Mleko modyfikowane – know how!

Mleko modyfikowane – know how!

Treść powstała we współpracy z partnerem (*)

Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia noworodków i niemowląt, jeśli jednak z różnych względów musisz sięgnąć po mleko modyfikowane warto zastanowić się w jaki sposób wybrać to idealne dla Twojego maluszka. 

Przedstawiamy klika wskazówek, dzięki którym łatwiej będzie Ci podjąć decyzję, który produkt spośród dostępnych na rynku wybrać.

Dlaczego mleko jest modyfikowane?

Bazą dla mleka modyfikowanego jest głównie mleko krowie, jednak niezbędna jest jego modyfikacja, celem dostosowania jego składu do wieku maluszka. Zmianie ulega ilość białka, sodu, skład jakościowy tłuszczów, regulowane są poziomy wapnia i fosforu, dodawane są witaminy i cenne składniki mineralne. Cały proces odbywa się w oparciu o wielopoziomowe kontrole jakościowe, dzięki czemu mleko jest bezpieczne dla maluszków. Wszystko po to, żeby zbliżyć skład mleka modyfikowanego do mleka matki na tyle, na ile to możliwe. 

Co oznaczają cyfry na froncie?

1 – mleko początkowe – dla noworodków i niemowląt od urodzenia do 6. miesiąca 
2 – mleko następne – dla niemowląt po 6. miesiącu 
3 – mleko modyfikowane – dla dzieci powyżej 12. miesiąca
4 – mleko junior – dla dzieci powyżej 24. miesiąca

Przykład oznaczeń cyfr na opakowaniach mlek modyfikowanych marki Humana

Jakich składników warto szukać?

Na pewno spotkałaś się z różnymi skrótami, które widnieją na opakowaniach mlek modyfikowanych. Służymy pomocą w ich rozszyfrowaniu i prezentujemy krótki słowniczek pojęć:

DHA – kwas dokozaheksaenowy– przyczynia się do utrzymania prawidłowego funkcjonowania mózgu i procesu widzenia
ALA – kwas alfa-linolenowy (omega-3)– niezbędny kwas tłuszczowy omega 3, który wspiera rozwój mózgu oraz tkanki nerwowej
LC-PUFA – długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe– wspierają rózwój mózgu oraz komórek nerwowych
GOS/FOS – galaktooligosacharydy/fruktooligosacharydy– stymulują aktywności i rozwój mikroflory jelitowej oraz prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego

Czy istnieje jedno mleko idealne? 

Na rynku dostępnych jest kilka marek, oferujących mleko modyfikowane, jak zatem sprawdzić, które jest najlepsze? Istnieje tylko jeden odpowiedni test – tolerancja dziecka, ponieważ każde dziecko jest inne i ma indywidualne potrzeby. Podaj mleko swojemu maluszkowi i na podstawie obsweracji sprawdź, czy:

  • Mleko mu smakuje? Maluszek jak i dorosły ma swoje preferencje smakowe – musisz zobaczyć jak reaguje na mleko, jednak nie zrażaj się pierwszym podaniem, bo to nowy smak, do którego musi się przyzwyczaić. 
  • Nie ma problemów z brzuszkiem? Ważne czy nie ma problemów z trawieniem – zaobserwujesz je na podstawie: nadmiernych gazów, dynamicznego podkurczania i prostowania nóżek, płaczu i wzmożonej potrzeby bliskości. 
  • Jego kupka wygląda zdrowo? Może okazać się, że Twój maluszek ma wyjątkowe potrzeby odnośnie zbilanowania składników odżywczych, jednak nie na tyle, żeby sięgać po mleka specjalistyczne. Obserwuj jak zmienia się jego kupka po wprwadzeniu mleka: jej kolor może nie być naturalny, ewentualnie może stać się nadmiernie luźna lub wręcz przeciwnie – maluszek może mieć zatwardzenie. 

Jeśli wyżej opisane problemy wystąpią i będą się utrzymywać należy rozważyć zmianę mleka modyfikowanego na inne. Bo wszystko, co robimy, jest w trosce o nasze słoneczka!

 

Mleka specjalistyczne – czy powinnaś rozważyć?

W odpowiedzi na różne problemy niemowąt i dzieci powstały mleka specjalistyczne. Jeśli Twój maluszek ma specjalne potrzeby żywieniowe zwróć uwagę na mleka, które na opakowaniu mają następujące informacje: 

  • „ 0” – dla wcześniaków – są to mleka dla najbardziej wymagających maluszków, które urodziły się przedwcześnie. Ich skład jest dopasowany do potrzeb niedokońca rozwiniętego ciała maluszka, który niekiedy waży niewiele więcej niż 1,8kg
  • „HA”– dla alergików – specjalnie opracowane mleka o obniżonej zawartości laktozy dla maluszków, u których może występować podejrzenie alergii (np. kiedy w rodzinie są alergicy);
  • „HN” – przeciw biegunkom – mleka o specjalistycznym składzie, które pomagają maluszkom w przypadku wystąpienia biegunki. Ich składy oparte są o obniżoną zawartość tłuszczy oraz składniki wspierające ustąpienie biegunek; 
  • „AR” – przeciw ulewaniom – polecane w przypadku problemu uporczywego ulewania maluszka po każdym posiłku. W składzie mają substancje zagęszczające, które zapobiegają powrotemu wydostawaniu się treści z żołądka
  • „AntiColic”/ „Comfort” – w przypadku wystąpienia kolek – dla maluszków, które cierpią z powodu kolki niemowlęcej. Zawierają zazwyczaj obniżoną zawartość laktozy oraz dodatkowe składniki, które ułatwiają maluszkowi bezproblemowe wypróżnianie;
  • „SL” – bezmleczne preparaty sojowe – to produkty dla maluszków o wyjątkowych potrzebach żywieniowych, które cierpią na nietolerancję laktozy.

Oprócz wyżej wymienionych rodzajów mlek na rynku pojawiło się również rozwiązanie dla maluszków, które często budzą się w nocy na karmienie. 

  • „Na dobranoc”– sycące – dzięki specjalnej konsystencji mleka te gęstnieją w brzuchu maluszka, zapewniając mu uczucie sytości na długo, co w efekcie przekłada się na przespane noce.

Przed podjęciem decyzji o wprowadzeniu mleka modyfikowanego do diety maluszka najlepiej zasięgnij porady lekarza lub farmaceuty.

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:
reklama