reklama

Najczęstsze błędy w żywieniu niemowląt

Każda mama chce swojemu dziecku przychylić nieba.

Czasami jednak - z troski - popełnia błędy, także żywieniowe - przekarmia malucha lub daje mu coś, czego ten nie powinien jeść.

Jakie są najczęstsze błędy żywieniowe? Przeczytaj, być może dzięki temu ich unikniesz, a tym samym ochronisz dziecko przed alergiami, otyłością i jej powikłaniami w dorosłym życiu.

Niemowlęta, błędy żywieniowe - zbyt szybkie odstawianie od piersi

Są mamy, które już w ciąży planują, jak długo będą karmić piersią karmić swoje maleństwo - czasami krócej niż niezbędne minimum. Zalecenia mówią o karmieniu piersią co najmniej przez 6 miesięcy, najlepiej do rok. Pokarm kobiecy zawiera wszystko, czego dziecko potrzebuje, aby rosnąć i prawidłowo się rozwijać, ale chroni je również przed chorobami. Okazało się, że karmienie piersią ma również działanie protekcyjne, chroni bowiem przed alergiami i otyłością.

reklama

Niemowlęta, błędy żywieniowe - Za wcześnie podane mleko modyfikowane

Znaczna część dzieci oprócz mleka mamy dostaje - niemalże od urodzenia -
(czasami już na oddziałach położniczych) mieszanki - mleko zastępcze. Jeśli nie ma takiej konieczności (mama nie ma pokarmu), to lepiej nie dokarmiać dziecka mlekiem sztucznym. Po pierwsze dziecku łatwiej ssie się smoczek, dlatego może być tak, że dziecko, które zasmakuje picia z butelki, nie zechcę potem piersi. Po drugie mleko modyfikowane, choćby najlepsze, nie zawiera substancji aktywnych ułatwiających trawienie, dlatego brzuszek malucha inaczej reaguje na mleko mamy, a inaczej na mleko sztuczne, czasami pojawiają się po nim zaparcia. Mleko sztuczne jest też bardziej kaloryczne - karmiąc "mieszanie" można przesadzić, a wówczas dziecko będzie nadmiernie przybierało na wadze.

Niemowlęta, błędy żywieniowe - Za wcześnie podawane kaszki

Pierwszym produktem, który powinien być podany dziecku, jest przecier marchwiowy lub starte jabłko. Kaszki pojawiają się później, dopiero w 7 miesiącu życia. Produkty zbożowe częściej uczulają, podane w zbyt dużej ilości mogą powodować zaparcia i bóle brzuszka. Układ pokarmowy dziecka musi się nauczyć trawić białko roślinne oraz błonnik.

reklama

Niemowlęta, błędy żywieniowe - Źle przyrządzone zupki

Mamy, które przygotowują dania, same muszą pamiętać, że oprócz warzyw w zupce musi znaleźć się tłuszcz - bez niego witaminy nie zostaną wykorzystane przez organizm. Dlatego do zupek dodaje się - pod koniec gotowania - odrobinę oleju rzepakowego lub oliwy z oliwek. Jeśli przyszedł czas na mięso, to należy je ugotować oddzielnie, a następnie dodać do wywaru warzywnego i zmiksować. Ilość mięsa to tylko 10g, czyli bardzo mało. Do zupek nie powinno się dodawać soli.

Niemowlęta, błędy żywieniowe - Zbyt częste posiłki

Dzieci powinny jadać 5 posiłków dziennie w ostępach 3-4 h. Dotyczy to również niemowląt (wyjątkiem są dzieci karmione piersią, bo one jedzą na żądanie). Tymczasem niektóre dzieci jedzą niemal bez przerwy. Dojadanie między posiłkami sprzyja otyłości, zaburza naturalne uczucie głodu, powodując że dzieci jedzą wszystkiego po trochu ale nie wystarczające ilości tych składników które są dla nich najważniejsze. Głównym posiłkiem jest obiad, które powinien być zjedzony każdego dnia.

reklama

Niemowlęta, błędy żywieniowe - Zbyt wcześnie podawane produkty mleczne

Zgodnie z zaleceniami dzieci mogą jadać produkty mleczne (jogurty, maślanki, kefiry, twaróg) w 11 -12 miesiącu życia. Jednak sporo rodziców podaje dzieciom jogurtu czy desery mleczne wcześniej. Niestety takie postępowanie może przyczynić się do powstania alergii na białko mleka krowiego.

Niemowlę, błędy żywieniowe - zbyt częste podawanie soków.

Niektóre dzieci lubią soki, to nic złego - wręcz przeciwnie. Soki są świetnym źródłem witamin i składników mineralnych, jednak ilość, jaką powinno wypijać dziecko w pierwszym roku życia, to ok. 150 ml. Każda dodatkowa porcja oprócz witamin dostarcza sporą ilość kalorii, grozi to otyłością ale również hamuje apetyt, zwłaszcza niejadki powinny mieć ograniczane ilość wypijanych soków.

dr Agnieszka Kozioł-Kozakowska
Nutri Center

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: