reklama
Kiedy wyjść na pierwszy spacer z noworodkiem?

Kiedy wyjść na pierwszy spacer z noworodkiem?

Świeże powietrze jest dobre dla dziecka i mamy, ale wychodzenie na spacer kilka dni po porodzie nie jest konieczne. I tu nie chodzi o zdrowie dziecka, ale o twoje samopoczucie. 

Kiedy idziesz na spacer, a miałaś nacinane, np: krocze bądź lub cesarskie cięcie to w czasie połogu i chwilę po możesz się liczyć nie tylko z bólem i dyskomfortem, ale również  szybko możesz się poczuć zmęczona.  Dlatego obserwuj się uważnie i dbaj o siebie, bo maluszek może poczekać, a warto żebyś ty się zregenerowała.

Kiedy mogę iść na pierwszy spacer z dzieckiem?

W dużej mierze zależy to od pory roku, w której urodziło się maleństwo. Jeśli urodziłaś późną wiosną, latem, czy wczesną jesienią właściwie od razu możecie korzystać ze spacerów. Tylko zadbaj o to, by dziecko miało ochronę przed słońcem i wybieraj zacienione miejsca. 

Zimą i jesienią zaleca się początkowo werandowanie czyli wystawianie ubranego, jak na spacer maluszka w wózku na balkon lub przy otwartym oknie.

Kiedy zrezygnować ze spaceru?

Każda pora roku jest dobra na spacer, ale nie każda pogoda. Zrezygnuj ze spaceru, kiedy na dworze leje deszcz, jest śnieżyca, mgła, nieznośny upał lub wieje silny wiatr. Latem staraj się wychodzić przed południem lub dopiero po godzinie 15. Zimą możesz spacerować, jeśli temperatura nie przekroczyła - 10  stopni i warto spojrzeć na temperaturę odczuwalną.

Przynajmniej przez pierwsze sześć do ośmiu tygodni nie zabieraj dziecka do centrów handlowych, czy innych zatłoczonym miejsc. Nawet jeśli karmisz piersią to rozwijający się układ odpornościowy maluszka nie jest gotowy do radzenia sobie z zarazkami.

Co zabrać na spacer dla noworodka?

 Krótka lista będzie się składała z dwóch pieluszek, mokrych chusteczek, maści przeciw odparzeniom, podręcznego przewijaka. Dodatkowo weź lekki koc oraz jakieś zabawki i smoczek jeśli używacie . Przeczytaj, co jeszcze zabrać na spacer z małym dzieckiem.

Co na spacerze przyda się mamie?

Nie zapomnij spakować kilku przekąsek energetycznych dla siebie, jakieś orzeszki, jabłko, rodzynki i koniecznie butelkę z wodą. Pewnie przyda ci się  telefon komórkowy, klucz do mieszkania, a może jakaś książka lub czasopismo.

Z pewnością warto żebyś miała wygodne buty i ubranie . Możesz też założyć ciemne okulary ukrywające cienie pod oczami i błyszczyk do ust dla dobrego samopoczucia. Czy jesteś gotowa na pierwszy spacer?

 

 

reklama

Niezbędniki w dziale niemowlęta

reklama