Kolka niemowlęca - skąd się bierze, jak sobie radzić i kiedy się zaczyna?

Kolka niemowlęca - skąd się bierze, jak sobie radzić i kiedy się zaczyna?

Kolka u niemowląt zaczyna się w pierwszych tygodniach życia. Według badań dotyka około 20% - 25% dzieci. Co ciekawe lekarze nadal nie mają jednoznacznej odpowiedzi, co ją wywołuje, ale na szczęście istnieją sposoby, żeby pomóc maluszkom.

Kolka a „reguła trzech”

Już 1954 roku Morris Wessel, amerykański pediatra stworzył kryteria pozwalające rozpoznać kolkę u niemowląt. Nazwano je „regułą trzech”. Według niej, jeśli zdrowe dziecko intensywnie płacze przynajmniej 3 godziny na dobę, przez więcej niż 3 dni w tygodniu i dłużej niż przez 3 tygodnie - należy podejrzewać kolkę.

Kiedy się zaczyna kolka?

Kolka zwykle zaczyna się od około 2. tygodnia życia u donoszonego noworodka (lub później u maluszków urodzonych przedwcześnie). Prawie zawsze przechodzi w pomiędzy 4 a 6 miesiącem życia. Zaburzenie to dotyka zarówno niemowlęta karmione piersią, jak i mlekiem modyfikowanym.

Epizody kolki mogą występować o każdej porze dnia i nocy, zazwyczaj jednak rozpoczynają się późnym popołudniem lub wczesnym wieczorem.

Jakie są objawy kolki?

Objawy pojawiają się z reguły nagle, często po karmieniu i są bardzo nasilone. Dziecko staje się niespokojne, pręży się i wygina, zaczyna rozpaczliwie płakać. Płacz jest głośny i trwa od jednej do czterech godzin w ciągu doby. Buzia maluszka jest zaczerwieniona, brzuszek bywa wzdęty. Niemowlę podkurcza nóżki, jego stópki są często zimne, a dłonie zaciśnięte w piąstki.

reklama

Jakie są przyczyny kolki niemowlęcej?

Mimo wielu badań wciąż nie ustalono jednej przyczyny kolki. Podejrzewa się, że odpowiada za nią:

 • Niedojrzałość przewodu pokarmowego (mięśnie jelit często pozostają w skurczu).
 • Niedojrzałość układu nerwowego odpowiadającego za czucie trzewne oraz nadwrażliwość na bodźce (ostre światło, głośne dźwięki).
 • Połykanie powietrza podczas jedzenia lub nadmierne wytwarzanie gazów w jelitach
 • Nieprawidłowa technika karmienia piersią lub nieodpowiedni smoczek.
 • Zaburzenia flory jelitowej.
 • Przeciążenie przewodu pokarmowego niemowlęcia po zbyt obfitym posiłku.
 • Niepokój przenoszony z rodziców na dziecko.

Kiedy zacząć się martwić kolką?

Warto wiedzieć, że kolka może maskować choroby objawiające się bólem brzuszka, dlatego bardzo ważna jest diagnostyka. Między innymi kolka może pojawiać się w przebiegu alergii pokarmowej (najczęściej na białka mleka krowiego), nietolerancji laktozy czy w refluksie żołądkowo-przełykowym. Jeśli zauważysz, że oprócz kolki wzrost, waga i rozwój maluszka wydają ci się nieharmonijny i nieprawidłowy zgłoś się do lekarza.

Jak radzić sobie z kolką niemowlęcą?

Choć nie jesteśmy w stanie sprawić, że kolka zniknie, możemy łagodzić towarzyszące jej dolegliwości. Co rekomendują lekarze i rodzice?

reklama

Czynności uspokajające

 • delikatny masaż brzuszka,
 • rytmiczne kołysanie
 • jazda samochodem
 • przytulanie maluszka,
 • położenie na brzuszek ciepłej poduszki czy termoforu.
 • czasami pomaga „biały szum”, wydobywający się z zabawki, zmywarki czy suszarki.

Zastosowanie ziół

Wbadaniach naukowych dowiedziono, że skuteczne są herbatki ziołowe zawierające, np. koper włoski, rumianek czy melisę. Wszystkie mają działanie rozkurczowe. Jednak pamiętaj, że u niektórych niemowląt mogą wywołać reakcję alergiczną.

Sięganie po preparaty zawierające symetykon

W leczeniu kolki lekarze czasami zalecają podawanie symetykonu, która jest substancją zmniejszającą napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu w jelitach.Dzięki temu gaz łatwiej zostaje usunięty z jelit, co powoduje zmniejszenie dolegliwości bólowych ze strony brzuszka.

reklama

Podawanie probiotyków i prebiotyków

Prebiotyki stymulują rozwój prawidłowej flory jelit, w tym szczepów Bifidobacteriumi Lactobacillus. Najważniejszymi prebiotykami są oligosacharydy obecne w mleku kobiecym. Można je również znaleźć w postaci preparatów dla najmłodszych. Probiotyki czyli tzw. dobre bakterie odbudowują naturalną florę bakteryjną. Według najnowszych badań zauważono u dzieci cierpiących z powodu kolki badaniami zaburzenia flory jelitowej i skutecznym sposobem na zmniejszenie dolegliwości okazało się podawanie probiotyków. Z ostatnich badań wynika, że największe zmiany zaobserwowano wśród dzieci, którym podawano probiotyczne bakterie L. Reuterii

Możesz sięgać po suplement diety, który łączy dobroczynne działanie ziół z probiotycznymi właściwościami kwasu mlekowego przynosząc ulgę w przypadku kolkowych bólów brzuszka.

O czym warto pamiętać?

Kolkę może wywołać wiele czynników, dlatego może się okazać, że będziecie musieli wypróbować różne metody zanim znajdziecie idealną dla waszego maleństwa.

Najważniejsze, żeby zachować spokój i nie obwiniać się. Szukaj wsparcia i pomocy. Rozmawiaj z pediatrą, ale i zaglądaj na fora internetowe, na których mamy dzielą się swoim doświadczeniem.

Pamiętaj, że kolka może być objawem chorób, m in. alergii, nietolerancji czy refluksu. I najważniejsze: objawy kolki mijają i nie mają wpływu na prawidłowy rozwój niemowlęcia.

Ocena: 3.61 z 5. Ocen: 19

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Ząbkowanie

Ząbkowanie

Ząbkowanie to wyrzynanie się zębów mlecznych u niemowląt. Pomiędzy 6 a 9 miesiącem życia dziecka wyrasta...   Więcej

Odparzenia

Odparzenia

Jeśli podczas zmiany pieluszki zauważysz, że skóra maluszka jest zaczerwieniona, nie bagatelizuj tego,...   Więcej

Kiedy maluch gorączkuje...

Kiedy maluch gorączkuje...

Dziecko, które gorączkuje jest marudne, czasem posypiające lub niespokojne, ma rozpalone policzki,...   Więcej

Ciemieniucha - co to jest, jak leczyć

Ciemieniucha - co to jest, jak leczyć

Wydaje ci się, że twój noworodek ma łupież? Spokojnie, to tylko ciemieniucha. Może nie wygląda ładnie,...   Więcej

Ból brzucha u niemowląt

Ból brzucha u niemowląt

Dziecko płacze, pręży się. Choć nie umie powiedzieć o co chodzi, najczęściej rodzice domyślają się sami -...   Więcej

Tej kupy nie możesz zlekceważyć. Jaka kupa powinna cię zaniepokoić

Tej kupy nie możesz zlekceważyć. Jaka kupa powinna cię zaniepokoić

Zapach, kolor i konsystencja kupki noworodka i niemowlaka, a także częstotliwość wypróżniania dostarczają...   Więcej

reklama