Od ssania do gryzienia

Fizjologia karmienia w tym rodzaj i sposób przyjmowania przez dziecko pokarmów zmienia się wraz z wiekiem.

Dużą rolę odgrywają tu odruchy bezwarunkowe jak odruch szukania, ssania i połykania.  

Odruch szukania polega na otwarciu ust i zwrocie głowy w kierunku piersi, butelki po podrażnieniu okolicy ust dziecka.  Ten odruch utrzymuje się około 2-4 miesiące dłużej u dzieci karmionych piersią, jest wyraźny u dziecka głodnego i zanika u dziecka najedzonego.

Ssanie jest najsilniejszym odruchem bezwarunkowym ale już sposób ssania jest czynnością wyuczoną i zależy od uchwycenia brodawki. Czas trwania odruchu ssania jest indywidualny ale najczęściej jest najsilniejszy w pierwszym półroczu życia dziecka potem słabnie ale utrzymuje się do 1-2 roku życia, może też być sztucznie podtrzymywany (smoczek) do 2-3 roku życia. Odruch połykania jest skomplikowanym procesem, skoordynowanych czynności powodujących przemieszanie się pokarmu z jamy ustnej do żołądka.

reklama

Zatem w pierwszym półroczu dziecko posiada umiejętności  ssania i połykania, wówczas najczęściej karmione jest piersią lub butelką. W drugim półroczu życia nabywa nowych umiejętności, które powodują że demonstruje ono gotowość do zmian w sposobie karmienia. Od 7-8 miesiąca życia dziecko potrafi żuć, ruchy żucia rozdrabniają pokarm i mieszają go ze śliną. Od 6 miesiąca życia zanika odruch wysuwania języka powodujący wypchanie pokarmów które trafiły na przednią część języka. Uważa się, że jest to moment krytyczny dla rozwoju umiejętności żucia.

Dlatego w drugim półroczu życia należy zmniejszać stopniowo stopień rozdrobnienia pokarmów  i tak  mocno rozdrobnione pokarmy stałe jak np. miękkie sucharki wprowadza się do diety dziecka od 6 m. ż., miękkie kawałki owoców i warzyw od 9 miesiąca życia i posiłki „rodzinne” od 12 m. ż.
Zęby pełnią ważną rolę w podczas gryzienia i żucia. Nie oznacza to jednak, że dzieci które nie mają ząbków nie mogą mieć rozszerzanej diety tak samo jak dzieci, u których ząbki pojawiły się wcześniej. Proces wyrzynania się zębów jest długotrwały i nie należy w doborze rozdrobnienia pokarmów kierować się tym czy dziecko posiada czy też nie  posiada zębów. Wiele dzieci ma kłopoty z nauką gryzienie i żucia oraz akceptacją nowych smaków jeśli nowe konsystencje pokarmów były wprowadzane zbyt późno tj. po 10 m. ż.

Pamiętaj - rozszerzanie diety dziecka jest zgodne z jego filologicznym rozwojem i umiejętnościami. Należy dbać o to aby dziecko w odpowiednim momencie poznawało nowe konsystencje pokarmów.  Jednocześnie należy zachować rozsądek, oczywistym jest, że 6-7 miesięcznemu dziecku nie można podać do gryzienia jabłuszka nawet jeśli ma już ząbki bo to grozi zadławieniem, dziecko może odgryźć zbyt duży kęs, którego dobrze nie przeżuje lub pogryzie.  Twarde produkty należy odłożyć  do momentu kiedy dziecko nauczy się dobrze rzuć i gryźć co zwykle następuje ok. 12 m. ż.

dr Agnieszka Kozioł-Kozakowska
Nutri Center

Ocena: 3.67 z 5. Ocen: 3

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Jak trzymać pierś podczas karmienia?

Jak trzymać pierś podczas karmienia?

Podtrzymywanie piersi może być pomocne podczas pierwszych dni karmienia, zanim nie nabierzesz wprawy....   Więcej

Czy normalne jest wstrzymanie miesiączki w okresie karmienia piersią?

Czy normalne jest wstrzymanie miesiączki w okresie karmienia piersią?

Wiele matek uważa, że jeśli karmią wyłącznie piersią to miesiączka wróci długo po porodzie. Prawda jest...   Więcej

Czy w czasie karmienia piersią mogę się odchudzać?

Czy w czasie karmienia piersią mogę się odchudzać?

Większość kobiet po urodzeniu dziecka marzy o jak najszybszym powrocie do swojej wagi sprzed ciąży. Ale...   Więcej

Czy można karmić jednocześnie niemowlę i starsze dziecko?

Czy można karmić jednocześnie niemowlę i starsze dziecko?

Matki robią to od wieków, dlatego nie ma przeciwwskazań, dlaczego i Ty nie mogłabyś spróbować...   Więcej

Jak często i ile należy karmić dziecko butelką?

Jak często i ile należy karmić dziecko butelką?

Dzieci zmieniają się z dnia na dzień a wraz z nimi ich apetyt. Początkowo noworodek pije bardzo mało...   Więcej

Żywieniowe bolączki mam małych dzieci

Żywieniowe bolączki mam małych dzieci

Dobrze zbilansowana dieta to podstawa prawidłowego rozwoju dziecka. Nic więc dziwnego, że mamy mają...   Więcej

reklama

Niezbędniki w dziale niemowlęta