reklama

Rozszerzanie diety niemowlęcia karmionego piersią

Rozszerzaniu diety niemowląt zawsze towarzyszy wiele emocji.

Wywołują je obawy i wątpliwości od jakiego produkty rozpocząć rozszerzanie diety, co wprowadzić jako następną nowość, jak zaobserwować reakcję alergiczną.

Aby pomóc mamom przejść spokojnie  ten trudny czas eksperci stworzyli schemat żywienia niemowląt, który mówi co, kiedy i w jakiej ilości należy wprowadzać do diety maluszka.

0-6 miesiąc życia

Niemowlęta, których mamy karmią piersią powinny dostawać mleko na żądanie przez pierwszych 6 miesięcy życia, jeśli mamy chcą aby maluch wcześniej zaczął próbować nowości, to mogą rozpocząć urozmaicanie diety gdy dziecko skończy 5 miesiąc życia.

Pierwszą nowością jest zupa-przecier jarzynowy jednoskładnikowy, najczęściej jest to gotowana marchewka, podawana 1 raz dziennie. Najłatwiej rozpocząć rozszerzanie diety wybierając gotowe produkty, które są przeznaczone dla niemowląt a ich skład jest dopasowany do wieku dziecka. W przecierach może znajdować się tłuszcz ale tylko i wyłącznie masło, oliwa z oliwek lub niskoeurykowy olej rzepakowy.

Nowy (2007) schemat żywienia niemowląt karmionych piersią zaleca wprowadzanie glutenu w małych ilościach w 5 miesiącu życia. Dlatego należy do przecieru warzywnego dodawać ugotowaną kaszkę manną (2-3g- pół łyżeczki suchej masy kaszki manny).

Na tym etapie zupki nazywane są posiłkami dodatkowymi ponieważ to mleko mamy jest nadal podstawowym pokarmem dla niemowlęcia.

7-9 miesiąc życia

Nadal dziecko karmione jest piersią na żądanie. Po ukończeniu przez nie 6 miesiąca życia możemy wprowadzać tak zwane posiłki dodatkowe, są nimi zupy jarzynowe z gotowanym mięsem oraz z kleikiem zbożowym glutenowym. Jeśli gotujesz sama mięso najlepiej z indyka, kurczaka, królika, również ryby, ugotuj osobno a dopiero potem zmiksuj z warzywami. Do zupek co drugi dzień należy podawać ugotowane ½ żółtka jaja. Pomiędzy 7 i 9 miesiąc życia dziecko może i powinno zacząć jeść kaszki-kleiki zbożowe ryżowe, kukurydziane ale również glutenowe np. kaszki pszenne bezmleczne. Wprowadzenie do diety dziecka kaszek jest bardzo ważne ze względu na zwiększoną w nich zawartość żelaza.

Maluch może też zacząć pić sok owocowy lub jeść przecier z owoców w ilości nie większej niż 150 ml dziennie. Najbardziej neutralnymi owocami, które najczęściej są wprowadzane jako pierwsze w diecie malucha są: jabłko, jagody. gruszka, morele,

Eksperci zalecają aby nowości wprowadzać kolejno i osobno, obserwując reakcję dziecka, w praktyce kolejną nowość nie wcześniej na 3 dzień od ostatniej. Posiłki uzupełniające należy wprowadzać w małych ilościach zaczynając od kilku łyżeczek. Aby ułatwić akceptację nowości przez maluszka dobrze jest zacząć podawać nowe produkty tuż po zakończeniu karmienia piersią, lub jeśli maluch odmawia próbowania podać przed karmieniem dodając odrobinę mleka mamy dla złagodzenia smaku.

10 miesiąc życia

W tym miesiącu dziecko może już zacząć jeść obiadek złożony z dwóch dań. To znaczy z zupy z kleikiem/ kaszką glutenową a mięsko podawane oddzielnie z warzywami jako drugie danie, do drugiego dania możesz też podawać ryż lub ziemniaczki. Oprócz soków owocowych maluch może zacząć pić kompoty, może również dostawać do rączki między posiłkami niewielkie ilości chlebka, biszkoptów czy sucharków.

11-12 miesiąc życia

To czas zmian. Maluch je już obiad dwudaniowy ale może już dostawać na II danie oprócz warzyw i mięska również ryż lub ziemniaczki, posiłek ten  zaczyna więc przypominać obiad jaki jedzą dorośli.

Do zup nie dodajemy już żółtek, ponieważ dziecko może już jeść całe jaja, najlepiej 3-4 razy w tygodniu.

Dziecko może już jeść kilka razy w tygodniu produkty mleczne takie jak jogurty, serki, maślanki czy kefir. Produkty te jednak powinny być pozbawione konserwantów oraz zawierać ograniczoną ilość cukru. Można również łączyć produkty mleczne ze zbożowymi czyli podawać kaszki na mleku modyfikowanym lub w połączeniu z jogurtem czy kefirem.

Po ukończeniu przez dziecko 1 roku życia  jego dieta staje się coraz bardziej podobna do diety osób dorosłych zarówno w ilości jedzonych posiłków (5) oraz ich konsystencji. Sposób przyrządzania potraw powinien być nadal dopasowany do małych brzuszków więc posiłki powinny być lekkostrawne, nie doprawiane ostro oraz słono.

Uwaga!!Schemat dopuszcza na życzenie matki wprowadzenie mleka modyfikowanego do diety niemowlęcia mówimy wówczas o karmieniu mieszanym, dzieci te mogą wówczas od 6 m. ż. dostawać kaszki w tym glutenowe  na mleku modyfikowanym.

Agnieszka Kozioł-Kozakowska
Centrum Edukacji i Poradnictwa Żywieniowego Nutri Centerhttp://nutricenter.pl/

reklama

Niezbędniki w dziale niemowlęta