Tej kupy nie możesz zlekceważyć. Jaka kupa powinna cię zaniepokoić

Tej kupy nie możesz zlekceważyć. Jaka kupa powinna cię zaniepokoić

Zapach, kolor i konsystencja kupki noworodka i niemowlaka, a także częstotliwość wypróżniania zawiera wiele informacji na temat zdrowia dziecka. Jaki wygląd powinien niepokoić? Kiedy iść z maluchem do lekarza? 

Temat kupek dziecka – ich wygląd i częstość wypróżniania są tematem numer jeden wśród młodych rodziców, ale i głównym powodem do niepokoju. Po smółce (ta pierwsza kupka, wydalana zaraz po porodzie, jest niemal czarna) pojawiają się stolce przejściowe (spienione lub wodniste, o zabarwieniu od zieleni po żółć, mogą zawierać śluz i niestrawiony pokarm).

Później, po kilku dobach, sytuacja się komplikuje i jest mniej jednoznaczna – nie dość, że kupki niemowląt karmionych piersią i karmionych mlekiem modyfikowanym będą się różnić (kupki żółte będą robić dzieci karmione mlekiem mamy, a maluchy "butelkowe" – kupki w różnych innych kolorach, o innej konsystencji), to i różna będzie zawartość pieluszki w zależności od tego, co maluch jadł (po rozszerzeniu diety) lub jego mama (jeśli jest karmione naturalnie).

Na zabarwienie kupki zdecydowanie ma wpływ dieta, dlatego pojedynczy niepokojący epizod w zabarwieniu czy konsystencji kupki nie powinien być powodem do niepokoju.

Jak wygląda kupka niemowlęcia karmionego piersią

Kupka niemowlęcia karmionego piersią powinna być żółta – przypomina średnio ścięta jajecznicę. Można w niej dostrzec grudki i pasemka śluzu, może mieć kwaśny zapach. Zarówno kolor, konsystencja, jak i zapach zmieniają się także wtedy, gdy w diecie dziecka pojawiają się nowe pokarmy. Kupa staje się bardziej gęsta, o mniej przyjemnym zapachu – jej wygląd będzie się zmieniał w zależności od tego, co zjadło dziecko.

Jak wygląda kupka niemowlęcia karmionego mlekiem modyfikowanym

Kupka niemowlęcia karmionego mlekiem modyfikowanym swoją konsystencją masę plastyczną. Jest lekko brązowa lub żółta. Ma silniejszy zapach niż maluszka karmionego piersią

Jaka kupka powinna cię zaniepokoić?

W kwestii wypróżniania ważny jest kolor kupy, jej konsystencja i zapach, a także częstotliwość wypróżnień. Zobacz, co powinno cię zaniepokoić:

Zielony kolor kupki

Najczęściej taki kolor zaobserwujecie u maluszków karmionych mlekiem modyfikowanym. Jest spowodowany kwasami żółciowymi wydzielanymi przez wątrobę i nie powinien stanowić źródła niepokoju. Czasem również maluszki karmione piersią mają taki kolor kału. Jednak jeśli zauważycie, że  zmienia się nie tylko kolor kału, ale częstotliwość wypróżnień czy wygląd, to może być sygnał, że maluch karmiony piersią źle zareagował na coś, co zjadła mama. W przypadku maluszka karmionego mlekiem modyfikowanym – prawdopodobnie jest ono nieodpowiednie.

reklama

Czarny  kolor kupki

Może wynikać z przyjmowania leków czy preparatów zawierających żelazo, u starszych niemowląt może być efektem pojawienia się jagód w diecie. Jeśli nie ma związku z lekami czy pokarmami, czarna kupa jest sygnałem alarmowym - może oznaczać obecność krwi w stolcu (zdarza się też, że krew widać w postaci strzępków czy nitek), co z kolei może świadczyć o schorzeniu układu pokarmowego lub o zaparciach. Skonsultuj się z lekarzem.

Biały, bladoszary kolor kupki

Jesli nie jest wynikiem branych lekarstw lub piciem bardzo dużej ilości wody, to  może wskazywać na nieprawidłowości związane z pracą wątroby, trzustki lub dróg żółciowych. Koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Śluz w kale

Może się pojawić podczas rozszerzania diety maluszka, albo w czasie infekcji wirusowych przechodzacych z biegunka lub bez. W pozostałych przypadkach, pojawienie się ślusu w kale może wskazywać na stan zapalny lub alergię.

Krew w kale

Krew nie zawsze zmienia kolor kupy (na czarny), czasem ją po prostu widać w postaci nitek, plamek czy kropek. Może pojawić się przy zaparciach, ale i może świadczyć o schorzeniu układu pokarmowego.

reklama

Spieniona kupka

Może wskazywać na alergię lub nietolerancję pokarmową. Przyjrzyj się swojej diecie, jeśli karmisz piersią, a jeśli karmisz maluszka mlekiem modyfikowanym, rozważ – wraz z pediatrą – zmianę mieszanki.

Kupa tłusta, błyszcząca

Może świadczyć o kłopotach z trzustką. Skonsultuj się z pediatrą.

Silnie kwaśny zapach

Cuchnące, kwaśne kupy mogą świadczyć o nietolerancji laktozy (cukru mlecznego) albo innego cukru (np. sacharozy). Warto jednak wiedzieć, że u niemowląt karmionych piersią są normą. Jeśli nie ma żadnych innych objawów, a maluszek przybiera prawidłowo na wadze, nie musisz się przejmować.

Co warto wiedzieć o częstotliwości wypróżnień

Niemowlę karmione piersią może się wypróżniać nawet 7-8 razy dziennie, ale jeśli nie ma żadnych niepokojących dolegliwości, to prawidłowerównież jest robienie 1 kupki na 7-10 dni. Niemowlęta karmione mieszanką wypróżniają się najczęściej 1 - 2 x dziennie.

reklama

Jak rozpoznać biegunkę?

O biegunce mówimy, gdy dziecko w ciągu 12 godzin wydala kilka płynnych kupek. Może się w niej pojawić śluz, ropa, krew, niestrawione resztki pokarmu. Jeżeli towarzyszy temu gorączka lub wymioty, konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza (ponieważ łatwo o odwodnienie). Być może jest to jednorazowy epizod (związany z np. rotawirusem czy niestrawnością), ale jeśli ma charakter przewlekły, może świadczyć o nietolerancji glutenu.

Jak rozpoznać zaparcia

O zaparciach mówimy, gdy dziecko oddaje stolce z wysiłkiem, rzadziej niż co 3 dni. Najczęściej zaparcia wskazują na błędy w diecie (także mamy) lub nieodpowiednie mleko modyfikowane. Tak czy inaczej niezbędna jest konsultacja z pediatra, nie lecz dziecka na własną rękę

Zawsze, kiedy wygląd bądź częstotliwość wypróżnień maluszka budzi twój niepokój, skonsultuj się z pediatrą.

Ocena: 3.71 z 5. Ocen: 17

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Kiedy wprowadzać nowe pokarmy do diety niemowlęcia karmionego piersią

Kiedy wprowadzać nowe pokarmy do diety niemowlęcia karmionego piersią

Nad tym, kiedy wprowadzać nowe pokarmy do diety niemowlęcia, zastanawia się wiele mam. Żeby podjąć...   Więcej

Biegunka - kiedy z dzieckiem iść do lekarza

Biegunka - kiedy z dzieckiem iść do lekarza

Jeżeli ostra biegunka u dziecka przebiega łagodnie, nie obserwujesz objawów odwodnienia, wystarczy że...   Więcej

Kupa dziecka karmionego piersią

Kupa dziecka karmionego piersią

Kupa dziecka karmionego piersią jest częstym powodem zmartwień świeżo upieczonych mam. To naturalne....   Więcej

Jakie posiłki wprowadzać do diety malucha, aby było smacznie i zdrowo?

Jakie posiłki wprowadzać do diety malucha, aby było smacznie i zdrowo?

artykuł sponsorowany (*)

Choć żołądek noworodka jest maleńki, nie większy niż jego pięść, to potrzeby żywieniowe malucha są duże -...   Więcej

Jakich produktów unikać w diecie dziecka, a jakie wprowadzić, by unikać zaparć?

Jakich produktów unikać w diecie dziecka, a jakie wprowadzić, by unikać zaparć?

Czasem, by uwolnić dziecko od koszmaru zaparć, potrzebna jest zmiana diety. Wystarczy czymś ją urozmaicić...   Więcej

reklama

Niezbędniki w dziale niemowlęta