reklama
Sapka niemowlęca

Sapka niemowlęca

Jeśli podczas karmienia maluszek wypluwa smoczek lub pierś, a także wydaje ci się, że  ciężko oddycha i śpiąc sapie, być może ma sapkę niemowlęcą. Nie jest ona groźna, ale może być uciążliwa. Jakie są jej przyczyny i jak sobie z nią radzić?

Jakie są przyczyny sapki niemowlęcej?

Sapka niemowlęca wywołana jest obrzękiem błony śluzowej nosa, w którym nie ma wydzieliny - to utrudnia dziecku oddychanie. Przyczyną są zalegające substancje, takie jak łzy, śluz, zanieczyszczenia czy resztki ulanego pokarmu, które sprawiają, że nos jest niedrożny.

Sapka dotyka wyłącznie maluszki – noworodki i niemowlęta, ponieważ one większość czasu spędzają leżąc. Dobra wiadomość więc jest taka, że kiedy dziecko zacznie siadać, sapka minie.

Sapka a choroby

Zdarza się, że sapka jest jednym z symptomów innych dolegliwości: astmy, infekcji górnych dróg oddechowych lub alergii.

Jeśli oprócz sapki dziecko wymiotuje, ulewa, ma wysypkę, kłopoty z brzuszkiem (kolka, wzdęcia), słabo przybiera na wadze, ma kaszel czy katar, być może jest małym alergikiem. Koniecznie zgłoś się do lekarza.

Jeśli zaś sapce towarzyszy wodnisty katar i napadowy kaszel, a także duszności, może zaistnieć podejrzenie astmy.

Krótko mówiąc - jeśli ciężki oddech dziecka niepokoi cię, koniecznie porozmawiaj o tym z pediatrą.

W jaki sposób pomóc dziecku?

Sapka może być dla dziecka bardzo niekomfortowa. Trudno jeść i pić, trudno spać - noworodki oddychają prawie wyłącznie przez nos.

Co możesz robić, by pomóc maluszkowi?

Przede wszystkim usuwaj wydzielinę z noska, oczyszczaj go. Możesz to robić zakraplając sól fizjologiczną, a później używając aspiratora (lub gruszki). Pamiętaj, by zapytać lekarza bądź farmaceutę o preparat przeznaczony dla maluchów.

Wietrz i nawilżaj mieszkanie. To ważne zwłaszcza podczas okresu grzewczego.

Chodź z dzieckiem na regularne spacery. Świeże powietrze nawilża śluzówki, ułatwia oddychanie.

Kiedy iść z dzieckiem do lekarza?

Jeśli sapka trwa dłużej niż kilka dni lub gdy jest uciążliwa (utrudnia dziecku ssanie i oddychanie), zgłoś się do pediatry. Długotrwała sapka jest niebezpieczna i może negatywnie wpływać na kondycję, ponieważ pogarsza dotlenienie płuc.

reklama

Niezbędniki w dziale niemowlęta

reklama