reklama

Opieka nad dzieckiem, które ma biegunkę

Biegunek, w większości przypadków, nie trzeba leczyć przyczynowo. Wystarczy ograniczyć się do pierwszej pomocy, to jest leczenia domowego, polegającego na prawidłowym nawadnianiu i utrzymywaniem odpowiedniej diety, a także bacznej obserwacji chorego.

 

Opiekując się dzieckiem, któremu dokucza biegunka:

·    Pamiętaj o prawidłowym nawadnianiu

Podawaj wodę niegazowaną, słabą herbatę, napar z rumianku, kopru lub czarnej jagody. Unikaj soków owocowych, które mogą nasilać dolegliwości. Płyny podawaj często (zwłaszcza w przypadku wymiotów), w małych porcjach. Niech będą chłodne – to osłabia odruch wymiotny. Możesz podać dziecku specjalne płyny, dostępne w aptece, które są bogate w elektrolity i świetnie nawadniają.

·    Zadbaj o lekką dietę

Jeśli karmisz piersią, nie rezygnuj z takiego sposobu żywienia malucha. Starszemu dziecku nieznacznie zmodyfikuj dietę, eliminując z niej potrawy ciężkie, surowe owoce i warzywa, mleko krowie, słodycze. Ma być to dieta lekkostrawna i lekko zapierająca. Doskonale sprawdzą się: marchwianka i inne lekko osolone zupy jarzynowe, gotowana marchew, ryż, kleiki (także te dostępne w aptece), banany oraz suszone czarne jagody. Przerwy w jedzeniu nie powinny być długie, a porcje – zbyt duże. Podawaj sprawdzone probiotyki, utrzymujące prawidłową florę bakteryjną przewodu pokarmowego, które łagodzą przebieg i skracają czas trwania biegunki.

·    Pilnie obserwuj, czy nie doszło do odwodnieniaTrzymaj rękę na pulsie – miej świadomość, że biegunka jest naprawdę niebezpieczna, zwłaszcza dla małych dzieci. Kiedy zauważysz niepokojące objawy, także te mogące świadczyć o odwodnieniu, natychmiast skontaktuj się z lekarzem lub udaj się do najbliższego szpitala!

Chcesz wiedzieć więcej - porozmawiaj na forum.

reklama

Niezbędniki w dziale niemowlęta