Kaszki i kasze w diecie niemowlaka

Kaszki i kasze w diecie niemowlaka

Kasze są źródłem wielu cennych składników odżywczych oraz energii. Czy wiesz, kiedy można je wprowadzić do diety dziecka? Co powinnaś o nich wiedzieć? Jakie kaszki i kasze podawać dziecku w 1. roku życia?

Kiedy wprowadzać kasze do diety niemowlęcia?

Obecnie obowiązujacy schemat żywienia niemowląt, opracowany w 2015 roku przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, nie przypomina kalendarza, gdzie w każdym miesiącu należało wprowadzić nowy pokarm. Obecnie obowiązują jedynie określone przedziały czasowe, a sam schemat daje rodzicom dowolność we wprowadzaniu nowych dań do diety niemowlęcia.

Najważniejsza wiadomość jest taka, że pokarmy stałe należy wprowadzać do diety dziecka po ukończeniu  17. tygodnia życia, ale nie później niż w 26. tygodniu życia (między 5. a 7. miesiącem życia).

Kaszki ryżowe, kukurydziane, kleiki można podawać niemowlętom, które ukończyły 6. miesiąc życia (dzieci karmionych piersią; dzieci karmione sztucznie 1-2 miesiące wcześniej).

Co musisz wiedzieć o kaszkach?

Kaszki i kleiki przygotowuj na wodzie lub mleku modyfikowanym. Do takiego posiłku można dodać przecier owocowy.

Niemowlęta które ukończyły 6 miesiąc życia mogą zjeść swoją pierwszą porcję kleiku lub kaszki. Do wyboru są kaszki mleczne (zawierają modyfikowane mleko) i bezmleczne, wyprodukowane  z ryżu, kukurydzy, a dla starszych dzieci z pszenicy czy żyta.

Dziecko, które jest karmione butelką może zjeść kaszkę mleczną a maluchy ssące mleko mamy powinny dostawać kaszki bezmleczne przygotowane na mleku mamy.

reklama

Jakie kaszki i kasze podawać dziecku w 1. roku życia?

W pierwszym roku życia w diecie dziecka znajdują się głównie kasze niemowlęce wzbogacane w witaminy i składniki mineralne, mają one charakterystyczną papkowatą konsystencje dlatego dziecko z łatwością je zjada. Wraz z wiekiem zmienia sie menu naszego maluch zmiana ta dotyczy nie tylko rodzaju posiłków ale również ich konsystencji z papkowatej na produkty stałe, metamorfozie powinny zostać poddane również kasze.

Pod koniec pierwszego roku życia powinnaś wprowadzać do diety dziecka naturalne kasze jak: jaglaną, kusk-kus i inne i stopniowo wycofywać kasze niemowlęce.

Kasze i przepisy

Kasza gryczana

Najbardziej bogata pod względem minerałów i witamin. Zawiera białko, choć niepełnowartościowe, witaminy B1, B2, PP i wiele składników mineralnych jak fosfor, wapń, żelazo, pewne ilości tłuszczu i skrobię. Kasza gryczana jest cennym źródłem błonnika pokarmowego, który m.in. reguluje perystaltykę jelit, przez co zapobiega zaparciom, obniża poziom złego cholesterolu. Kasza gryczana jako jedyna nie zakwasza organizmu

reklama

Pierogi z kaszą gryczaną (dla dziecka od 12 m. ż.)

Ciasto: mąka, woda letnia, sól i oliwa z oliwek
Farsz: Gotowana kasza gryczana z wczoraj, biały ser półtłusty, pieprz i smażona na złoto cebulka, bardzo drobno posiekana
1. Przygotować ciasto na pierogi.
2. Wymieszać dokładnie kaszę, ser, cebulkę na jednolitą masę oraz doprawić.
3. Gotować 20 minut.

Kasza Jaglana
Nie powoduje wzdęć i jest lekkostrawna. Ma mało skrobi, za to dużo białka. Wyróżnia się najwyższą zawartością witamin z grupy B: B1, B2 i B6 oraz żelaza i miedzi. Można ją podawać na słodko, zapiekając np. z owocami.

Kasza jaglana z owocami i ziarnami (dla dziecka od 12 m .ż., lub 10 m. ż.  bez nasion)

Szklanka kaszy jaglanej, szczypta soli, łyżeczka masła, owoce suszone, jabłko, siemię lniane, pestki dyni, słonecznika, jogurt naturalny i miód
1. Zalej kaszę wodą  i  przepłucz kilka razy. Zalej dwiema szklankami wody. Dodaj szczyptę soli i łyżeczkę masła, gotuje na małym ogniu ok. 20 min.
2. Wsyp suszone owoce i/lub siemię lniane oraz nasiona, zostaw na chwilkę by kasza doszła.
3. Przełóż do miseczek, polej jogurtem naturalnym oraz odrobiną miodu.

Kasza kukurydziana
Kasze te zawierają sporo nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witaminę E. Nie wywołują alergii. Ugotowane na gęsto dobrze smakują z mięsem i warzywami. Są znakomitym składnikiem zup i zapiekanek.

reklama

Kasza kukurydziana z morelami (dla dziecka od 6 m. ż.)

4 łyżeczki kaszy kukurydzianej, ćwierć szklanki wody, pół szklanki mleka (może być modyfikowane rozrobione z wodą), 3 dojrzałe morele, ewentualni odrobina cukru
1. Kasze przygotuj według przepisu na opakowaniu.
2. Morele wyszoruj, sparz, obierz ze skórki i usuń pestki. Miąż rozgnieć widelcem lub zmiksuj, dodając mleka.  Morelowym sosem polej kaszę.

Kasza kuskus
To drobna kasza z twardej pszenicy durum, wystarczy ją zalać wrzątkiem i po 5 minutach zamieszać. Zawiera dużo białka, węglowodanów, ale mniej błonnika. Dostarcza witaminy B1, PP i żelaza. Jest lekko strawna i sycąca. Znakomicie nadaje się do sałatek, deserów, a także zup.

Sałatka arabska z kaszą kuskus (dla dziecka  od 1,5 r. ż.)

1-2 napęczniałej kaszki kuskus, 2 pomidory, 2 cebulki dymki ze szczypiorkiem, ogórek zielony, 3 łyżki posiekanej świeżej lub suszonej mięty, 3 łyżki drobno posiekanej natki pietruszki, 3 łyżki oliwy z oliwek lub oleju, sok z cytryny, sól pieprz
1. Obierz ze skórki ogórek i pomidory, drobno je pokrój, posiekaj cebulkę
2. Wymieszaj składniki z sałatki z kaszką, dodaj miętę i pietruszkę.
3. Dodaj oliwę, sok z cytryny, sól i pieprz.

Pamiętaj o wprowadzaniu do diety dziecka oprócz niemowlęcych kaszek ryżowych również wielozbożowe, a kiedy dziecko zacznie jeść dorosłe produkty serwuj mu kasze w różnych postaciach, dostarczą mu energii, której potrzebuje aby prawidłowo rosnąć.

dr Agnieszka Kozioł-Kozakowska

Nutri Center 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: