie: w temperaturze, terminie i warunkach, jakie – na etykiecie - zaleca producent.

·    Starannie przygotowywać posiłki - przestrzegaj zasad sanitarnych.

·    Przestrzegać zasad higieny - tego samego ucz dziecko. To ważne, by często myć ręce: po wejściu do domu czy po skorzystaniu z toalety.

·    Planując posiłek w restauracji, nie wybierać miejsc przypadkowych. Zachowaj ostrożność - warto jadać w restauracjach sprawdzonych lub cieszących się dobrą opinią.

·    W czasie podróży: pić wodę butelkowaną (w takiej też najlepiej myć zęby), unikać potraw: niedogotowanych, surowych i nieznanego pochodzenia, a także lodu w kostkach.

·    Nie kontaktować się bezpośrednio z osobą mającą sensacje pokarmowe.

·    Dbać o odporność, wspierać ją – także stosując sprawdzone probiotyki.

·    Podczas kuracji antybiotykowej zażywać preparaty osłonowe, które przywracają jelitom właściwy skład flory bakteryjnej.  

Pamiętaj, że niemowlę do 6. miesiąca życia możesz zaszczepić doustną szczepionką przeciwko biegunce wywoływanej przez rotawirusy.

Chcesz wiedzieć więcej - porozmawiaj na forum.

reklama

Niezbędniki w dziale niemowlęta