Kiedy zacząć edukację ekonomiczną dzieci i dlaczego warto?
Treść powstała we współpracy z partnerem (*)

Kiedy zacząć edukację ekonomiczną dzieci i dlaczego warto?

Każdy rodzic chce, by jego dziecko było mądre, szczęśliwe i samodzielne. To dlatego już maluchom staramy się zaszczepiać zdrowe nawyki, twarde zasady i przekazywać wiedzę o otaczającym je świecie. Nasze zabiegi dotyczą wielu sfer życia, od codziennej higieny, przez współżycie w grupie, po finanse, w których tak łatwo się pogubić.

Finanse… Żyjemy w ciekawych, ale trudnych czasach - z jednej strony mamy ocean potrzeb i możliwości, z drugiej morze ofert kredytowych, finansowych pułapek i pokus. Człowiek, zostawiony sam sobie, pozbawiony koła ratunkowego w postaci wiedzy z zakresu ekonomii, łatwo może się zachłysnąć i zatonąć. Dziś wiedza ekonomiczna jest niezbędna każdemu.

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, kiedy powinni zacząć rozmawiać z dziećmi o pieniądzach. Padają różne odpowiedzi: „Kiedy dziecko będzie tym zainteresowane”, „Kiedy pierwszy raz poprosi o kupienie czegoś”. Wydaje się, że najbardziej odpowiednią odpowiedzią jest „jak najwcześniej”.

Już od najmłodszych lat warto mówić dzieciom, skąd się biorą pieniądze i przy każdej nadarzającej się okazji tłumaczyć, jaką rolę pełnią w życiu. Dzięki temu wiedza, którą posiądą, będzie nie tylko usystematyzowana, ale i naturalna. Nie będzie czymś niezwykłym, a składową codzienności, z której automatycznie czyni się użytek. No właśnie! Czym skorupka za młodu nasiąknie… Pamiętajmy, że właśnie w dzieciństwie kształtują się nie tylko postawy, pojęcie o świecie, ale i nawyki – na przykład te dotyczące oszczędzania.

Wiedza, ale i właśnie nawyki wyniesione z dzieciństwa mają ogromny wpływ na postępowanie w życiu dorosłym, dlatego z dziećmi trzeba rozmawiać o pieniądzach – skąd się biorą, jak je zarobić, jak nimi zarządzać, a i jak oszczędzać. Na początku pieniądze dla maluchów są abstrakcją, dlatego zrozumienie ich wartości i zasad ekonomii zajmie im sporo czasu. Ale spokojnie! Nauka to proces, na który składa się wiele lekcji trwających całe życie. Im szybciej maluchy zrobią pierwszy krok w skomplikowany świat ekonomii, tym lepiej. Im szybciej zrozumieją pewne mechanizmy, tym łatwiej będzie im się poruszać w temacie szeroko rozumianych finansów. Im szybciej przyswoją podstawy, tym łatwiej będzie im obudowywać ją bardziej skomplikowanymi pojęciami i rozumieć zjawiska ekonomiczne.

Prawda jest taka, że umiejętność zarządzania pieniędzmi to jedna z najważniejszych lekcji, jakie możemy dać dzieciom. To inwestycja w ich niezależność, samodzielność i odpowiedzialne funkcjonowanie w dorosłym życiu. Pamiętajmy, że brak podstawowej wiedzy ekonomicznej może prowadzić do problemów, takich jak zadłużanie się, brak dyscypliny finansowej czy ryzykownego inwestowania.

Choć wiemy, że temat i inicjatywę warto podejmować na różne sposoby, to nie każdy z nas umie rozmawiać o oszczędzaniu, planowaniu czy organizacji budżetu. Często wydaje się to trudne, a i sami nie do końca wiemy, jak sobie z tymi kwestiami poradzić. Okazji, by podejmować te tematy, jest na co dzień wiele: zakupy w sklepie, prośba o kupienie czegoś droższego, wypłaty pieniędzy z bankomatu. Trzeba wykorzystywać każdą metodę, sposobność i sytuację. Zdecydowanie warto.

reklama
reklama