reklama

Rozszerzanie diety niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym

Mamy, które z różnych przyczyn nie mogą karmić dzieci własnym mlekiem, muszą sięgnąć po mleko modyfikowane.

W jego doborze zazwyczaj pomaga pediatra, a potem - z żywieniem dzieci - najczęściej mamy muszą sobie radzić same. Aby pomóc im w prawidłowym żywieniu niemowląt, eksperci opracowali schemat żywienia niemowląt karmionych sztucznie, który różni się od schematu żywienia dzieci karmionych piersią.

Przede wszystkim dzieci karmione mlekiem modyfikowanym mogą wcześniej rozpocząć przygodę z próbowaniem nowych pokarmów. Co i w jakiej kolejności wprowadzać do diety dzieci karmionych sztucznie, przeczytaj poniżej.

0-4 miesiąc życia

Przez pierwszych 4 miesiące życia dziecko karmione jest wyłącznie mlekiem modyfikowanym tzw. początkowym (na opakowaniu najczęściej znajduje się cyfra 1). Eksperci oszacowali ile mieszanki powinno wypić dziecko w każdym miesiącu życia, wielkości te są jednak orientacyjne a faktyczna ilość będzie zależeć od apetytu dziecka. W pierwszym miesiącu eksperci zalecają aby dziecko wypijało 7 porcji mleka każda po 90-120 ml, w drugim miesiącu życia 6 porcji po 110-120 ml, w trzecim miesiącu 6 porcji po 130 ml i w czwartym miesiącu 6 porcji po 150 ml.

5 miesiąc życia

W tym miesiącu zalecana ilość mleka początkowego wynosi 4 porcje po 180 ml. Oprócz mieszaki dziecko może zacząć jeść dodatkowe posiłki takie jak zupa-przecier jarzynowy jednoskładnikowy, najczęściej jest to gotowana marchewka, podawana 1 raz dziennie. Najłatwiej rozpocząć rozszerzanie diety wybierając gotowe produkty, które są przeznaczone dla niemowląt a ich skład jest dopasowany do wieku dziecka. W przecierach/zupkach może znajdować się tłuszcz ale tylko i wyłącznie masło, oliwa z oliwek lub niskoeurykowy olej rzepakowy.

Maluch może również dostać po raz pierwszy skrobane jabłuszko lub sok przecierowy nie więcej niż 50-100 ml. Eksperci zalecają aby nowości wprowadzać kolejno i osobno, obserwując reakcję dziecka, w praktyce kolejną nowość nie wcześniej niż na 3 dzień od ostatniej.

6 miesiąc

W szóstym miesiącu ilość porcji nie ulega zmianie. Dziecko nadal dostaje 4 porcje mleka modyfikowanego, zupkę oraz przecier owocowy lub sok. Jednak nowy (2007) schemat żywienia niemowląt karmionych sztucznie zaleca wprowadzanie w 6 miesiącu życia glutenu w małych ilościach. Dlatego należy do przecieru warzywnego dodawać ugotowaną kaszkę manną (2-3g- pół łyżeczki suchej masy kaszki manny).

Oprócz kaszki manny do zupki można zacząć dodawać ugotowane mięsko ok. 10g. Jeśli gotujesz sama wybierz mięso najlepiej z indyka, kurczak,  królika, również rybę. Mięso gotuje się osobno a następnie ugotowane dodaje do przecieru warzywnego i miksuje. Desery owocowe wybieraj zgodnie z ich przeznaczeniem co do wieku dziecka, owoce które się w nich znajdują są dobrane tak aby zminimalizować wystąpienie uczulenia.

7 -8 miesiąc życia

Dziecko dostaje mleko modyfikowane w ilości 3 porcje po 180 ml każda, z czego w jednej porcji powinna znaleźć się kleik/kaszka glutenowa np. manna, w dwóch pozostałych bezglutenowa np. kukurydziana. Dziecko może również dostać jedną porcję kaszki na mleku modyfikowanym następnym lub deser mleczno-owocowy. Można kupić kaszkę bezmleczną i przyrządzić z mlekiem modyfikowanym lub kupić gotowe kaszki na mleku modyfikowanym dopasowane do wieku dziecka.

Do zupek co  drugi dzień należy podawać ugotowane ½ żółtka jaja. W ósmym miesiącu życia schemat jest taki sam, możesz zwiększyć nieco ilość podawanego mięsa do zupy oraz ilość podawanej kaszki na mleku następnym.

9 miesiąc życia

W tym miesiącu dziecko dostaje już tylko 3 posiłki mleczne, za to ich wielkość wzrasta. Dziecko powinno zjeść 2 porcje mleka następnego każdą po 200 ml z dodatkiem kaszki glutenowej i bezglutenowej oraz 1 porcję kaszki mlecznej. W tym miesiącu możesz do zupki codziennie dodawać ½ żółtka jaja. Dziecko nadal dostaje sok lub przecier owocowy, możesz zacząć podawać dziecku owoce do rączki, aby ćwiczyło żucie a jeśli ma już ząbki również gryzienie.

10 miesiąc życia

W  tym miesiącu dziecko nadal je 3 posiłki mleczne każdy po 220 ml, mogą to być mleko lub kaszki mleczne.

Obiad powinien składać się z dwóch dań, to znaczy z zupy z kleikiem/ kaszką glutenową a mięsko podawane oddzielnie z warzywami jako drugie danie, do drugiego dania maluch może już dostać również ryż lub ziemniaczki.

11-12 miesiąc życia

W tym czasie dziecko je to samo i w takich samych ilościach co w poprzednim miesiącu.

Jedyna zmiana polega na tym, że  do zup nie dodajemy już żółtek, ponieważ dziecko może już jeść całe jaja, najlepiej 3-4 razy w tygodniu.

Dziecko może również zacząć jeść kilka razy w tygodniu produkty mleczne takie jak jogurty, serki, maślanki czy kefir. Produkty te jednak powinny być pozbawione konserwantów oraz zawierać ograniczoną ilość cukru..

Po ukończeniu przez dziecko 1 roku życia  jego dieta staje się coraz bardziej podobna do diety osób dorosłych zarówno w ilości jedzonych posiłków (5) oraz ich konsystencji. Sposób przyrządzania potraw powinien być nadal dopasowany do małych brzuszków więc posiłki powinny być lekkostrawne, nie doprawiane ostro oraz słono.

Agnieszka Kozioł-Kozakowska
Centrum Edukacji i Poradnictwa Żywieniowego Nutri Centerhttp://nutricenter.pl/

reklama

Niezbędniki w dziale niemowlęta