reklama

Leki przeciw biegunce

Przyczyny biegunek u dzieci są bardzo różne – najczęściej wywołują je wirusy, bakterie, infekcje, ale także alergie czy błędy dietetyczne. Sposób postępowania i leczenie zależy od rozpoznania przyczyny, dlatego – zwłaszcza w przypadku niemowląt i małych dzieci – warto skonsultować stan dziecka z pediatrą. W warunkach domowych można leczyć starsze dzieci (powyżej 1 r.ż.), u których biegunka przebiega lekko, a ich stan jest dobry.

 

Nie zaleca się podawania bez konsultacji z lekarzem:

·    Leków przeciwbiegunkowych, dostępnych bez recepty, które zatrzymują wymioty i luźne stolce, ale nie usuwają przyczyny dolegliwości. Ponieważ trudno ci samodzielnie stwierdzić, czy biegunka wywołana jest wirusem, bakterią czy dietą, co ma kluczowe znaczenie dla leczenia, lepiej jest nie leczyć dziecka na własną rękę. Leki te bowiem łagodzą objawy, ale w przypadku biegunki wywołanej przez bakterie, spowodują zatrzymanie ich w jelitach, co może źle wpłynąć na stan chorego.

·    Leki bakteriobójcze działają bakteriobójczo i bakteriostatycznie, są pomocne w leczeniu biegunek wywołanych chorobotwórczymi bakteriami, które mogły się dostać do organizmu poprzez przyjmowanie skażonego jedzenia lub wody (głównie bakterie E.coli). Przepisywane są przez lekarza.
Nie podaje się dzieciom węgla aktywowanego (preparat adsorbujący toksyny bakteryjne) czy leków hamujących motorykę przewodu pokarmowego, ze względu na ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.

Co możesz podać dziecku:

·    apteczne płyny o specjalnym składzie, które nawadniają i zawierają elektrolity,

·    sprawdzone probiotyki, które utrzymują prawidłową florę bakteryjną przewodu pokarmowego, łagodzą przebieg i skracają czas trwania biegunki.

·    preparaty ziołowe - suszone owoce borówki czernicy i czarne jagody.

·    Starszym dzieciom możesz podać lek-probiotyk o działaniu przeciwbiegunkowym, który zawiera kultury drożdżowe, powstrzymujące utratę wody i elektrolitów, zwalczające zakażenia bakteryjne i stymulujące powstawanie przeciwciał (Enterol),

·    oraz zawiesinę (Smecta), która skraca czas biegunki, ale nie hamuje naturalnego ruchu jelit. Dodatkowo chroni błonę śluzową przewodu pokarmowego.

Chcesz wiedzieć więcej - porozmawiaj na forum.

reklama

Niezbędniki w dziale niemowlęta