Czy już wiesz, jak spędzicie Dzień Dziecka?

Dzień Dziecka to zabawne, miłe święto, kiedy słodyczy i atrakcji jest po prostu... trochę więcej niż zwykle. Przecież dla nas każdy dzień jest dniem, w którym okazujemy dzieciom miłość, torskę, zainteresowanie. Dlatego zastanówmy się, co zrobić, aby Dzień Dziecka naprawdę różnił się od innych. Mamy kilka pomysłów!

Spędźmy trochę czasu razem

Wcale nie trzeba mnóstwa pieniędzy, reklamowanych zabawek i góry cukru, żeby sprawić, iż ten dzień będzie takim, do którego dzieci będą tęsknić cały rok. Trzeba tylko trochę pomysłowości, trochę fantazji i... całego siebie. Bowiem najlepszym prezentem dla dziecka będzie dzień, który spędzi razem z rodzicami, kiedy rodzice poświęcą mu cały swój czas i uwagę.

Dla rodziców może to być bardzo satysfakcjonujący dzień, kiedy poznają bliżej własne dziecko, a dla dzieci jedyny w swoim rodzaju czas, zapewniający o miłości rodziców i dający poczucie akceptacji. Możemy sprawić, że Dzień Dziecka stanie się prawdziwym świętem, dniem wyróżniającym się spośród innych, podobnych do siebie dni, kiedy zabiegani i zapracowani zapominamy o tym, jak ważny jest wspólnie spędzony czas. Zacznijmy od przekazania dziecku, że jest dla nas najważniejsze na świecie. Jak to zrobić? Poniżej kilka pomysłów, które możecie wykorzystać.

Jesteś jedyny taki na świecie...

Jak to wyrazić? Tak samo, jak to robi nasze dziecko – zróbmy laurkę. Może to być słoneczko, a na każdym promyku wypisana cecha, którą wyjątkowo u dziecka cenimy lub serduszko, a na nim samodzielnie sklecony wierszyk. Tak jak i dla Was, tak i dla dziecka – większą wartość będzie miała kartka zrobiona własnoręcznie.

Małe co nieco

Oczywiście może to być wielka porcja lodów w wykwintnej cukierni, ale sporo radości sprawi też śniadanie podane maluchowi do łóżka. A co na to śniadanie? Kolorowe kanapki (elementy z sera, warzyw można powycinać foremkami do ciasta w zabawne kształty), kanapki – koreczki, zapiekane grzanki z serem.

Ważne, żeby było to coś zupełnie innego niż dziecko jada codziennie, żeby było podane inaczej niż zwykle i żeby było mnóstwo czasu na spokojne zjedzenie tego, zamiast porannego poganiania.

Kucharz duży i kucharz mały

A może wspólnie przygotujecie posiłek czy przekąskę? Świetną okazją do tego może być sprezentowanie dziecku książki kucharskiej dla dzieci. Tego typu książki mają przepisy łatwe, niewymagające skomplikowanych działań czy egzotycznych składników, a potrawy są smaczne i kolorowe.

Patrząc jak dziecko zabiera się do takiej pracy, możemy też obserwować jego sposób myślenia, rozwiązywania problemów, uczenia się. To sprzyja poznaniu możliwości naszej pociechy.

Gdy my byliśmy mali...

Zdarza nam się opowiadać o własnym dzieciństwie, ale raczej do niego nie wracamy. A może warto? Poszukajcie smakołyków, które zapamiętaliście z tamtych czasów: oranżady w proszku, najzwyklejszych lodów w kostce zawiniętych w papierek jak masło, gum balonowych, zróbcie blok czekoladowy z mleka w proszku, spróbujcie jak smakuje chleb z masłem i cukrem.

Przypomnijcie sobie zabawy: grę w gumę, klasy, w kapsle, zbijanego, hacele, ciupy, państwa, pikuty, rzucanie skakanką za plecy i dochodzenie do niej wymyślnymi krokami. A może na strychu wygrzebiecie stary rzutnik i zrobicie seans bajkowy, taki z czasów „zanim wymyślono DVD”?