reklama

Kolka - czy jest czego się bać?

Kolka niemowlęca jest częstym zaburzeniem spotykanym u dzieci w początkowym okresie życia, zwykle w wieku od kilku tygodni do 5. miesiąca. Pojawia się  zwykle wieczorem i objawia się napadowym niepokojem i długotrwałym płaczem niemowlęcia.

Pomimo 40 lat badań nadal nie wiadomo, jakie są przyczyny napadów kolki u niemowląt. Dotychczasowe obserwacje wskazują m.in. na zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego prowadzące do bolesnych skurczów jelit, co może wynikać np. z alergii na białko mleka krowiego lub nadmiernego gromadzenia się gazu w przewodzie pokarmowym. Wielu pediatrów jest zdania, że kolka może wynikać z nadpobudliwości dziecka, zbyt duża częstotliwość docierania podczas dnia gwałtownych bodźców itp.


Co sprzyja kolce?
Kolka częściej zdarza się u niemowląt nadpobudliwych, które ulewają lub nieprawidłowo chwytają pierś, łykają przy tym dużo powietrza. Niektórzy lekarze sądzą, że ta dolegliwość spowodowana jest niedojrzałością unerwienia przewodu pokarmowego w ciągu pierwszych trzech miesięcy życia dziecka. Perystaltyka jelit jest wtedy mało skoordynowana, zalega w nich pokarm, a to powoduje bóle brzuszka. Poza tym kolkę może wywoływać:

  • zachwianie równowagi hormonalnej organizmu,
  • przemęczenie i zdenerwowanie mamy
  • dym tytoniowy

 

Przyczyną dolegliwości może być też gorsza tolerancja laktozy – cukru zawartego zarówno w mleku kobiecym, jak i w standardowej mieszance dla niemowląt. Gdy zwiększa się u dziecka wydzielanie laktazy (enzymu, który rozkłada ten cukier), problem znika, gdyż tworzenie gazów w procesie fermentacji jelitowej staje się już mniej intensywne.

Domowe sposoby łagodzenia kolki…

Powszechnie sądzi się, że problem uciążliwych kolek dotyczy głównie chłopców w wieku niemowlęcym. Okazuje się, że również rodzice dziewczynek zmuszeni są do poszukiwania sprawdzonych sposób na kolkę i spokojny sen swoich pociech.

Karmiące piersią mamy, powinny przede wszystkim pamiętać o diecie i unikać potraw zawierających fasolę, groch, kapustę, a nawet soków z owoców pestkowych.

Olbrzymią ulgę małym maluszkom na pewno przyniesie delikatny masaż, okłady z ciepłych kompresów na brzuszek oraz ciepłe napoje zwierające ziarna kopru, które można nabyć w każdej aptece.


Kiedy do lekarza?

W sytuacji, gdy dolegliwości są bardzo nasilone lub przyrosty masy ciała dziecka niedostateczny, koniecznie należy się skontaktować z lekarzem-pediatrą, który może wówczas zlecić stosowanie leków zmniejszających wydzielanie gazów w jelitach, czy leków usprawniających motorykę przewodu pokarmowego.


Jeśli lekarz podejrzewa, że u podłoża kolki leży nietolerancja laktozy lub alergia na białka mleka krowiego, najczęściej stosuje się wówczas dietę. U niemowląt karmionych mieszankami mlecznymi w razie wystąpienia kolki stosuje się okresowe leczenie dietą bezmleczną.


W przypadku braku poprawy lekarz rozpatruje możliwość organicznej (chorobowej) przyczyny dolegliwości. Bóle brzuszka u dziecka mogą bowiem być spowodowane m.in.: zakażeniem układu moczowego, wadami przewodu pokarmowego, stanami zapalnymi jamy brzusznej, przewodu pokarmowego, stanami zapalnymi dróg oddechowych lub np. zapalenie ucha.

lek. med. Anna Boszko – Zaremba - pediatra

reklama
reklama

Niezbędniki w dziale niemowlęta

reklama