reklama
Jak wybrać mleko dla niemowlęcia?

Jak wybrać mleko dla niemowlęcia?

Nie możesz bądź nie chcesz karmić maluszka piersią, dlatego musisz wybrać mleko modyfikowane. Przy jego wyborze powinnaś nade wszystko kierować się opinią zaufanego pediatry – on zna dziecko i jego potrzeby, zna też rynek. Niemniej warto się w temacie orientować. Czy wiesz, jak wybrać mleko modyfikowane, by jak najlepiej zaspokajało potrzeby dziecka?

Dlaczego nie można dać dziecku mleka krowiego?

Podstawą mleka modyfikowanego jest mleko krowie, ale nie przypomina ono tego, którym karmiły nas nasze mamy. Dziś jest ono po prostu… modyfikowane – tak, by składem było jak najbardziej zbliżone do pokarmu matki. Tamto mleko było dalekie od ideału, ponieważ mleko krowie, w ten specjalny sposób nie przetworzone, jest dla małego dziecka zwyczajnie niezdrowe. Dlaczego? Ponieważ:

  • zawiera za dużo białka w porównaniu do pokarmu naturalnego i potrzeb dziecka,
  • ma złe proporcje składników mineralnych – jednych jest za dużo, innych za mało (nienasycone kwasy tłuszczowe czy żelazo),
  • mleko krowie ścina się w żołądku niemowlęcia, jest trudne do strawienia, obciąża wątrobę i nerki,
  • alergizuje, ponieważ zawiera betalaktoglobulinę.

Jakie są rodzaje mleka modyfikowanego?

Mleko modyfikowane jest podstawą żywienia wielu niemowląt. Trudno sobie bez niego wyobrazić życie. Na szczęście producenci mieszanek dla niemowląt dbają o to, by oferta była bogata, a mleko było jak najlepsze dla zdrowia i rozwoju maluchów. Jest z czego wybierać – każdy maluszek będzie zadowolony.

Mleko modyfikowane normalne. Przy wyborze kieruj się wiekiem dziecka (oznaczone cyframi 1,2,3, albo 4), ponieważ od wieku zależą potrzeby organizmu dziecka. Mleko różni się między sobą proporcjami różnych składników. Co oznaczają symbole?

  • 1 – mleko początkowe dla niemowląt od urodzenia do 6. miesiąca życia
  • 2 – mleko następne, przeznaczone dla niemowląt po 6. miesiącu życia
  • 3 –  mleko następne dla niemowląt od 10. lub 12. miesiąca życia
  • 4 – mleko następne przeznaczone dla dzieci powyżej 2. roku życia.

Mleko modyfikowane antyrefluksowe (AR), dla dzieci z tendencją do ulewania (AR). Dodatkowo zawiera substancje zagęszczające mleko w żołądku, dzięki którym pokarm się nie cofa. Jest to np. skrobia ziemniaczana, kleik ryżowy lub mączka z ziaren chleba świętojańskiego.

Mleko hipoalergiczne (HA) – przeznaczone dla potencjalnych alergików (alergiczni rodzice, ryzyko pojawienia się alergii). Zawierają spreparowane białko, by zminimalizować ryzyko wystąpienia alergii, a białko w nim zawarte jest bardziej rozdrobnione, dzięki czemu mniej uczula. To także mieszanki z obniżonym poziomem laktozy dla dzieci ze skłonnością do kolki i wzdęć. Nie nadają się dla dzieci ze stwierdzoną alergią na białko mleka krowiego.

Preparaty mlekozastępcze, dostępne w aptece, na receptę – są przeznaczone dla małych alergików, u których wykryto alergię na białko mleka krowiego.

Mieszanki specjalne – np. wzbogacone probiotykami czy kwasami LCPUFA (budują strukturę mózgu, poprawiają wzrok, wspomagają rozwój zdolności poznawczych)

Jak wybrać mleko modyfikowane?

Po pierwsze – stosuj kryterium wieku.

Po drugie – jeśli twoje dziecko nie ma potrzeb specjalnych (nie jest alergikiem, nie ulewa), czytaj etykiety i wybierz to mleko, które w swoim składzie ma nie tylko standardowe składniki, ale jest czymś wzbogacone (probiotyki, prebiotyki, omega-3). Ważne jest także zaufanie do marki, no i akceptowalna cena. Ważne, by nie skakać z marki na markę bez powodu.

Jeśli zaś twoje dziecko ma kłopoty zdrowotne, wybierz mleko specjalne, które nie tylko dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych i składników dodatkowych, ale i łagodzi dolegliwości, a nawet im zapobiega.reklama

Niezbędniki w dziale niemowlęta