Masaż noworodka

Głaskanie jest naturalną formą wyrażania uczuć. Jest ono delikatnym przygotowaniem do właściwego masażu. Możemy je wykonywać, gdy dziecko jest ubrane, w jakimkolwiek miejscu i o każdej porze. Nie należy ograniczać go tylko do główki i pleców, pocieramy także rączki, nóżki, klatkę piersiową i brzuszek. Maleństwo z pewnością szybko przyzwyczai się do naszego dotyku i zacznie na niego reagować.

 

Pozycje i sposób wykonywania masażu

Siedząc ze skrzyżowanymi nogami, należy ułożyć sobie dziecko na jednej z nich, w sposób taki, aby ciało dziecka spoczywało wzdłuż tej nogi. Nóżki dziecka okrakiem układają się na drugiej naszej nogi. Jedną ręką należy podeprzeć główkę dziecka, drugą delikatnie głaskać czubek główki, w kierunku zgodnym z kierunkiem wskazówek zegara. Jesli dziecko źle reaguje na ten ruch, należy na jakiś czas zrezygnować z wykonywania go.

reklama

Następnie wolną rękę należy delikatnie ułożyć na klatce piersiowej dziecka. Opuszkami palców delikatnie masować tę okolicę w kierunku zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Jednocześnie należy kołysać dziecko, odrobinę unosząc i opuszczając nogę, na której jest ułożone. Podczas wykonywania zabiegu powinno się mówić do dziecka.

Należy delikatnie unieść dziecko i ułożyć je sobie na ugiętym przedramieniu, tak, aby jego główka opierała się o nasze ramie. Wolną rękę należy ułożyć na barku dziecka i przesuwając ją wzdłuż kończyny, delikatnie ugniatać bark, ramię i przedramię. Cały czas patrząc dziecku w oczy, powtarzamy ruch tak długo, jak długo sprawia małemu przyjemność.

Następnie, delikatnie unosząc i opuszczając ramię, należy kołysać dziecko. Ruch powinien być ciągły. Wolną ręką trzeba chwycić przedramię i bardzo delikatnie ugniatać je, nie próbując jednak go prostować. Ruchy 4 i 5 powinno się powtórzyć na drugiej kończynie.

Dziecko leżące na brzuchu (w siadzie skrzyżnym leży prawie na jednej naszej nodze) należy delikatnie położyć na swoim przedramieniu, dłoni i udzie. Wolną ręką należy delikatnie masować plecy dziecka, wykonując koliste ruchy w kierunku zgodnym z kierunkiem wskazówek zegara. Jednocześnie powinno się kołysać dziecko, podnosząc i opuszczając nogę, na której jest ułożone. Należy stale mówić do dziecka.

reklama

W tej samej pozycji, wciąż kołysząc dziecko powoli, należy położyć wolną rękę na jego boku i delikatnie go uciskać w kierunku zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Powinno się wymasować cały obszar, aż do dolnej części pleców i bioder, także boczna stronę brzuszka. Należy unikać masowania środkowej powierzchni brzuszka do czasu, aż pępek się zagoi.

Następnie należy ułożyć wolną rękę na pośladkach dziecka i powoli kołysać dziecko z boku na bok. Trzeba delikatnie masować pośladki w kierunku zgodnym z kierunkiem wskazówek zegara.

Wolną ręką należy chwycić nóżkę dziecka, lekko ją masować i ugniatać od uda aż do stopy. Nie powinno się próbować prostować kończyny. Należy potem ułożyć dziecko na swojej drugiej nodze i powtórzyć ruchy 6, 7, 8 i 9 po drugiej stronie jego ciała.

We wszystkich zabiegach należy pamiętać, że jeśli dziecko zaczyna się niepokoić, lepiej jest przerwać zabieg i powtórzyć go nieco później.

Ocena: 3.36 z 5. Ocen: 11

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: