Masaż noworodka

Głaskanie jest naturalną formą wyrażania uczuć. Jest ono delikatnym przygotowaniem do właściwego masażu. Możemy je wykonywać, gdy dziecko jest ubrane, w jakimkolwiek miejscu i o każdej porze. Nie należy ograniczać go tylko do główki i pleców, pocieramy także rączki, nóżki, klatkę piersiową i brzuszek. Maleństwo z pewnością szybko przyzwyczai się do naszego dotyku i zacznie na niego reagować.

 

Pozycje i sposób wykonywania masażu

Siedząc ze skrzyżowanymi nogami, należy ułożyć sobie dziecko na jednej z nich, w sposób taki, aby ciało dziecka spoczywało wzdłuż tej nogi. Nóżki dziecka okrakiem układają się na drugiej naszej nogi. Jedną ręką należy podeprzeć główkę dziecka, drugą delikatnie głaskać czubek główki, w kierunku zgodnym z kierunkiem wskazówek zegara. Jesli dziecko źle reaguje na ten ruch, należy na jakiś czas zrezygnować z wykonywania go.

reklama

Następnie wolną rękę należy delikatnie ułożyć na klatce piersiowej dziecka. Opuszkami palców delikatnie masować tę okolicę w kierunku zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Jednocześnie należy kołysać dziecko, odrobinę unosząc i opuszczając nogę, na której jest ułożone. Podczas wykonywania zabiegu powinno się mówić do dziecka.

Należy delikatnie unieść dziecko i ułożyć je sobie na ugiętym przedramieniu, tak, aby jego główka opierała się o nasze ramie. Wolną rękę należy ułożyć na barku dziecka i przesuwając ją wzdłuż kończyny, delikatnie ugniatać bark, ramię i przedramię. Cały czas patrząc dziecku w oczy, powtarzamy ruch tak długo, jak długo sprawia małemu przyjemność.

Następnie, delikatnie unosząc i opuszczając ramię, należy kołysać dziecko. Ruch powinien być ciągły. Wolną ręką trzeba chwycić przedramię i bardzo delikatnie ugniatać je, nie próbując jednak go prostować. Ruchy 4 i 5 powinno się powtórzyć na drugiej kończynie.

Dziecko leżące na brzuchu (w siadzie skrzyżnym leży prawie na jednej naszej nodze) należy delikatnie położyć na swoim przedramieniu, dłoni i udzie. Wolną ręką należy delikatnie masować plecy dziecka, wykonując koliste ruchy w kierunku zgodnym z kierunkiem wskazówek zegara. Jednocześnie powinno się kołysać dziecko, podnosząc i opuszczając nogę, na której jest ułożone. Należy stale mówić do dziecka.

reklama

W tej samej pozycji, wciąż kołysząc dziecko powoli, należy położyć wolną rękę na jego boku i delikatnie go uciskać w kierunku zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Powinno się wymasować cały obszar, aż do dolnej części pleców i bioder, także boczna stronę brzuszka. Należy unikać masowania środkowej powierzchni brzuszka do czasu, aż pępek się zagoi.

Następnie należy ułożyć wolną rękę na pośladkach dziecka i powoli kołysać dziecko z boku na bok. Trzeba delikatnie masować pośladki w kierunku zgodnym z kierunkiem wskazówek zegara.

Wolną ręką należy chwycić nóżkę dziecka, lekko ją masować i ugniatać od uda aż do stopy. Nie powinno się próbować prostować kończyny. Należy potem ułożyć dziecko na swojej drugiej nodze i powtórzyć ruchy 6, 7, 8 i 9 po drugiej stronie jego ciała.

We wszystkich zabiegach należy pamiętać, że jeśli dziecko zaczyna się niepokoić, lepiej jest przerwać zabieg i powtórzyć go nieco później.

Ocena: 3.36 z 5. Ocen: 11

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Alergia na mleko - objawy i leczenie

Alergia na mleko - objawy i leczenie

Alergia na białko mleka krowiego oraz na białko jaja kurzego jest najczęstszą alergią pokarmową u...   Więcej

Masaż dziecka

Masaż dziecka

Kołysane, karmione i bezpieczne w łonie matki nie narodzone dziecko przyzwyczaja się do tego, że wszelkie...   Więcej

Masaż kończyn dolnych

Masaż kończyn dolnych

Ponieważ nie zawsze można znależć czas, aby wykonać masaż całego ciała, poniżej przestawiono sekwencje...   Więcej

Masaż brzuszka

Masaż brzuszka

Ponieważ nie zawsze można znaleźć czas, aby wykonać masaż całego ciała, poniżej przestawiono sekwencje...   Więcej

Masaż kończyn górnych

Masaż kończyn górnych

Ponieważ nie zawsze można znaleźć czas, aby wykonać masaż całego ciała, poniżej przestawiono sekwencje...   Więcej

Masaż klatki piersiowej i barków

Masaż klatki piersiowej i barków

Ponieważ nie zawsze można znaleźć czas, aby wykonać masaż całego ciała, poniżej znajdują się opisy dla...   Więcej

reklama