Żarówki ledowe – modny sposób na oszczędne oświetlenie

Żarówki ledowe – modny sposób na oszczędne oświetlenie

O tym, że oszczędzać energię elektryczną i trzeba i warto z pewnością nie ma sensu cię przekonywać. Wystarczy, że rozejrzysz się wokół siebie i zobaczysz jak wiele rzeczy potrzebuje zasilania, a potem zerkniesz na rachunek za energię elektryczną.

Zastanawiając się nad tym, co można wyłączyć (zwróć uwagę na wszystkie ładowarki, monitor czy telewizor w stanie czuwania), pewnie pomyślisz też o oświetleniu. To dobry kierunek – zapalone lampy w pustym pokoju nie sprzyjają oszczędzaniu, lepiej wyrobić w sobie nawyk wyłączania światła przy wyjściu z każdego pomieszczenia. Nie oznacza to jednak, że masz siedzieć w ciemnościach tylko dlatego, że oszczędzasz. Wprawdzie w zależności od tego, co robisz, nie zawsze musisz korzystać z górnego oświetlenia (mała lampka przy fotelu doskonale sprawdzi się do czytania), ale na pewno warto przyjrzeć się żarówkom.

W poszukiwaniu tańszej żarówki

Czy nadal korzystasz ze zwykłych, standardowych żarówek? Jeżeli tak, to najwyższy czas to zmienić. Wprawdzie są one tanie, ale zużywają tyle energii elektrycznej, że stanowią poważna część kwoty na rachunku za energię. Nie stać cię na to, musisz poszukać źródeł światła znacznie tańszych w eksploatacji. Najprostszym rozwiązaniem wydają się tu żarówki energooszczędne. Ich koszt, w zależności od mocy, to ok.20-40zł, ale w porównaniu ze zwykłymi żarówkami, zużywają o połowę mniej energii.

reklama

Żarówki ledowe

Jeszcze tańsze w eksploatacji są żarówki ledowe – generują porównywalny poziom jasności pobierając sześciokrotnie mniej energii. Są nieco droższe od żarówek energooszczędnych, ale w ramach zdobywania rynku, bardzo często można trafić na promocje i kupić je za ok.20 zł.

Takie ledowe źródła światła są coraz modniejsze i popularniejsze, warto w nie zainwestować – efekty będą widoczne już w następnym rachunku za energię elektryczną. Wymianę możesz robić sukcesywnie – nawet po jednej żarówce. Zaoszczędzone na mniejszym rachunku środki przeznaczysz na kolejną żarówkę i tak do czasu, aż wymienisz wszystkie. Pomyśl o tym,, naprawdę warto. Tym bardziej, że oświetlenie ledowe jest nie tylko ekonomiczne, ale także znacznie bardziej ekologiczne – diody nie grzeją się ani nie zawierają rtęci.

Pamiętaj tylko o tym, że w przypadku żarówek ledowych nie wyrażona w watach moc jest wyróżnikiem tego, jak jasno świeci żarówka. Szukając źródła światła o określonej jasności, musisz sprawdzić jego jasność w lumenach. Może do porównania przyda ci się tabelka określająca jasność zwykłych żarówek?
 
Moc zwykłej żarówki w watach           15       25      40       60       75         100    150       
Jasność źródła światła w lumenach     120    200    400    600    1000    1400    2000    


Marzanna Szulta

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: