Lekcje prasowania

Lekcje prasowania

Choć prasowanie to zwykła codzienna czynność nie wymagająca niezwykłych umiejętności czy wielkiej filozofii, to jednak jak żadna inna wzbudza wiele skrajnych emocji. 

Stosunek do prasowania dzieli ludzi na tych, którzy tego szczerze nienawidzą i na tych, którzy są fanatykami tejże; na takich, dla których nawet stringi muszą mieć idealnie gładką powierzchnię oraz na tych, którym fałdki na wyjściowej spódnicy nie spędzają snu z powiek (po dotarciu do pracy głośno komentują: och, jak mi się spódnica pogniotła w autobusie!). Ja zdecydowanie prasowanie idealnezaliczam się do tej drugiej grupy (choć przyznam, że znacznie ułatwia mi życie fakt, że mój małżonek jest żelazkowym entuzjastą).

Podobno prasowanie może być proste i przyjemne. Wystarczy tylko:

reklama

Wygospodarować sobie kącik do prasowania, tak aby móc łatwo rozkładać i chować sprzęty (schowek w szafie, skrytka za drzwiami); dobrze oświetlone, z wygodnym dostępem do gniazdka elektrycznego i z widokiem na … telewizor.

Idealne żelazko:

  • dobrze, by miało nakładkę (stopkę) lekko przesuwająca się po wszystkich rodzajach tkanin (powłoka polimerowa, stal nierdzewna, ceramika, teflon lub aluminium), która chroni ubrania przed przypaleniem i wyświeceniem;
  • wytwarzało jak najwięcej pary wodnej, która ułatwia rozprasowanie zagnieceń; miało wysoką temperaturę maksymalną oraz dogodną regulację – to ułatwia rozprasowanie rzeczy mocno pogniecionych.
  • miało dużą moc, dzięki czemu szybciej się nagrzewa oraz jak największy zbiornik na wodę (rzadziej trzeba będzie ją uzupełniać).
  • zwróć też uwagę na długi kabel oraz poręczny, nie śliski uchwyt.
  • i żeby było po prostu miłe dla oka.

Mając dobre żelazko nie musisz mocno go przyciskać żelazka, zwłaszcza gdy używasz pary.

Inne gadżety

reklama

Wygodna deska o regulowanej wysokości ze stojakiem na żelazko. Dobrze, jeśli jest pokryta specjalną tkaniną, która zapobiega odbijaniu się szwów na odzieży. Świetnie są wyprofilowane deski do prasowania – statyczne, powlekane miękkimi, miłymi w dotyku tkaninami.

Dla miłośników idealnego prasowania spełnieniem marzeń może okazać się  "prasulec" rękawowy, na którym prasuje się rękawy i inne zaokrąglone części oraz ubranka dziecięce.

Krochmal w spray'u - ułatwia prasowanie tkanin, nadaje im pożądaną sztywność. Spryskuje się nim prasowaną powierzchnie, a temperaturę ustawia o stopień niżej niż temperatura zalecana.

Zapachowa woda do żelazka - mieszanina roślinnych esencji zapachowych i wody destylowanej - zmiękcza tkaninę oraz nadaje ubraniom przyjemny, delikatny zapach. Jej smakowity aromat zdecydowanie umila nudne prasowanie.

Preparat ułatwiający prasowanie (rozprasowywanie zagnieceń) - w swoim składzie zawiera skrobię, dzięki czemu wyprasowane tkaniny są lekko usztywnione. Zapobiega elektryzowaniu się tkanin, pozostawia przyjemny zapach.

Ach, i jeszcze coś!

Regularnie czyść żelazko z kurzu i innych zanieczyszczeń. W tym celu raz na jakiś czas trzeba przetrzeć jego zimny spód rozcieńczonym octem, po czym delikatnie go wytrzeć.

Przed prasowaniem rozszyfruj metkę – sprawdź zalecenia producenta odzieży, a w przypadku materiałów mieszanych, ustaw temperaturę na najniższą ze wskazanych.

Ustal temperaturę prasowania, która zależy od rodzaju tkaniny.

reklama

Nylon: 60 - 90°C
stylon: 60 - 90°C
wiskoza: 90 - 120°C
jedwab: 90 - 120°C
wełna: 120 - 150°C
bawełna: 150 - 180°C
len: 180 - 220°C

Uzbrój się w cierpliwość lub prasować sukcesywnie, małymi partiami. Popracować nad swoim nastawieniem - włączyć ulubiony serial, ukochaną płytę lub łącząc przyjemne z pożytecznym, oddać się rozmowom lub zabawom (nie ma to jak zgadywanki lub kalambury) z domownikami. Alternatywą może być … bujanie w obłokach (ty bezkarnie pogrążona w świecie marzeń, podczas gdy ręce same wykonują kawał dobrej roboty).

Pamiętaj, że:
Jeżeli nie znasz mieszanki włókien z jakiej składa się prasowana tkanina należy zawsze najpierw zrobić próbę na małym odcinku (może to być wewnętrzny szef).

Przy prasowaniu należy omijać zamki błyskawiczne z tworzyw sztucznych, aby się nie stopiły.

Jeśli zależy ci na idealnie gładkiej powierzchni kup folię aluminiową - połóż ją na desce, na niej zaś połóż płótno (folia odbija ciepło), dopiero na nich prasuj odzież.

Aby szybko i dokładnie wyprasować koszulę – prasuj ją, gdy jest jeszcze wilgotna, lub spryskaj ją wodą lub specjalnym płynem ułatwiającymi prasowanie (lub spryskaj i włóż na kwadrans do torebki foliowej). Najpierw uprasuj karczek, potem rękawy, mankiety, lewy przód, tył, prawy przód, kołnierzyk. Aby koszula się nie błyszczała, kołnierzyk i mankiety prasuj przez cienkie płótno. Prasując takimi etapami fragmenty już wyprasowane nie pogniotą się.

A tak w ogóle, to wiedz, że:

Że częste prasowanie niszczy tkaninę, nawet jeśli skrupulatnie przestrzegasz zaleceń producenta co do temperatury żelazka.

Dziś większość tkanin nie wymaga prasowania - wystarczy je jedynie umiejętnie wysuszyć.

Pamiętaj, że tkanina nie prasowana jest bardziej miękka i elastyczna – dlatego nie warto prasować bielizny czy ręczników frotte.

Duże rzeczy – obrusy, pościel, ręczniki czy zasłony możesz zanieść do pobliskiego magla lub jeśli tegoż w okolicy nie posiadasz, zawsze możesz kupić do domu małą maglownice elektryczną.

Dostatecznie Dobra Pani Domu

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: