reklama
Tej kupy nie możesz zlekceważyć. Jaka kupa powinna cię zaniepokoić

Tej kupy nie możesz zlekceważyć. Jaka kupa powinna cię zaniepokoić

Zapach, kolor i konsystencja kupki noworodka i niemowlaka, a także częstotliwość wypróżniania zawiera wiele informacji na temat zdrowia dziecka. Jaki wygląd powinien niepokoić? Kiedy iść z maluchem do lekarza? 

Jak wygląda kupka noworodka i niemowlaka?

Temat kupek dziecka – ich wygląd i częstość wypróżniania są tematem numer jeden wśród młodych rodziców, ale i głównym powodem do niepokoju.

Po smółce (ta pierwsza kupka, wydalana zaraz po porodzie, jest niemal czarna) pojawiają się stolce przejściowe (spienione lub wodniste, o zabarwieniu od zieleni po żółć, mogą zawierać śluz i niestrawiony pokarm).

Później, po kilku dobach, sytuacja się komplikuje i jest mniej jednoznaczna – nie dość, że kupki niemowląt karmionych piersią i karmionych mlekiem modyfikowanym będą się różnić (kupki żółte będą robić dzieci karmione mlekiem mamy, a maluchy "butelkowe" – kupki w różnych innych kolorach, o innej konsystencji), to i różna będzie zawartość pieluszki w zależności od tego, co maluch jadł (po rozszerzeniu diety) lub jego mama (jeśli jest karmione naturalnie).

Na zabarwienie kupki zdecydowanie ma wpływ dieta, dlatego pojedynczy niepokojący epizod w zabarwieniu czy konsystencji kupki nie powinien być powodem do niepokoju.

Kupka niemowlęcia karmionego piersią

Kupka niemowlęcia karmionego piersią powinna być żółta – przypomina średnio ścięta jajecznicę. Można w niej dostrzec grudki i pasemka śluzu, może mieć kwaśny zapach. Zarówno kolor, konsystencja, jak i zapach zmieniają się także wtedy, gdy w diecie dziecka pojawiają się nowe pokarmy. Kupa staje się bardziej gęsta, o mniej przyjemnym zapachu – jej wygląd będzie się zmieniał w zależności od tego, co zjadło dziecko.

Kupka niemowlęcia karmionego mlekiem modyfikowanym

Kupka niemowlęcia karmionego mlekiem modyfikowanym swoją konsystencją masę plastyczną. Jest lekko brązowa lub żółta. Ma silniejszy zapach niż maluszka karmionego piersią

Jaka kupka jest nieprawidłowa?

W kwestii wypróżniania ważny jest kolor kupy, jej konsystencja i zapach, a także częstotliwość wypróżnień. Zobacz, co powinno cię zaniepokoić:

Po pierwsze – alarmujące kolory kup

Zielony kolor kupki
Maluch karmiony piersią źle zareagował na coś, co zjadła mama. Może to być objaw nie tylko nietolerancji, ale i alergii. W przypadku maluszka karmionego mlekiem modyfikowanym – prawdopodobnie jest ono nieodpowiednie. Koniecznie porozmawiaj o tym z pediatrą.

Czarny  kolor kupki
Może wynikać z przyjmowania leków czy preparatów zawierających żelazo, u starszych niemowląt może być efektem pojawienia się jagód w diecie. Jeśli nie ma związku z lekami czy pokarmami, czarna kupa jest sygnałem alarmowym - może oznaczać obecność krwi w stolcu (zdarza się też, że krew widać w postaci strzępków czy nitek), co z kolei może świadczyć o schorzeniu układu pokarmowego lub o zaparciach. Skonsultuj się z lekarzem.

Biały, bladoszary kolor kupki
Może wskazywać na nieprawidłowości związane z pracą wątroby lub dróg żółciowych. Skonsultuj się z lekarzem.

Konsystencja i zapach kupki – co powinno niepokoić

Śluz w kale
Może się pojawić podczas rozszerzania diety maluszka, ale może także wskazywać na stan zapalny lub alergię.

Krew w kale
Krew nie zawsze zmienia kolor kupy (na czarny), czasem ją po prostu widać w postaci nitek, plamek czy kropek. Może pojawić się przy zaparciach, ale i może świadczyć o schorzeniu układu pokarmowego.

Spieniona kupka
Może wskazywać na alergię lub nietolerancję pokarmową. Przyjrzyj się swojej diecie, jeśli karmisz piersią, a jeśli karmisz maluszka mlekiem modyfikowanym, rozważ – wraz z pediatrą – zmianę mieszanki.

Kupa tłusta, błyszcząca
Może świadczyć o kłopotach z trzustką. Skonsultuj się z pediatrą.

Silnie kwaśny zapach
Cuchnące, kwaśne kupy mogą świadczyć o nietolerancji laktozy (cukru mlecznego) albo innego cukru (np. sacharozy).

Częstotliwość wypróżnień

Niemowlę karmione piersią może się wypróżniać nawet 7-8 razy dziennie, ale jeśli nie ma żadnych niepokojących dolegliwości, to prawidłowerównież jest robienie 1 kupki na 7-10 dni. Niemowleta karmione mieszanką wyprózniają się najczęsciej 1 - 2 x dziennie.

Jak rozpoznać biegunkę?

O biegunce mówimy, gdy dziecko w ciągu 12 godzin wydala kilka płynnych kupek. Może się w niej pojawić śluz, ropa, krew, niestrawione resztki pokarmu. Jeżeli towarzyszy temu gorączka lub wymioty, konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza (ponieważ łatwo o odwodnienie). Być może jest to jednorazowy epizod (związany z np. rotawirusem czy niestrawnością), ale jeśli ma charakter przewlekły, może świadczyć o nietolerancji glutenu.

Jak rozpoznać zaparcia

O zaparciach mówimy, gdy dziecko oddaje stolce z wysiłkiem, rzadziej niż co 3 dni. Najczęściej zaparcia wskazują na błędy w diecie (także mamy) lub nieodpowiednie mleko modyfikowane. Tak czy inaczej niezbędna jest konsultacja z pediatra, nie lecz dziecka na własną rękę

Zawsze, kiedy wygląd bądź częstotliwość wypróżnień maluszka budzi twój niepokój, skonsultuj się z pediatrą.

reklama

Niezbędniki w dziale niemowlęta

reklama